Randění pro introverty: 4 tipy, jak zvládnout první rande

Rady a tipy na seznámení

Zatím co extroverti seznamování s novými lidmi nadšeně vyhledávají a cítí se při konverzaci jako ryba ve vodě, pro introverty může znamenat velký stres či nepohodu. Zjistěte, jak na randění a seznamování, pokud není navazování nových známostí vaší silnou stránkou.

Extroverti versus introverti

Co znamená pojem extrovert a introvert a jak se jejich světy liší?  Extroverty milují, když se kolem nich něco děje, vyhledávají společnost a rádi sdílí své pocity, myšlenky a názory. Vyčerpává je, když nemají dostatek podnětů z vnějšího okolí. 

A kdo je introvert? Jsou to lidé, kteří čerpají energii ze svého vnitřního světa, myšlenek a pocitů, bývají velice přemýšliví a hloubaví. Nevyhledávají tolik společnost jako extroverti, to ale neznamená, že by neměli rádi lidi. Často však dají přednost před hlučnou společností nebo zábavným večírkem domácí pohodě u knížky či filmu nebo poklidné procházce v přírodě. Pokud už do společnosti vyrazí, bývají spíše tišší a méně hovorní, proto může být pro introverty randění a seznamování s novými lidmi náročnější. Sami mohou mít obavy, jestli budou pro protějšek dostatečně zajímaví a zábavní. Extrovertní protějšek si zase může menší hovornost vysvětlit jako nedostatek zájmu.

Pokud jste introvert, máme pro vás dobrou zprávu – schopnost a chuť komunikovat je ve své podstatě naučená vlastnost. Zatím co extroverze a introverze je vrozená záležitost, kterou neovlivníme, na komunikačních dovednostech jde poměrně snadno pracovat. Pojďme se společně podívat na to, jak zvládnout první rande v pohodě a bez zbytečné nervozity.

Zkroťte strach a trému

Paralyzuje vás strach z odmítnutí nebo špatné vzpomínky z minulých schůzek? Máte obavy, že vás na rande přepadne nervozita a nebudete se cítit ve své kůži? Snažte se zůstat pozitivní a sebevědomí. Nelámejte si zbytečně hlavu tím, jestli budete pro váš protějšek dostatečně zábavní a zajímaví. Každý zdaleka netouží po výřečném partnerovi či partnerce. Nelámejte si proto hlavu, jak být stejní jako extrovert. Vztah s introvertem může být stejně báječný jako vztah s extrovertem. Připomeňte si své pozitivní stránky, které vás dělají výjimečnými. Introverti navíc obvykle disponují velice ceněnou vlastností – tou je schopnost naslouchat. Využijte jí ve svůj prospěch.

Před schůzku si také dopřejte dostatek času na uvolnění a přípravu. Zacvičte si a vyplavte do krve endorfiny, nebo zavolejte přátelům, kteří vám pomohou rozptýlit vaše obavy. 

Sdílejte své pocity

Pokud vás přes veškerou přípravu a snahu znenadání paralyzuje strach, nervozita či úzkost, nebojte se sdílet své pocity. Byla by škoda, aby si váš protějšek vaše rezervované chování nebo zamlklost vysvětlil jako nedostatek zájmu. Pokud přeskočila jiskra a rádi byste vyrazili i na druhé rande, nenechte jeho či ji pochybách. Stačí stručné vysvětlení, že se necítíte sami sebou, protože jste z první schůzky nervózní. Nakonec můžete dodat, že bylo rande skvělé a rádi byste naplánovali další. 

TIP: Jak se chovat na prvním rande?

Připravte si témata ke konverzaci

Máte obavy, že vám na prvním rande dojde řeč a najednou nebudete vědět, o čem s vaším protějškem konverzovat? Zkuste vymyslet několik otázek, na které byste se chtěli vašeho potenciálního partnera či partnerky zeptat. Budete se cítit jistější. Napoprvé se vyhněte příliš osobním otázkám a výbušným tématům, jako je politika či náboženské vyznání, a nepitvejte ani vztahy s ex.

Vhodným tématem na první rande jsou koníčky a zájmy. Pokud najdete společný zájem, ať už cestování, sledování filmů, sport či cokoliv jiného, o další témata jistě nebude nouze.

Vyzkoušejte speed dating

Spousta lidí se dnes seznamuje prostřednictvím seznamovacích aplikací či online seznamek. To nemusí být pro introverty zrovna to pravé ořechové. Pokud na domluveném rande zjistíte, že vám protějšek není sympatický, vypadá jinak než na fotce, nebo si zkrátka nemáte co říct, můžete se pořádně zapotit, pokud máte protějšek odmítnout tváří v tvář. 

Místo seznamovacích aplikací příště otestujte speed dating, který je pro introverty jako dělaný. Na speed datingu se seznámíte během jednoho večera až s 12 nezadanými protějšky. Rozhovorem s jedním potenciálním partnerem strávíte pouze 5 minut. To je dost na to, abyste poznali, jestli je vám sympatický a chcete ho vidět i příště. Zároveň je to málo na to, abyste si museli lámat hlavu, jak prolomit trapné ticho nebo utéct z nepovedeného rande, pokud jiskra nepřeskočí, nebo zjistíte, že nejste na jedné vlně. Zároveň se vyhnete nepříjemnému odmítnutí tváří v tvář, pokud sympatie nebudou vzájemné. Speed dating můžete navštívit třeba v Praze. Rezervujte si datum svého příštího rande.

Autor: Jakub Žwak