CZ
EN
Telephone reservations and inquiries:
(+420) 775 554 601
Monday to Friday 8:00 - 17:00

Speed dating for English speakers

Are you single in Prague? We prepared speed dating for those who would like to meet new people. Enjoy original speed dating for Expats and Czechs who speeks english.

Upcoming Speed Dating Events

We have no event for this topic. Please fill out the form below when the event is announced, we will inform you.

Who can join this speed dating?

The Speed Dating is suitable for all easy-going people who want to spend an evening by chatting and meeting new single women and men. What you need to do first is to fill in the registration form. Then you pay the fee and come to the venue. When you arrive, our host (moderator) will welcome you and you will be seated at a table. You will get a chance to meet and talk to everyone there. Men take turns every 5 minutes. You will get a paper to write the name of someone you are interested in meeting again. After you have spoken to all the people there, you will have time to choose who you wish to see again. You will be provided with a form to submit your preferences. Just 2 hours after the speed dating event you will see if there's a match. You will receive an email from us with the email addresses of those you ticked and who ticked your name. From that moment on, it's up to you to arrange your next date.

Woman

  • single women who wish to meet single men
  • women who are new in Prague
  • women who wish to meet the expats
  • women who wish to find a partner to spend their free time with

 

Men

  • single men who wish to meet single women
  • men who wish to meet a woman to spend their free time with
  • men who wish to start a family and to find a woman that's right for them

 

Check out our customer reviews!

5. December 2019
Tereza
0 1 2 3 4

Moc hezký večer. Trochu jsem se bála, že pět minut bude málo, ale organizátoři vědí, co dělají. Pokud se spolu Ti dva bavit chtějí, tak jim vymění kontakty. A pokud ne, tak je pět minut dost krátkých, aby tam nevznikaly trapné situace.

4. December 2019
Martin
0 1 2 3 4

Dobrý den, Moc děkuji za tuto zkušenost, měl jsem hroznou trému vůbec přijít a do poslední chvíle jsem si nebyl jistý, zda li vůbec přijdu. Připadal jsem si prostě jako pako… Až kamarádka mě zvýšeným a hrubým hlasem vynutila účast. Jsem moc rád, že jsem nakonec šel a nejvíce mě zaujala právě ta první žena, u které jsem byl nejvíce nervózní, stejně jako ona a vlastně jsem se vůbec nic nedozvěděl. Až po skončení oficiálních pohovorů jsem se vrátil k té první, která mě na začátku vůbec nezaujala a vlastně jsem chtěl jen s ní zhodnotit, jestli byla v dalších kolech také nervózní, nebo to z ní opadlo stejně jako ze mě. Až tehdy jsem zjistil, že právě tato je zajímavá a chtěl bych jí poznat blíž. Ačkoliv mi multitasking nedělá problém, další návštěvu u vás zatím neplánuji, spíše poznat tuto jednu… Pokud zjistím, že pro jedno kvítí slunce nesvítí, moc rád se k vám vrátím. Děkuji a přeji hodně úspěchů ve vaší záslužné a skvělé aktivitě. Krásný zbytek dne a zdravím, Martin, 4.12.2019

darujte seznámení