Život s ADHD: Jaké výzvy vás čekají ve vztahu s ADHD partnerem?

Láska a vztahy

I když se o ADHD nejčastěji mluví ve spojitosti s dětmi, některé potíže mohou přetrvávat do dospělosti. Hyperaktivita, impulzivita a potíže se soustředěním mohou v dospělosti ovlivnit jak pracovní, tak osobní život včetně partnerských vztahů. Život s ADHD partnerem může být plný vzrušení, ale i výzev. Zjistěte, na co se ve vztahu s ADHD partnerem připravit a jak řešit nejčastější výzvy.

Co je to ADHD?

Porucha ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorders) je neurovývojové onemocnění známé jako porucha soustředění, projevuje se nejčastěji zvýšeným neklidem, poruchou pozornosti a impulzivitou. Postihuje okolo 5-8 % populace. Nejčastěji se diagnostikuje už v mladším školním věku – děti s ADHD jsou jako z hadích ocásků, obtížně se soustředí na výuku a plnění úkolů, potíže mohou mít také s respektováním pravidel a autorit. 

V dřívějších dobách se testy ADHD neprováděly tak často jako dnes, a proto může být část dospělých s touto poruchou nediagnostikovaná. Pokud máte u svého partnera podezření na poruchu pozornosti ADD či ADHD, na internetu jsou zdarma dostupné online testy ADHD. Pokud test vyjde pozitivně, je na místě navštívit odborného psychologa či psychiatra, který se zabývá diagnostikou nemoci ADHD a ADD.

Stanovení diagnózy ADHD může být pro člověka s touto poruchou i pro jeho nejbližší osvobozující. Díky uvědomění, že potíže v práci či ve vztazích nezpůsobuje jejich povaha, špatná výchova, lenost nebo neschopnost, ale odlišné fungování mechanismů pozornosti.

Jaké jsou projevy ADHD v dospělosti a ve vztazích?

S přibývajícím věkem a dozráváním nervové soustavy se mnohdy potíže plynoucí z ADHD zmírní, ale obvykle zcela nevymizí. Rodina a nejbližší okolí lidem s ADHD často vyčítá nespolehlivost, netrpělivost, zapomnětlivost, nepořádnost, chaotičnost a zkratovité jednání. I v dospělosti totiž mohou mít lidé s ADHD potíže se soustředěním a pozorností – obtížně se koncentrují na konverzaci, mohou lidem skákat do řeči, zapomínají na schůzky a dohody, ztrácejí a hledají věci, působí chaoticky a mohou mít potíže dotáhnout věci do konce, zorganizovat si práci nebo dokončit úkoly. 

Sklony k impulzivnímu jednání se u dospělých s ADHD mohou projevovat netrpělivostí, ukvapenými rozhodnutími, zkratovými reakcemi, nepromyšlenými nákupy nebo emoční labilitou a střídáním nálad. Podle psychologů mají lidé s ADHD ve srovnání se zbytkem populace častěji sklony k asociálnímu jednání, zneužívání alkoholu či drog. Některé studie také uvádějí menší stabilitu v partnerských vztazích a vyšší rozvodovost. 

To ovšem neznamená, že by lidé s ADHD nemohli být vhodnými partnery pro život. Pokud jste se právě seznámili nebo už žijete s partnerem ADHD, naučte se pracovat s výzvami, které vás provázejí, a zefektivněte komunikaci. Pokud bude vůle na obou stranách, může být vztah i přes množství výzev naplněný a harmonický.

Jak řešit nejčastější výzvy?

Otevřená a jasná komunikace

Otevřeně sdílejte své potřeby a pocity. Partner s ADHD může mít potíže za běžného denního ruchu udržet pozornost během konverzace. To si druhá strana může vyložit jako ignorování nebo zanedbávání. Zabraňte tomu, aby vás během hovoru cokoliv rozptylovalo – puštěná televize, rádio, hluk z dětského pokoje.... Otevřeně mluvte o tom, co vás trápí a na čem je potřeba zapracovat. Předejdete zbytečným konfliktům nebo zklamání z nenaplněných očekávání. 

Místo obecných frází „potřebuji více pozornosti” mluvte raději v konkrétních příkladech – „bylo by skvělé, kdybychom si vyhradili každý den půl hodiny, která bude jen naše”.

7 tipů, jak zvládnout hádky a zlepšit komunikaci ve vztahu

Hádky jsou přirozenou součástí každého partnerského vztahu. Problém nastává, když se stanou takřka denním chlebem a postupně ničí…
8. září 2023

Jasné rozdělení úkolů

Stanovte si společně priority a rozdělte si úkoly, které je nezbytné udělat. Lidé s ADHD mohou mít potíže se zapomnětlivostí a organizací práce, a proto mohou působit nespolehlivě. Nedodělané opravy, nepořádek, nevyzvednuté prádlo z čistírny… To vše může být ve vztahu s partnerem s ADHD frustrující. 

Domluvte se, které úkoly je třeba splnit jako první a dohodněte si termíny. Pomoci vám mohou poznámky na mobilu, aplikace nebo staré dobré papírové lístečky, které budou na viditelném místě. Pokud vás partner i přesto na něco zapomene, buďte trpěliví. Zkuste si promluvit o tom, proč původní řešení nefungovalo a co by partnerovi pomohlo k dokončení úkolu.

Ocenění a uznání

Podporujte pozitivní atmosféru ve vztahu a dopřejte svému partnerovi pocit uznání. Oceňujte i drobné úspěchy a snahy partnera. Myslete na to, že i drobné změny v životě vašeho partnera vyžadují z jeho strany mnoho úsiílí a nejspíš se bude jednat o běh na delší trať.

Empatie a trpělivost

Impulzivní jednání partnera, nepromyšlené komentáře, výbuchy hněvu či unáhlená rozhodnutí mohou být zraňující a často vedou ke konfliktům ve vztahu. Je důležité vnímat, že toto chování je spojené s ADHD a pravděpodobně se takto váš partner nechová s úmyslem ublížit vám. Nemusí znamenat ani nedostatek lásky a zájmu vašeho partnera. Trpělivost, empatie, porozumění, otevřená komunikace a odpuštění… To vše jsou důležité atributy, které pomohou posílit vaše vzájemné pouto.

Řešení partnerské krize? Začněte nejdřív u sebe

Partnerská krize je přirozenou součástí všech vztahů. Každý vztah musí mnohokrát čelit výzvám a krizím, které prověří jejich…
19. října 2023

Společné hledání řešení

Zapomeňte na výčitky a obviňování. Váš partner může být z potíží, které mu diagnóza ADHD přináší, frustrovaný stejně jako vy. Raději se zaměřte na hledání řešení, které bude vyhovovat oběma. Vyhledat můžete také pomoc terapeuta nebo kouče, který vám může přinést jiný úhel pohledu a pomůže najít východisko.

Autor: Jakub Žwak