Speed Dating and Singles Events

DATING EVENTS FOR EXPATS


Join our popular speed dating events for singles in Prague

Jsme Martina a Jakub Žwakovi.
Beautiful couple having a date in Café.
Beautiful couple having a date in Café.
Seznamte se tváří v tvář.
7–9 men a women
You will meet in one night
V pohodové atmosféře a tváří v tvář se u nás seznámí 80 % lidí.
78% match rate
78% match rate
Zahoďte telefon, vypněte počítač a přijďte se seznámit naživo. Poznáte spoustu skvělých lidí.
Original first date arranged to suit your wishes
Original first date arranged to suit your wishes
Neztrácejte čas a zažijte rovnou několik rande najednou.
Meet up to 12 singles in just one night
Meet up to 12 singles in just one night

Upcoming Events in Prague

Rychlé rande za poslední týden rezervovalo 92 žen a 102 mužů.
Today 23. May from 18 hodin Coffee Perk • Praha 4 - Brumlovka
Sport dating site
Women 36–48 let
790 Kč 490 Kč 3 volná místa
Men 40–50 let
790 Kč Alternate  ?
Today 23. May from 19 hodin Botanique Hotel Prague • Praha 8 - Karlín
Seznamovací večer
Women 34–46 let
590 Kč 390 Kč 2 volná místa
Men 39–46 let
590 Kč Alternate  ?
Today 23. May from 20 hodin Coffee Perk • Praha 4 - Brumlovka
Sport dating site
Women do 35 let
890 Kč 300 Kč Alternate  ?
Men do 35 let
890 Kč Alternate  ?
monday 27. May from 19 hodin Mamaison Residence Downtown Prague • Praha 2
Seznamovací večer
Women 40–52 let
590 Kč Alternate  ?
Men 47–54 let
590 Kč > 3 volná místa

Check out our customer reviews!

Hodnocení seznamovacích akcí

4.7
0 1 2 3 4
93.0 %
účastníků doporučuje
6424
hodnocení
21. May 2024
David
0 1 2 3 4

Musím říct, že se jednalo o skvělou akci. Řeč nestála a vždy bylo o čem se bavit. Největší benefit jsou však lidé, kteří se večerů účastní. Nejedná se o osoby, které by brali večer na lehkou váhu, ale mají zájem se skutečně seznámit, konverzace proto nikdy nebyly povrchní a vždy se rozebírala zajímavé témata.

21. May 2024
Filip
0 1 2 3 4

Vsechno v poradku :) Paradni akce. S pozdravem Albrecht.

20. May 2024
Anna
0 1 2 3 4

Akce byla v pořádku, jen bych příště zvolila jiné místo, v hotelu to bylo takové trochu sterilní prostředí.

20. May 2024
Martin
0 1 2 3 4

Akce velice vkusně a hezky organizovaná, moderátorka příjemná, atmosféra celkem uvolněná. Kartičky s dotazy jsou vtipné, sice jsem je osobně nevyužil, ale pobavili mě. Doporučuji

Special Event Type

Do you have your own idea of an ideal partner, or are you looking for a man/woman with the same hobby as yours? Choose from our thematic speed dating events and allow yourself to be charmed by a partner who is on the same wavelength. Speed Dating is a solution to find your love in Prague.
Zpestřete si nedělní odpoledne seznamovací procházkou a poznejte nové známé nebo svou osudovou známost. Seznamovací procházka Pojďte se s námi projít a seznamte se. Poznejte svou osudovou známost ve Žlutých lázních. Akce ve Žlutých lázních Seznamte se pod otevřeným nebem ve Žlutých lázních. Seznamka v Radlické kulturní sportovně Akce v Radlické kulturní sportovně Seznamte se pod otevřeným nebem v Radlické kulturní sportovně Man and woman sitting in restaurant. Speed dating for English speakers (international) For those who speaks english. Looking for a travel partner? Meet the dating site for travelers. Travel Dating Do you like travelling? Find a partner for travelling and for life. Chcete se seznámit s bohatým mužem? Poradíme vám jak na to. Successful and demanding Meet successful women and men who are well-off Chcete si najít aktivního partnera? Sport seznamka bude pro vás to pravé. Sport dating site Dating for active people who enjoy sports. Poznejte partnera, se kterým bude moci založit fungující rodinu. Family and serious relationship Are you considering establishing a family? You are not alone! Jak snadné je seznámit se, když vám večer osladí pravá italská zmrzlina. Zmrzlinový večer Máte rádi zmrzlinu? Váš protějšek určitě také :) Pojďte se seznámit. Baculky a boubelky se nejsnáze seznámí na seznamce pro plnoštíhlé. Chubby and plump Chubby and plump Easy dating for the chubby ones. Připravili jsme seznamku pro nezadané rodiče. Máte šanci se znovu zamilovat a najít si partnera. Single parents We have a dating site for single parents. You have a chance to fall in love again and find a new partner. Chcete si najít tanečního partnera? Máme pro vás taneční seznamku. Dating site for dancers Do you wish to find a dance partner? Try our dating site for dancers. Najděte si partnera vysokého vzrůstu a hleďte si zpříma do očí. Pořádáme seznamku pro vysoké muže a ženy. Dating site for the tall ones Try our dating site for tall men and women. Partner nebo pejsek? Nemusíte dělat kompromisy, máme pro vás obojí. Seznamte se na seznamce pro pejskaře.
image/svg+xml
Dating for dog owners For those who like four-legged friends.
Chcete se seznámit na úrovni? Zkuste seznamovací večer pro vysokoškoláky.
image/svg+xml
Vysokoškoláci a absolventi Seznamka pro vysokoškoláky a absolventy.
It is said that love passes through the stomach. Come have fun and meet.
image/svg+xml
Tasting evening & dating | Žwakovi As true gourmets, you certainly can't resist tasting famous cheeses and first-class wines. You can choose from several themed evenings. Experience a unique dating evening.

News

Dating for Single Parents: How to Find Time and Energy

Dating can be challenging, and it's even harder if you're a single parent. Taking care of children takes up a lot of time and energy. Finding a moment for yourself in your busy day can be difficult. Without someone to watch your kids, dating can seem impossible. While dating with kids isn't as easy as it was when you were single, it's worth it. You just need to know how. Learn how to find time and energy for dating, even with children.
Včera

How to know that there is a spark between us?

How do I know there's a spark between us? Almost everyone asks themselves this question after the first date.A relationship without spark and mutual attraction is like a cake without cream. When the chemistry doesn't work in a relationship, you can understand each other, but your relationship will be more like a friendship than a full-fledged partnership. Find out what signs tell you if the attraction is mutual and how to recognize affection.
Před 7 dny

Compliments that score points

A kind praise or compliment can break the ice and strengthen relationships, both personal and professional. A few kind words will improve the day, arouse sympathy and open the door to further conversation. However, sometimes compliments, however well-intentioned, can put you in an awkward situation. Words that would please you may, on the other hand, be unpleasant for your counterpart. In addition, some compliments may sound inappropriate in certain situations. Find out how to properly flatter a man and how to flatter a woman.
Před 10 dny

New relationship: How long is the honeymoon phase?

The relationship goes through many changes over the years. The beginnings of a new relationship tend to be stormy, your mind is literally paralyzed by passion and infatuation. However, this period does not last forever. If the couple does not work on the relationship, the relationship begins to wither, both as a partner and as a lover. How long does love last? How to build a loving relationship that will remain strong even when the wind blows away the love?
21. April 2024

What's speed dating?

How does it all work? Speed dating is a perfect way of meeting a lot of new people in just one night. People who have been to speed dating events realise it's much better to meet face-to-face rather than messing around on online dating sites. Speed dating gives you a chance to meet around 8-12 singles in one night. Each conversation lasts approximately 5 minutes. Sure, you won't wish to date everyone you meet, but as you meet a lot of people during the event, there's a good chance you meet someone you will wish to see again.

Be open-minded and come with a smile on your face! Enjoy the great event.

More info