Jak poznat, že to mezi námi jiskří?

Rady a tipy na seznámení

Jak poznám, že to mezi námi jiskří? Tuto otázku si po prvním rande klade snad každý. 

Vztah bez jiskření a vzájemné přitažlivosti je jako dort bez šlehačky. Když ve vztahu nefunguje chemie, můžete si rozumět, ale váš vztah bude spíše připomínat kamarádství než plnohodnotný partnerský vztah. Zjistěte, jaké signály vám napoví, jestli je přitažlivost vzájemná, a jak poznat náklonnost.

Za 5 minut máte jasno

Podle mnoha studií z celého světa stačí pouhých 5 minut na to, abyste poznali, jestli přeskočila jiskra. Na těchto principech staví i moderní forma seznamování – speed dating, která je založená na osobním setkání a krátkých rozhovorech s několika potenciálními partnery. Také účastníci speed datingu potvrzují, že 5 minut je dost na to, abyste poznali, jestli je vám protějšek sympatický a chcete ho pozvat na další rande. Pokud vám protějšek sympatický není, nebo zjistíte, že si nemáte o čem povídat, nemusíte přemýšlet, jak předčasně ukončit nepovedené rande. 

Nepříjemné zážitky z rande domluveného obvykle přes online seznamky bývají častou příčinou, proč na další seznamování část nezadaných raději rezignuje. Poslouchat nudné monology, vulgární vyjadřování, kritiku ex nebo lítostivé toky myšlenek… To je zkrátka noční můra a mnohdy také realita rande na slepo. A co teprve bombardování vulgárními sms či zprávami na messengeru, pokud protějšek odmítnete… Díky speed datingu se těmto nepříjemným zážitkům vyhnete. Seznamovací večer probíhá anonymně, kontakty vymění moderátor pouze párům, které v dotazníku označí vzájemné sympatie. Zní to lákavě? Potom navštivte speed dating v Praze.

Signály vzájemné přitažlivosti

Skvěle se spolu bavíte

Bavíte se, smějete se a cítíte se uvolněně. Nemusíte se nijak přetvařovat ani snažit, abyste zapůsobili. 5 minut uteče jako voda a vy si přitom přejete, aby oněch 5 minut trvalo věčně. Pokud vám navíc během konverzace protějšek složí kompliment, je to jasný signál, že to mezi vámi jiskří a probouzí se hormony lásky. Pokud vám krátce po schůzce pípne esemeska, ve kterém vám protějšek děkuje za báječné rande nebo vás rovnou plánuje další schůzku, můžete si být téměř jistí, že jiskra přeskočila.

Vnímáte řeč těla

Když se vám někdo líbí, nemůžete z něj doslova odtrhnout oči. Navzájem se utápíte v očích toho druhého a nedokážete uhnout pohledem. Rozšířené zorničky prozradí, že vaše přítomnost protějšek nenechává chladným. Protože se cítíte příjemně a uvolněně, nejspíš se neustále usmíváte – pokud vám protějšek úsměv opětuje, je to nejspíš ono! Dalším signálem jiskření může být pocení – vaše přítomnost může být tak žhavá, že se váš protějšek začne potit.

TIP: Řeč těla: Jak poznat, že se mu (jí) líbíte? 

Máte společné zájmy

Máte podobné představy o světě a hodnotách, sdílíte podobný životní styl nebo jste dokonce objevili společné koníčky a zájmy? Pak má vaše jiskření ten správný náboj! I když se říká, že se protiklady přitahují, ve vážném vztahu to vůbec platit nemusí. Partneři by se měli spíše doplňovat, než být jeden druhému protipólem. Ne nadarmo se říká, že vodu a olej spojit nejde. Jakmile fáze zamilovanosti opadne a vy najednou zjistíte, že nemáte společné zájmy, představy o budoucnosti ani o trávení volného času, může přijít nepříjemné vystřízlivění a odcizení ve vztahu. Zdravý a kompatibilní vztah obvykle nemůže fungovat, pokud se neustále přizpůsobujete a upozaďujete své vlastní koníčky a zájmy, abyste mohli alespoň občas trávit čas společně. 

Cítíte vzájemné propojení

Ačkoliv jste se s protějškem seznámili teprve před chvílí, můžete mít pocit, jako byste se znali snad odjakživa. Některé páry už od prvního okamžiku cítí, že potkaly svou druhou polovinu! Silná fyzická přitažlivost není tím jediným ukazatelem, pocítit můžete také intenzivní duševní propojení – váš protějšek je zkrátka vaší spřízněnou duší.

Rozum a cit v rovnováze

Akočliv je sexuální chemie ve vztahu důležitá, neměla by být jediným pojítkem. Sdílet byste měli také důležité životní postoje a hodnoty. Ve zdravém vztahu by měl být rozum i cit v rovnováze. Nenechte se zaslepit hormony zamilovanosti, při výběru životního partnera byste měli myslet především racionálně a nepřehlížet varovné signály. Ty mohou být různé – zamotávání se do lží a polopravd, falešný či povýšený výraz, manipulativní chování, nátlak a tak dále.

TIP: Nebezpečné vztahy: Jak poznat toxického partnera hned v počátku?

A co když si s protějškem na první schůzce máte co říct, sdílíte podobné životní postoje, ale necítíte žádné magické jiskření? Existují i šťastně zamilované páry, které na prvním rande necítili ony pověstné „motýlky v břiše”. Přitažlivost, vzájemné propojení a láska přišly až později. Vzájemné jiskření je ale dobrý ukazatel, že by se váš vztah mohl vyvinout v něco víc než přátelství.

Autor: Jakub Žwak