CZ
EN
Telephone reservations and inquiries:
(+420) 775 554 601
Monday to Friday 8:00 - 17:00

Speed dating for English speakers

Are you single in Prague? We prepared speed dating for those who would like to meet new people. Enjoy original speed dating for Expats and Czechs who speeks english.

Upcoming Speed Dating Events

We have no event for this topic. Please fill out the form below when the event is announced, we will inform you.

Who can join this speed dating?

The Speed Dating is suitable for all easy-going people who want to spend an evening by chatting and meeting new single women and men. What you need to do first is to fill in the registration form. Then you pay the fee and come to the venue. When you arrive, our host (moderator) will welcome you and you will be seated at a table. You will get a chance to meet and talk to everyone there. Men take turns every 5 minutes. You will get a paper to write the name of someone you are interested in meeting again. After you have spoken to all the people there, you will have time to choose who you wish to see again. You will be provided with a form to submit your preferences. Just 2 hours after the speed dating event you will see if there's a match. You will receive an email from us with the email addresses of those you ticked and who ticked your name. From that moment on, it's up to you to arrange your next date.

Woman

  • single women who wish to meet single men
  • women who are new in Prague
  • women who wish to meet the expats
  • women who wish to find a partner to spend their free time with

 

Men

  • single men who wish to meet single women
  • men who wish to meet a woman to spend their free time with
  • men who wish to start a family and to find a woman that's right for them

 

Check out our customer reviews!

9. September 2021
Patricie
0 1 2 3 4

Večer probíhal v příjemném prostředí kavárny Platýz, v centru Prahy. Vše bylo srozumitelně vysvětleno a jednotliví aktéři seznamovacího večera byli pro lepší přehlednost označeni písmeny. Zajímavá zkušenost, kdy v krátkých časových intervalech 5 minut máte možnost rychle poznat 10 protějšků. Maximální efekt, minimum rizika, bezpečné prostředí, možnost osobní volby. Za mě 100% lepší než Seznamka naslepo přes internet, protože osobní setkání je pro mě alfou a omegou partnerských i kamarádských vztahů.

8. September 2021
Karolína
0 1 2 3 4

Pěkně strávený večer, hezké prostředí, milý a schopný moderátor, dobrá organizace, deset můžu na výběr a navíc zajímavá zkušenost :).