Láska a vztahy na pracovišti

Láska a vztahy

V práci trávíme podstatnou část svého života, a tak není divu, když pracovní vztahy vyústí v lásku a vztah. Pokud navíc přicházíte domů pozdě a na koníčky nebo zábavu nemáte moc času, může být hledání vhodného protějšku mimo práci složité. Navázat vztah na pracovišti je jednodušší, než oslovit neznámého člověka na ulici nebo v baru. Navíc je snazší najít společnou řeč a témata k hovoru. Opravdu je nutné řídit se pořekadlem: co je v domě není pro mě?

Vztahy na pracovišti už nejsou tabu

Jiskřivé pohledy při pracovních poradách, flirtování v kuchyňce, letmé doteky u kopírky… Takhle obvykle začínají intimní vztahy na pracovišti. Podle odborníků je jiskření mezi kolegy v práci naprosto běžné a obvykle tolerované. Francouzský psycholog Jacques Menarde na základě svého průzkumu tvrdí, že každý třetí vztah ve Francii vzniká buďto přímo na pracovišti, nebo se partneři seznámí při pracovní schůzce. Ani v Česku už nejsou vztahy na pracovišti tabu. 

Samotná láska na pracovišti není pro většinu zaměstnavatelů problém. Většina partnerů vztah na pracovišti ustojí naprosto bez potíží. Spokojený vztah dvou zaměstnanců může být pro firmu přínosem. Pokud se pár navzájem pracovně motivuje, mohou dosáhnout lepších pracovních výkonů. 

Šéf a sekretářka? Příliš komplikované…

Pokud přeskočí jiskra mezi podřízeným a nadřízeným, je třeba zbystřit. Před intimními vztahy mezi nadřízeným a jeho podřízeným varují odborníci i personalisté. Pokud nadřízený – ať už vědomě či nevědomě – protěžuje svou polovičku, dělá to v týmu zlou krev. I když může jít o drobné projevy, které jsou pro blízké vztahy přirozené a možná si je samotný pár neuvědomuje, ostatní si i těchto drobností velice dobře všímají. Celá situace může být velice nepříjemná pro všechny zúčastněné. V týmu může vznikat nevraživost a dusná atmosféra. 

Situace může být ale i opačná – z obavy, aby nezavdal příčinu ke spekulacím, může jeden z páru s vyšším postem svou polovičku znevýhodňovat, nebo požadovat vyšší výkony. To se může negativně promítnout do vztahu obou partnerů. Proto odborníci doporučují jednomu z partnerů změnit pracoviště.

Největším strašákem je rozchod na pracovišti

Horší situace nastává, pokud se partneři rozjedou a oba mají na pracovišti společně fungovat dál. Porozchodové emoce, vzájemná rivalita, pomluvy… To vše naruší atmosféru a vztahy na pracovišti, v horším případě rozchod nabourá fungování celého týmu. 

Jediným řešením takové situace bývá mnohdy výpověď, kterou ve většině případů podá jeden z akterů nakonec sám. Pro zaměstnavatele to však znamená komplikaci – musí uvolněné pracovní místo znovu obsadit, což je u vysoce kvalifikovaných zaměstnanců nelehké. Proto nemusí firma vztahy na pracovišti vítat s nadšením, zakázat je však nemůže. 

Na požehnání firmy nečekejte

Z pohledu pracovního práva není vztah dvou zaměstnanců problém, pokud nemá negativní vliv na plnění pracovních povinností. Na požehnání od vedení firmy opravdu čekat nemusíte, do vašeho vztahu firma v podstatě nemá co mluvit. 

Domluvte se na pravidlech „hry”

Pokud se zamilujete na pracovišti, je dobré se s partnerkou či partnerem domluvit, jestli o vašem vztahu řeknete kolegům. Protože je váš vztah vaší soukromou a osobní záležitostí, kolegy informovat nemusíte. Vyhnete se tak některým poznámkám a komentářům, které by vám nemusely být příjemné. 

Pokud máte s kolegy vřelý a přátelský vztah, můžete s nimi naopak svou radost a lásku otevřeně sdílet. Každopádně je dobré, aby se oba partneři shodli na tom, zda jejich vztah zůstane v utajení, nebo půjdou „s kůží na trh”. 

Sex na pracovišti nezkoušejte

Sex v práci je žhavým tématem nejen v hospodě, ale i ve filmech pro dospělé. Pokud máte podobné sexuální fantazie, na jejich realizaci raději zapomeňte. Sex v práci firmy nerady vidí, a to obzvlášť v pracovní době. Může být navíc důvodem k výpovědi, a to nejspíš nechcete riskovat. 

Zvažte pro a proti

Pokud tedy ještě váháte, jestli vztah s kolegou či kolegyní otevřít, zvažte dobře všechna pro a proti. Jste ochotní riskovat svou pozici ve firmě, pokud vztah nevyjde a rozejdete se? A co když protějšku vyznáte své city, ale vaše láska zůstane neopětovaná? Dokážete vedle sebe jako kolegové a tým ještě fungovat? 

TIP: Nešťastná neopětovaná láska: Jak se odmilovat, když vaše city neopětuje?

Pokud nechcete jít do zbytečného rizika a zdráháte se ohrozit svou dobře rozjetou kariéru ve firmě, je to v pořádku. Seznámit se můžete mimo pracoviště. Pokud nemáte čas na zdlouhavé dopisování na online seznamkách, vyzkoušejte speed dating – moderní formu seznamování, která šetří váš čas. 

Na speed datingu se za jeden večer osobně seznámíte až s 12 nezadanými protějšky, kteří hledají vážný vztah. Na konci večera se sami rozhodnete, koho chcete vidět i příště. Pokud jsou sympatie vzájemné, moderátor vám po skončení speed datingu vymění kontakty. V Praze můžete navštívit také tematický speed dating, který zvýší vaše šance na úspěch a vzájemné porozumění – pořádáme seznamku pro cestovatele, pejskaře, sportovce, tanečníky, vysokoškoláky, náročné a bohaté a mnohem více. Vyberte si z nabídky volných termínů rychlého rande.

Autor: Jakub Žwak