Období zamilovanosti bývá plné vášně a spalující touhy, kdy se partneři jeden druhého doslova nemohou nabažit. Hormonální smršť dokáže proměnit normální smrtelníky v sexuální polobohy, nic ovšem netrvá věčně. Do dvou let zamilovanost vyprchá a sexuální touha se pomalu ale jistě začne vracet do zaběhlých kolejí. Když pár po čase narazí na rozdílný sexuální apetit, může to znamenat pro vztah vážný problém. Zjistěte, jak mluvit o sexu a jak sladit odlišné sexuální potřeby.
Odlišné potřeby mohou do vztahu vnést napětí a nesoulad
V dlouhodobých vztazích je naprosto běžné, když má jeden z partnerů v daný okamžik chuť na sex, kdežto druhý není na intimní hrátky naladěný. Potíž nastává, pokud k podobným situacím dochází příliš často, nebo má jeden z páru výrazně snížené nebo naopak zvýšené libido. Partner s větší touhou se může cítit nechtěný či nemilovaný. Sexuální frustraci může ventilovat agresí, nebo naopak uzavřením do sebe. Utrpět může také jeho sebevědomí a sebeúcta. V jednoduché situaci není ani partner s menším apetitem. Pokud je do sexu dotlačený, intimní hrátky může začít vnímat jako nepříjemnou povinnost, nebo získá úplný odpor k sexu.
Na prvním místě stojí důvěra a otevřená komunikace
Přecházíte problémy v sexuální oblasti mlčením a doufáte, že se později samy vyřeší? Mlčení a neschopnost o problému komunikovat si váš partner může vyložit jako nezájem. Nedělejte z problémů v ložnici tabu. Neřešené potíže vyvolávají mezi partnery pocity odcizení a frustrace, a odtud je už jen krůček k rozchodu.
Odhoďte stud stranou a nebojte se otevřeně mluvit o emocích, které prožíváte, a o svých potřebách. Snažte se zároveň naslouchat vašemu partnerovi a pokuste se chápat jeho pohled na věc. Vyhněte se obviňování a výčitkám. Neříkejte fráze: „ty nikdy nechceš sex“. Zkuste raději formulaci: „cítím se odmítnutý, když sex nemáme tak často”. Otevřenost umožní druhému partnerovi sdílet své vlastní pocity a příčiny, proč třeba nemá na sex tak často chuť.
Klíčem k řešení je pochopení důvodů
Za sníženým nebo zvýšením sexuálním apetitem mohou stát různé příčiny. Abyste mohli najít řešení, musíte najít také příčinu. Mezi nejčastější důvody sníženého zájmu o sex patří únava, vyčerpání, stres, zdravotní potíže, vedlejší účinky léků nebo hormonální změny. Dalším významným faktorem mohou být také potíže ve vztahu nebo fyzické změny partnera.
Partneři také mohou vnímat sex jako takový velice rozdílně. Zatím co jeden z páru může vnímat sex jako způsob uvolnění od stresu a únavy, druhý partner to může vnímat přesně naopak – k sexu potřebuje klid, odpočinek a čistou hlavu, aby se mohl na partnera a intimní spojení naladit. Snažte se pochopit postoje partnera a pokud je to možné, řešte příčiny potíží. Pokud za sníženou chutí na sex patří únava, vyčerpaní a stres, hledejte možnosti, jak partnerovi či partnerce ulevit. Může to být větší zapojení v domácnosti, nebo delegování některých povinností, jako je například vyzvedávání dětí ze školky nebo z kroužků, na širší okruh rodiny. Snížit můžete také své nároky a požadavky – každý den nemusí být teplá večeře, ani nemusíte trávit každý víkend v práci, jen abyste si mohli dovolit dovolenou u moře.
Společně strávený čas posilujte intimní spojení
Pokud spolu netrávíte čas jako pár, nekomunikujete spolu a vzájemně jste se odcizili, nejspíš to nebude fungovat ani v ložnici. V první řadě si vyhraďte každý den alespoň půl hodiny, která bude patřit jen vám a posílí vaše intimní spojení.
Jednou týdně si vyrazte na rande a užijte si společně strávený čas. Rozbijte stereotyp a každodenní rutinu, která zabíjí sexuální touhu. Pokud máte malé děti, najděte způsob, jak být alespoň občas sami. S hlídáním nemusí pomáhat pouze prarodiče, vsaďte třeba na přátele a širší příbuzenstvo. Zajděte si společně do kina, na večeři, na wellness, povídejte si a nalaďte se jeden na druhého.
Umění kompromisu upevňuje vztah
V sexu, jako i v jiných oblastech vztahu, je důležité najít kompromis. Kompromis neznamená, že jeden z partnerů bude muset dělat věci, které mu nejsou příjemné, nebo že druhý rezignuje na své potřeby a touhy.
Hledejte takové způsoby intimity, které budou vyhovovat vám oběma. Pokud vaše polovička zrovna nemá chuť na sex, netlačte na pilu ani nevyčítejte. Sex není jediným způsobem, jak posílit intimní spojení. Vyzkoušejte masáže, hlazení, mazlení, masturbaci nebo jiné aktivity. Nebojte se experimentovat a zkoušet nové sexuální polohy nebo praktiky, které mohou povzbudit touhu.
Vzájemné shody se snažte dosáhnout také v oblasti frekvence. Partner s nižší sexuální touhou by se neměl neustále přizpůsobovat potřebám aktivnějšího partnera. Sexuální tlak může partner s vyšším libidem vybít sportem nebo třeba masturbací.
Sex je důležitým pojítkem vztahu
Pokud nejsou oba partneři asexuální, neměl by ve zdravém a spokojeném vztahu chybět pravidelný sex. Vidina dalších 10, 20, 30 nebo více let strávených v manželství takřka bez sexu je pro většinu lidí s průměrným libidem neúnosná. Pokud jeden z páru odmítá potíže řešit, nebo se pár nedokáže domluvit na kompromisu, vztah je většinou odsouzen k zániku. Pár se buďto časem rozejde, do vztahu vstoupí nevěra, nebo z něj vyprchá radost a intimita, takže připomíná spíše soužití dvou spolubydlících či kamarádů. Buďte proto vzájemně ohleduplní a hlavně spolu mluvte a sdílejte své pocity.