Věkový rozdíl mezi partnery: Je věk jen číslo?

Rady a tipy na seznámení

Když jste zamilovaní, věk nejspíš neřešíte. Zamilovat se můžete ve dvaceti nebo klidně v sedmdesáti. Zpočátku vám nejspíš také bude jedno, jestli vás od sebe dělí 2 roky nebo 15 let. Ne nadarmo známé pořekadlo říká, že láska je slepá a věk je jenom číslo. Opravdu je vše tak prosté a věkový rozdíl mezi partnery není důležitý? Nebo může být ukazatelem, jestli vztah vydrží a překoná všechny nástrahy?

Odborníci mají jasno

Odborníci už léta zkoumají vliv věkového rozdílu mezi partnery na pevnost vztahu a riziko jeho rozpadu. Zjištění ukazují, že páry stejného věku mají nejnižší míru rizika rozpadu vztahu. Páry s věkovým rozdílem 5 let mají o 18 % vyšší pravděpodobnost, že se rozejdou, než páry věkově stejné. Pokud je věkový rozdíl 10 let, riziko stoupá na 39 %, u věkového rozdílu 20 a více let je to alarmujících 95 %. Nezáleží přitom, jestli je starší muž nebo žena. 

Samozřejmě existují výjimky potvrzující pravidlo. Je jen na vás, jestli vztahu dáte i přes možná úskalí věkového rozdílu šanci. Pokud dáte přednost lásce před obavami a neúprosnou statistikou, připravte se na možná úskalí, se kterými se budete potýkat.

Nepříjemné otázky a tlak okolí

První výzvou, na kterou se musíte ve vztahu s výrazně mladší či starší polovičkou připravit, je nepochopení okolí, které často provází nepříjemné otázky nebo zvědavé pohledy. Čím větší je věkový rozdíl mezi partnery, tím většímu tlaku musí čelit ze strany okolí. Nejvíce zabolí odmítnutí ze strany vašich nejbližších – přátel a rodiny. Vztah s mladší nebo starší polovičkou zkrátka může přinést mnoho problémů a výzev, to však neznamená, že nemá šanci na úspěch.

TIP: Zralé ženy a mladší muži: Může to klapat?

Kritický sedmý rok

Životní číslo 7 a partnerství je tématem, které je ve společnosti velice živé. Sedmý rok vztahu je opředený mnoha pověrami. Po prvních sedmi letech, kdy už je prvotní zamilovanost ta tam, začínají mnohdy přicházet vážnější krize. Vztah, na kterém partneři aktivně nepracují, začíná stagnovat a nikam se neposouvá. Provází ho nuda a stereotyp. 

Podle dostupných studií jsou páry s vyšším věkovým rozdílem méně odolné ve chvílích, kdy vztah prochází krizí. Partneři často čelí otázkám vzájemného porozumění a plánů do budoucna. U párů s velkým věkovým rozdílem navíc může docházet ke změně potřeb a tužeb. Starší z páru může zatoužit po zvolnění tempa, kdežto jeho mladší polovička před sebou může mít ještě spoustu velkých plánů a nesplněných tužeb – ať už se týkají například pořízení potomka, stěhování, stavby domu, rozjezdu podnikání či cesty kolem světa. Najít v tomto případě kompromis či konsensus může být složité.

TIP: Proč (ne)dělat kompromisy ve vztahu?

Rozdílné potřeby v sexu

Kromě odlišných představ o budoucnosti hrozí párům s větším věkovým rozdílem také odcizení v intimní rovině. Starší ženy a muži už nemusí tolik vyhledávat sex, jako jejich mladší polovičky. Nakloněni už nemusí být ani přílišnému experimentování. S věkem obvykle přichází postupné utlumení libida a ruku v ruce s tím může váš milostný život začít stagnovat. Pokud uvažujete o vztahu se starší ženou nebo mužem, buďte na tento možný scénář připraveni, i když se nejčernější obavy vůbec nemusí naplnit. Existují starší ženy i muži, kteří si milostné hrátky užívají stejně jako za mlada.

TIP: Ztráta libida nemusí znamenat konec vztahu

Zvažte pro a proti

Větší věkový rozdíl mezi partnery s sebou nese mnohá úskalí a překážky, se kterými se během společných let budete muset vypořádat. Pokud o vztahu s mladším či starším partnerem či partnerkou uvažujete, dobře zvažte všechna pro a proti. Rozum i cit by měly být při výběru životního partnera v rovnováze.

Ať už je váš věkový rozdíl jakýkoliv, záleží jen na vás, zda krize, které v každém vztahu přirozeně přicházejí, ustojíte. Využijete je k vzájemnému růstu a posílení vztahu? Důležitá je otevřená komunikace, vzájemné porozumění a respekt, které vám pomohou překonat bouřlivá období a posunout váš vztah na vyšší úroveň. 

Pokud ve vztahu nevidíte budoucnost nebo nestojí na pevných základech, čestně ho ukončete. Každý by měl mít po svém boku parťáka, se kterým bude na jedné vlně a který mu bude oporou. Rádi vám při hledání spřízněné duše pomůžeme, navštivte naše seznamovací večery pro nezadané v Praze.

Autor: Jakub Žwak