Jsou placené seznamky zárukou bezpečného seznámení?

Rady a tipy na seznámení

Seznamování se v moderním světě přesouvá do virtuálního světa. Přes velkou popularitu má využívání služeb online seznamek svá rizika, o kterých kolují mnohdy až hororové příběhy. Mohou vás před potenciálním nebezpečím online seznamování zachránit placené seznamky? Zjistěte, na co se připravit, pokud chcete vyzkoušet seznámení po internetu.

Zdlouhavé dopisování nebo rande jako z hororu

Pokud zvažujete seznámení na online seznamce, je třeba se obrnit trpělivostí. Stojí před vámi celá řada výzev, kterým budete čelit. Jaké jsou ty nejčastější?

Velká časová investice

Seznámení na online seznamce vyžaduje spoustu času – musíte se zaregistrovat, vyplnit profil, vybrat vhodné fotografie, aktivně vyhledávat profily protějšků a reagovat na zprávy. Dopisování může být občas zdlouhavé a nudné nebo může vyšumět do ztracena.  

Sexuální obtěžování

Dalším nepříjemným úskalím, se kterým se na seznamce setká většina žen, je sexuální obtěžování. To může mít různé podoby – od rozesílání lascivních a vulgárních zpráv se sexuálním podtextem až po fotky „mužských předností” konkrétních uživatelů. Někteří pánové se bohužel nevybarví během několika zpráv, ale až na prvním rande. Pokud se na schůzce v kavárně jako první začne zajímat o to, jestli máte ráda svazování nebo skupinový sex, nejspíš budete mít jasno. To vše jsou reálná rizika, se kterými se při seznamování online nejspíš budete potýkat.

Lhaní a zkreslování fotografií

Lhaní o věku, rodinném stavu, počtu dětí či zatajování důležitých informací patří mezi běžné lapálie, se kterými se uživatelé seznamek setkávají a jsou příčinou mnoha zklamání. Rozčarováni můžete být také rozdílem mezi profilovou fotografií a skutečným vzhledem člověka, se kterým se potkáte na domluveném rande. V době jednoduché úpravy a retuše fotografií není problém ubrat z hmotnosti několik desítek kilogramů a tvář omladit o mnoho let. Když pak sedíte v kavárně s osobou, která vypadá ve skutečnosti úplně jinak než na fotce a vůbec vás nepřitahuje, může vás polít horko, pokud nevíte, jak z nepovedeného rande co nejrychleji vybruslit.

Nepoměr mezi mladými muži a ženami

Na seznamkách je méně žen než mužů, pánové tak mohou být poněkud znevýhodněni, pokud hledají partnerku pod 40 let. Mladé ženy se totiž v reálném světě seznamují obvykle snáze než muži.

Podvody a manipulace

Největším strašákem seznamování po internetu je bezpečnost. Obezřetní buďte na rande s neznámou osobou, o jejíž totožnosti nic nevíte. Minimálně první rande by mělo proběhnout na veřejném místě, nikdy totiž nevíte, s kým máte tu čest. V anonymním prostředí internetu se může skrývat řada patologických osobností, které s vámi nemusí mít nejlepší úmysly. Dopřejte si dostatek času, abyste se lépe poznali, než si protějšek ze seznamky pozvete k třeba vám domů. Opatrní buďte také v konverzaci po internetu, nikomu nesdělujte své osobní údaje nebo údaje k platební kartě či účtům. Na seznamkách řádí podvodníci a podvodnice, kteří se snaží vylákat z lidí peníze. Používají k tomu nejrůznější manipulativní techniky, přísliby seznámení nebo citové vydírání. 

Neplacené versus placené online seznamky

Na rozdíl od neplacené seznamky vyžaduje placená seznamka úhradu poplatku za členství. Poplatek odradí ty, kteří berou seznamování pouze jako hru, což potěší všechny, kteří hledají vážný a perspektivní vztah. Uživatelé placených seznamek bývají obvykle serióznější a motivovanější. Méně časté je zde také sexuální obtěžování. 

Mezi další benefity obvykle platí kontrola a prověřování profilů, které sníží riziko vzniku falešných profilů a podvodů. Na vyšší úrovni je obvykle také zabezpečení, ochrana osobních údajů a zákaznická podpora. Nejznámější a nejvyužívanější placenou seznamkou v Česku je seznamka eDarling.cz, EliteDate.cz a Be2.cz. Ačkoliv placené seznamky sníží některá rizika, je třeba mít se na pozoru.

Pozor na prémiové členství na zkoušku

Pokud se rozhodnete pro registraci či členství na placené seznamce, pozorně si přečtěte smluvní podmínky, abyste nenarazili. Existuje spousta českých i zahraničních seznamek, které využívají neinformovanosti svých zákazníků a spoléhají na to, že smluvní podmínky čte pozorně jen málokdo. Při registraci tyto seznamky obvykle vyžadují zadání platební karty. Pokud členství nezrušíte ve smluvní lhůtě, některé seznamky vám po uplynutí bezplatné zkušební doby automaticky stáhnou poplatek za členství na další období, a to i přesto, že služeb seznamky už dále neplánujete využívat. 

Částka se může pohybovat v horizontu několika stovek nebo tisíc korun. Pokud tedy někde zadáváte údaje ke své platební kartě, dopředu se informujte, zda po uplynutí zkušební verze přechází členství automaticky na placené. Pokud lhůtu pro ukončení členství propásnete, strhne se poplatek za členství z vaší karty automaticky. Podobné praktiky možná znáte také z nejrůznějších online streamovacích služeb, kde je automatické prodlužování členství rovněž zavedenou praktikou. 

Pokud se placené online seznamky rozhodnete přes všechna rizika využívat, při výběru se řiďte důvěryhodnými recenzemi uživatelů. Přečtěte si pečlivě smluvní podmínky a nezveřejňujte o sobě citlivé informace nebo osobní údaje, jako je datum narození, jméno zaměstnavatele nebo adresa. 

Speed dating jako alternativa online seznamek

Teď už víte, jaká rizika s sebou nese seznamování v online světě. Byla by ovšem škoda rezignovat na seznámení úplně. Speed dating je bezpečnější a zábavnější alternativou, jak se seznámit. Na seznamovacích večerech v Praze za jeden večer osobně poznáte až 7–11 nezadaných protějšků a ušetříte spoustu času, který byste strávili dopisováním a domlouváním rande.

Tento model seznamování má na rozdíl od online seznamek spoustu výhod. Hned budete vědět, jestli mezi vámi přeskočila jiskra a jestli najdete společnou řeč. Pokud jiskra nepřeskočí, vyhnete se odmítnutí tváří v tvář nebo složitým úvahám, jak utéct z nepovedeného rande. Pokud naopak jiskra přeskočí na obou stranách, moderátor vám po skončení večera vymění kontakty. Další rande už bude plně ve vaší režii. Speed dating je navíc bez skrytých poplatků – platíte pouze za vámi rezervovaný seznamovací večer. Rezervujte si termín vašeho osudového rande.

Autor: Jakub Žwak