Randění pro single rodiče: Kde najít čas a energii?

Láska a vztahy

Seznamování a randění je poměrně náročná disciplína, a ještě o stupínek náročnější, pokud jste single rodiče. Péče o děti pohltí spoustu času a energie. Najít si v každodenním maratonu chvilku času pro sebe a své potřeby může být složité. Když navíc nemáte pro děti hlídání, seznamování může být opravdu oříšek. Randění s dětmi nebude tak jednoduché, jako když jste byli sami, ale vyplatí se. Jen musíte vědět, jak na to. Zjistěte, jak najít čas a energii na seznamování, i když máte děti.

Myslete pozitivně

Nenechte se ovlivnit předsudky, že musí single rodiče věnovat veškerý volný čas dětem. Mít po boku partnera, o kterého se můžete opřít, je nesmírně důležité. Pokud jste po rozchodu nebo rozvodu zůstali s dětmi sami, pak to platí dvojnásob. Ve dvou se to vždycky „lépe táhne”. Ne nadarmo se říká, spokojená máma – spokojené dítě. Nikdo nemá právo od vás očekávat, že po narození dítěte budete už jenom „máma” nebo „táta” na plný úvazek. 

Zapomeňte také na všechny negativní myšlenky. Že už vás s dětmi nikdo nebude chtít. Omyl! Schválně zkuste zapátrat ve svém okolí – kolik vašich přátel, příbuzných a známých našlo po rozchodu či rozvodu nový vztah, přestože mají děti. Možná zjistíte, že jich vůbec není málo. Chybou je také před novou známostí děti tajit. Buďte upřímní, ale netlačte na pilu – vybalit na prvním rande, že hledáte pro své děti náhradní maminku či tatínka, není to pravé ořechové. Seznamujete se přeci sami za sebe a primárně hledáte partnera, ne náhradního rodiče.

Vyřešte hlídání 

Hlídání dětí může být v otázce randění poměrně zásadním problémem. Nemáte „hlídací babičky” ani peníze na placenou chůvu? Domluvte se s kamarádkou. Jednou pohlídáte děti vy jí, podruhé třeba ona vám.

Děti do randícího procesu nezahrnujte a neberte je s sebou na rande. Alespoň ne v počátcích randění. Neinformuje děti také o každém rande a nové známosti. Byly by zbytečně zmatené, pokud vztah nakonec nevyjde. Jakmile se blíže poznáte a budete mít jasno, že má vaše nová známost budoucnost, naplánujte třeba společný výlet, návštěvu zoo nebo jiné zajímavé rande, kam můžete vyrazit i s dětmi.

Načerpejte energii

Co dělat, když nemám energii? Otázka, kterou si vyčerpaní single rodiče kladou velice často. Domluvte si pravidelné hlídání už teď, abyste byli připravení a nemuseli složitě hledat termín, až se s někým seznámíte. Prozatím můžete volný čas využít k odpočinku, koníčkům nebo seberozvoji. Vyzkoušet můžete třeba nový sport či hobby, nebo se přihlaste do vzdělávacího kurzu. Načerpáte novou energii a zvýšite si sebevědomí. Pokud na nic z toho nemáte chuť a nejraději byste leželi doma s knížkou, koukali na seriály nebo si napustili horkou vanu, nemějte výčitky. Užijte si volný čas podle svého gusta. Péče o sebe je nesmírně důležitá.

Single rodiče často investují veškerý čas do dětí – to vše na úkor svých zájmů a přání. Po letech upozaďování sebe sama možná ani netušíte, kdo vlastně jste a co vás baví. Objevujte nové možnosti a zjistěte, co vám dělá radost. To je nejlepší cesta, jak najít sama sebe.

Zapojte děti do péče o domácnost

Proč by měly být všechny starosti a veškerá péče domácnost pouze na vašich bedrech? Vysát, uklidit myčku, vynést odpadky, nachystat svačinu nebo jednoduchou večeři – to zvládnou i mladší školní děti. Tyto dovednosti navíc v životě ocení. Přemýšlejte také o tom, jestli je nutné každý den vytírat, utírat prach nebo vařit teplou večeři. Pokud po příchodu z práce okamžitě naskočíte do druhé a začnete vařit, uklízet, dělat s dětmi úkoly a do večera se prakticky nezastavíte, není divu, že vám chybí energie i čas. 

Důležité je také správné uspořádání času – nastavte si priority a méně důležité věci nechte klidně na později.Vsaďte také na moderní spotřebiče – pořiďte si robotický vysavač, myčku, sušičku a vaření svěřte pomalému nebo multifunkčnímu hrnci. 

Nebojte se také do některých povinností, jako je příprava do školy, návštěva lékařů, vyzvedávání dětí z kroužků, zapojit svého ex partnera. Jako rodiče máte vůči svým dětem povinnosti oba, i když už netvoříte pár.

Šetřete čas

Málo příležitostí k seznámení bývá častým úskalím, proč se single rodičům nedaří najít partnera. Seznamování na online seznamkách pro single rodiče bývá navíc časově náročné. Prohlížení profilů, výběr vhodných kandidátů, zdlouhavé dopisování a obíhání schůzek… To vše stojí spoustu času a energie. Pokud se navíc rande nepovede, můžete ztratit energii absolvovat celé kolečko znovu a znovu.

Pokud bojujete s nedostatkem času, vyzkoušejte speed dating. Za jeden večer se můžete seznámit až s 12 nezadanými protějšky, kteří hledají vážný vztah. Otestovat můžete třeba zábavný seznamovací večer pro rodiče s dětmi, který rozptýlí vaše obavy, že by vaše děti mohly být v novém vztahu překážkou. Pokud byste se svým potenciálním partnerem rádi sdíleli společný koníček či vášeň, přijďte na tematické večery – pro sportovce, vysokoškoláky, cestovatele a další.

Seznamujte se a bavte se

Neupínejte se na každé rande a na každou novou známost myšlenkami, že tentokrát to prostě musí vyjít. Pokud se ukáže, že to není ten pravý či ta pravá, budete zklamaní a demotivovaní. Seznamování by měla být především zábava – poznáte spoustu nových lidí a skvěle se pobavíte. Možná se z toho vyklube kamarádství, možná osudový vztah. A nebo taky ne. Otevřená mysl je klíčem k úspěchu v seznamování.

A co když to přece jen nevyjde a vaše nitro zaplaví negativní myšlenky? Každý neúspěch je důležitou součástí vaší životní cesty, a proto ho neberte jako životní prohru. Nevydařené vztahy vám mohou pomoci na cestě za uvědoměním, jakého partnera či partnerku po svém boku skutečně potřebujete a co je pro vás ve vztahu opravdu důležité. Nevyšlo to jednou, vyjde to třeba příště! Lidé, kteří dokáží myslet pozitivně, i když nejde vše podle plánu, jsou navíc sexy! 

Umění myslet pozitivně není vrozené, jak by jste možná mohli namítat. Tuto techniku práce s myslí můžete ovládat i vy. Přečtěte si knihu Marka Masona Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le. Pokud vás zároveň trápí nízké sebevědomí, začtěte se do knihy Hammera Mathiase Nepřítel v mé hlavě. Naučí vás zvládat vnitřní hlas, který vás nemilosrdně kritizuje a z každé maličkosti dělá katastrofu. Proslulý psycholog předává vynikající rady, které vám pomohou být k sobě laskavější a najít sílu plnit si svá životní přání. 

Až se budete cítit ready na nový vztah, můžete vyzkoušet některou ze seznamovacích akcí určinou rodičům, kteří jsou právě single - "Seznamka pro rodiče".

Autor: Jakub Žwak