Nový vztah: Jak dlouho trvá zamilovanost?

Láska a vztahy

Vztah prochází v průběhu let mnoha proměnami. Začátky nového vztahu bývají bouřlivé, vaši mysl doslova ochromí vášeň a zamilovanost. Toto období ovšem netrvá věčně. Pokud dvojice na vztahu nepracuje, vztah začíná uvadat, a to jak partnerský, tak milenecký. Jak dlouho trvá zamilovanost? Jak vybudovat láskyplný vztah, který zůstane pevný, i když zamilovanost odvane vítr?

Jak dlouho trvá zamilovanost?

Nový vztah provází obvykle hormonální bouře. Všechny myšlenky směřují k vaší nové lásce, nemůžete se jeden druhého nabažit, při každém setkání cítíte ony pověstné motýlky v břiše. V tomto období nejspíš nemusíte vynakládat velké úsilí, abyste udrželi ve vztahu jiskru a láskyplné pouto. Období zamilovanosti ovšem dříve či později pomine, podle odborníků trvá zhruba 3 měsíce až rok. 

Přes všechny krásné pocity má období zamilovanosti také jednu zásadní nevýhodu – na nový vztah možná pohlížíte optikou „růžových brýlí”. Snadno se může stát, že přehlédnete varovné vykřičníky, které se nad novým vztahem vznášejí. 

TIP: Nebezpečné vztahy: Jak poznat nebezpečného partnera hned v počátku?

Zamilovaní lidé mají také sklon vidět na druhém jen to dobré. Nejrůznější zlozvyky a negativní vlastnosti vaší lásky vám mohou přijít v počátcích vztahu roztomilé, zatímco po několika společně strávených letech je možná nebudete moci vystát. I s tím se ovšem dá pracovat.

Pevný vztah vyžaduje vaše úsilí

Mnoho lidí touží najít spřízněnou duši a vytvořit vztah na celý život. Pokud na vztahu aktivně pracujete, láska se i s ubíhajícími léty prohlubuje a vztah získává pevné základy, které jsou založené na vzájemné důvěře a porozumění. I když už necítíte ony pověstné motýlky v břiše, přesto můžete k vaší polovičce chovat hluboké city. 

TIP: Jak poznat, že je to ten pravý?

Počítat ovšem musíte s tím, že v každém dlouhodobém vztahu přichází občas přeháňky. Pokud jste oba odhodlaní na vztahu pracovat a překonávat krize, které dříve či později řeší každá dvojice, máte z půlky vyhráno. Každý člověk má jak pozitivní, tak negativní stránky. Soustředit byste se měli na vlastnosti, které na partnerovi obdivujete. Nepřemýšlejte příliš nad tím, jaké vlastnosti vaší polovičky rádi nemáte, váš vztah bude spokojenější. 

Základem spokojeného vztahu je také otevřená komunikace a společně strávený čas. Mluvte o svých potřebách, názorech, životních hodnotách a snažte se najít společná východiska při řešení vašich konfliktů a názorových střetů. Chovejte k sobě vzájemnou úctu a respekt a nezapomeňte na každodenní láskyplná gesta – polibky, pohlazení či objetí. 

TIP: Společné aktivity, které utuží váš vztah

Jak funguje milenecký vztah?

Našli jste si milence, milenku nebo třeba kamaráda s benefity a lámete si hlavu, jak dlouho trvá milenecký vztah? Podle odborníků může dvojici spojit na měsíce, ale i roky. Každý vztah je totiž jiný, stejně jako důvody, proč dvojice vztah udržuje. Milenecký vztah může podobně jako vážný vztah pokračovat i poté, co zamilovanost a vzájemné okouzlení vyprchá. Pokud je mezi dvojicí intimní pouto a navíc si nevěrou řeší své potřeby či traumata, může trvat klidně dlouhé roky. 

Uvědomit byste si však měli jednu věc – navázáním mileneckého vztahu ve skutečnosti nevyřešíte problém – nedostatek intimity v manželství, problémy v komunikaci či nízké sebevědomí. Pouze ho odsunete v čase. Navíc riskujete odhalení nevěry se všemi důsledky, které pro vás a váš partnerský vztah může mít. Pokud jste v současném vztahu nespokojení, komunikujte své přání a potřeby s partnerem či partnerkou. Najděte si vztahového kouče nebo navštivte manželskou poradnu. A nezapomeňte na vztahu společně pracovat – mnoho vztahů totiž ztroskotá, pokud do něj neinvestuje svůj čas a city, zapomenete na každodenní láskyplná gesta a nesnažíte se dělat jeden druhému radost.

A co kamarádi s benefity?

Problematické mohou být také vztahy založené na kamarádství s benefity. Pokud si dvojice vzájemně plní své potřeby a tráví společně čas, nic je nenutí k tomu, aby hledali vážný vztah. Kamarádství s benefity může podobně jako milenecký vztah trvat roky. Chcete ovšem riskovat, že kvůli kamarádovi přehlédnete spřízněnou duši, která by vám mohla nabídnout více než přátelství a sex? Kamarádi s benefity navíc riskují, že se jeden z dvojice zamiluje. Pokud druhý z páru necítí totéž, bývá to velice bolestná zkušenost. 

Máte už dost povrchních vztahů, ale nemáte se kde seznámit? Vyzkoušejte moderní, bezpečnou a diskrétní formu seznamovaní – speed dating neboli rychlé rande. Během jednoho večera vás seznámíme tváří v tvář až s 12 nezadanými protějšky, kteří hledají vážný vztah. Navštivte seznamovací večery v Praze.

Autor: Jakub Žwak