Masožravec & vegetarián: Může to klapat?

Láska a vztahy

Jedno moudré rčení praví, že láska prochází žaludkem. Jídlo může hrát v partnerském vztahu opravdu důležitou roli. Ačkoliv se říká, že protiklady se přitahují, ve skutečnosti může odlišný způsob stravování a přemýšlení o jídle zadělat ve vztahu na pořádné problémy. Co když jeden z partnerů tíhne vegetariánství či veganství a druhý je zapřísáhlým milovníkem masa? Může takový vztah fungovat? Zjistěte, na co se připravit, pokud chcete randit se zastáncem bezmasého jídelníčku.

Vegetariánství jako životní styl

V dnešní době se stále více lidí rozhoduje pro vegetariánský nebo veganský životní styl, a to z různých důvodů – etických, zdravotních či ekologických. Přesto tvoří vegani a vegetariáni pouze malé procento české populace. Najít partnera, který bude vyznávat v otázce stravování stejný postoj, nemusí být jednoduché. Pro mnohé není otázka vegetariánství či veganský pouze o tom, že přestanou jíst maso. Je to obvykle životní styl spojený s odlišným pohledem na svět, přírodu i zvířata. Odlišný pohled obou partnerů může do vztahu vznášet napětí a nesoulad. Spory partnerů se nemusí týkat pouze jídelníčku, ale také otázek etiky, udržitelnosti a dalších témat.

TIP: Náboženství & vztahy: Může fungovat vztah věřícího a ateisty?

Komunikace, komunikace a zase komunikace

Otevřená komunikace na jakékoliv téma je základem každého zdravého vztahu. Snažte se pochopit stanovisko protistrany a najděte kompromis, který bude vyhovovat vám oběma. Otevřeně diskutujte a hledejte praktická řešení nejčastějších třecích ploch: Jak budete řešit běžné vaření a přípravu jídel? Jak si poradíte v případě rodinných oslav nebo návštěv přátel a známých? 

Možností, jak vyřešit odlišné stravování, je celá spousta. Většina restaurací a jídelen nabízí běžně vegetariánská jídla, řešením tedy může být stravování venku nebo rozvoz jídel. Pokud dáváte přednost domácí stravě, můžete vytvořit seznam základních jídel, jako jsou těstoviny, rýže, saláty, zeleninové polévky, které můžete obohatit o vegetariánské nebo masové ingredience. Je jen na vás, jaké řešení pro vás bude to pravé. 

Tolerance na prvním místě

Vztah masožravce a vegetariána může fungovat, pokud jsou partneři tolerantní k odlišným životním postojům a stylu života. Důležitá je otevřená komunikace a schopnost přijmout partnera takového, jaký je, aniž byste se ho snažili měnit. V diskuzi na téma vegetariánství a veganství se vyhýbejte útočnému tónu a snažte se odpovídat trpělivě a s nadhledem.  

Ani jedna strana by na druhou neměla tlačit, aby přijala způsob života, se kterým vnitřně nesouzní. Vegetarián či vegan by svého partnera, který jí maso, neměl nutit k vynechání živočišných produktů z jídelníčku. Ne všichni mají zájem o tak velkou životní změnu a nemusí na ni být připraveni. Stejně tak by masožravec neměl nutit vegetariána, aby maso konzumoval. Neměl by také jeho přesvědčení nejíst maso jakkoliv dehonestovat či zesměšňovat. 

Společné hodnoty a vize

Pokud partneři sdílí společné hodnoty a mají společné vize a plány do budoucna, ke kterým společně směřují, bývá jejich vztah obvykle pevnější a šťastnější. Vegetariánství často souvisí s hlubšími životními hodnotami, jako je péče o životní prostředí, etické zacházení se zvířaty nebo zdravý životní styl. Pokud se v tomto směru se svým partnerem rozcházíte, nemusí to znamenat konec vašeho vztahu. Společně můžete sdílet mnoho jiných hodnot, které mohou tvořit pevný základ vašeho vztahu – ať už je to láska k rodině, pracovitost, víra a náboženství, vzdělání, kariéra a další.

TIP: Společné aktivity, které utuží partnerský vztah

Spor o maso

Spory o to, jestli jíst maso či ne, se mohou vyostřit po narození dětí. Pokud společně plánujete rodinu, měli byste se předem dohodnout, jak se budou stravovat vaše děti. Budou jíst maso, nebo budou vegetariáni? Nebo jim dáte na výběr, aby se svobodně rozhodly?

Spor o maso může ovlivnit také váš milostný život. „Masitý” polibek nemusí být pro vyznavače bezmasého jídelníčku příliš sexy. Někteří lidé mohou dokonce odmítnout polibek, pokud jejich partner jedl maso – masový odér je pro některé vegetariány a vegany zkrátka natolik odpuzující, že se polibkům s partnerem raději vyhnou. To může vyústit v hádky a napětí. Nebojte se otevřeně mluvit i na toto téma, předejte tak nepochopení a odcizení ve vztahu.

Rozchod kvůli jídelníčku

Nedokážete se dohodnout a najít kompromis, který bude vyhovovat vám oběma? Máte pocit, že jste každý někde jinde a nenajdete společnou řeč? Rozcházíte se nejen v životní filozofii, ale i v plánech do budoucna? Zkuste si představit váš společný život za 5, 10 let. Vidíte ve vašem vztahu dlouhodobou perspektivu? Pokud se rozhodnete pro rozchod, otevřeně vysvětlete partnerovi své důvody.


V dlouhodobých vztazích je vždy důležité, aby byl v rovnováze rozum i cit. Nevyšlo to jednou, vyjde to podruhé. Možností, jak se seznámit, je v moderním světě spousta. Navštívit můžete například tematický speed dating, který zvýší vaše šance na úspěšné seznámení. Společný koníček nebo životní postoj je dobrým základem pro naplněný vztah.

Autor: Jakub Žwak