Psychické a citové vydírání ve vztahu

Rady a tipy na seznámení

Citové vydírání je agresivní formou manipulace. O to zákeřnější je, že přichází nejčastěji od našich nejbližších. Cílem citového a psychického vydírání je působit na naše emoce. Citový vyděrač nás chce zasáhnout na zranitelném místě a prosadit stůj co stůj své zájmy. Jak se citovému vydírání ve vztahu bránit?

Jak odhalit citového vyděrače?

Citového vyděrače obvykle neodhalíte během několika rande. Citové vydírání může mít různé podoby – od rádoby nevinných poznámek přes cílenou manipulaci. Často začíná úplně nenápadně, nátlak se ale postupně zvyšuje a narušuje citové vazby ve vztahu. Cílem citového vyděrače je vyvolání výčitek nebo obav nebo pochybností ve druhé osobě.

Obvykle stojí za manipulativním chováním nízké sebevědomí nebo narušená osobnost. Inteligentní člověk své skutečné pocity a mínění o vlastní osobě dokáže mistrně skrývat. Navenek působí klidně a vyrovnaně, ve skutečnosti prožívá vnitřní boj a cítí ohrožení, pokud nedokáže prosadit své zájmy. Citové vydírání je pak prostředkem, jak uspokojení svých potřeb nebo dosažení svých cílů dosáhnout.

TIP: Jak poznat manipulátora a jak se bránit manipulaci?

Jak se bránit citovému vydírání?

Nenechte se zviklat

Pokud vás partner či partnerka opakovaně citově vydírá, zůstaňte pevní a nenechte se zviklat. Nenechte se tlačit do ničeho, co nechcete. Jste dospělí a zodpovědní především sami za sebe, nikoliv za emoce vašeho protějšku. Naučte se říkat ne. Nenechte se dotlačit do situace, kdy musíte nedobrovolně ustoupit nebo se rychle rozhodnout a jednat bez předchozího zvážení všech pro a proti.

Promluvte si

Citový vyděrač mnohdy opakuje zažité vzorce ze své rodiny a neuvědomuje si, že je způsob jeho chování patologický a nepřijatelný. Sám zažil citové vydírání rodičem a považuje podobnou manipulaci za běžný způsob komunikace. Citové vydírání matkou či otcem zanechá na člověku stopy, které si přenáší často do dospělosti a promítá je do dalších vztahů. Otevřená komunikace je v tomto případě klíčová. 

Najděte společné řešení

Zkuste najít řešení, které vám pomůže zachránit vztah a bude přijatelné pro oba. Pokud je hlavní příčinou nízké sebevědomí partnera či partnerky, můžete na jeho zvýšení společně zapracovat. Pomoci mohou také psychoterapie, které negativní vzorce chování a nízké sebevědomí, které si partner či partnerka nese z dětství, postupně odblokují.

Stůjte si za svým

Pokud se partner či partnerka o problému odmítá bavit, své chování zlehčuje nebo dokonce svaluje vinu za své chování za vás, bývá obvykle jediným řešením rozchod. Nikdo si nezaslouží, aby se s ním manipulovalo. Opustit vztah s citovým vyděračem ovšem nebývá jednoduché. Připravte se na to, že citové vydírání použije také při rozchodu. Důležité je si uvědomit, že svému partnerovi či partnerce nic nedlužíte a nejste zodpovědní ani za jeho či její emoce. Co nejdříve se odstěhujte a pokud je nutné, přerušte veškeré kontakty.

Nenechte se zviklat

I když rozchod bývá bolestivou a náročnou kapitolou našeho života, nemá smysl zůstávat ve vztahu založeném na vydírání a manipulaci. Každý by měl mít po svém boku partnera, který s ním bude jednat s respektem, bez nátlaku a manipulací. Každý konec znamená nový začátek a může vám otevřít cestu k novému, vyrovanému a naplněnému vztahu. Nikdy není pozdě se ze spárů citového vyděrače vymanit, i když se vámi snaží při rozchodu manipulovat a cíleně útočí na vaše sebevědomí. Zpochybňovat může také vaše šance na jiný vztah – nenechte si namluvit, že za nic nestojíte a když se s partnerem či partnerkou rozejdete, zůstanete navždy sami. 

TIP: Závislost na partnerovi: Jak se zbavit toxického pouta?

Posuňte se v životě dál

Důležité je uvědomit si vlastní sebehodnotu a posunout se v životě dál. Samoty se rozhodně obávat nemusíte, v moderním světě existuje spousta možností, jak se seznámit. Vyzkoušet můžete třeba speed dating neboli rychlé rande. Na rozdíl od online seznamek neztrácíte čas zdlouhavým dopisováním a domlouváním rande. Za jeden poznáte potkáte osobně až 12 nezadaných protějšků. To vše diskrétně, bez stresu a strachu z odmítnutí tváří v tvář. Vyzkoušejte zábavnou formu seznamování.

Autor: Jakub Žwak