Nefunkční vztah: Jak poznat, že je váš vztah mrtvý?

Rady a tipy na seznámení

Když opadne počáteční zamilovanost a spadnou růžové brýle, začínáme si všímat více nedostatků naší polovičky. Vztah se zároveň dostává do zajetých kolejí. Zažívat můžeme pocity vzájemného neporozumění, konfliktní situace nebo častější výměny názorů. Názorové střety jsou součástí každého vztahu. Láska, úcta a respekt by ze vztahu ovšem nikdy vyprchat neměli. Jak poznáte, že je váš vztah mrtvý a nemá už žádnou budoucnost?

Nezájem

Netěšíte se na společný víkend a netoužíte po přítomnosti vaší polovičky? Vymizely takřka všechny společné chvíle, povídání a sdílení? Nevíte, o čem byste si měli s partnerem povídat, a v podstatě vás ani jeho pocity, starosti a problémy nezajímají? Trávíte raději čas o samotě, nebo s přáteli? To vše jsou varovné signály, které prozradí nefunkční vztah

Každý potřebuje ve vztahu vlastní prostor i vlastní přátele. Pokud vás ale vidina společně stráveného času neláká, je na místě promyslet, jestli chcete na vztahu společně pracovat, nebo nevidíte společnou budoucnost. 

Nedostatek intimity a sexu

Kdy jste se naposledy objali nebo políbili? Něžná gesta by ze vztahu neměla vymizet ani po mnoha letech. Ruku v ruce s nedostatkem intimity ubývá obvykle také sexu. Nemusíte se milovat každý den, na sex byste ovšem rezignovat neměli. Každodenní vzájemné dotyky, objetí a hlazení posilují vaše láskyplné pouto. Pokud si nevzpomínáte, kdy jste naposled prožili láskyplný a intimní okamžik, něco ve vašem vztahu není v pořádku. 

Hádky nebo mlčení

Nedokážete spolu komunikovat, aniž byste se pohádali? Nebo řešíte neshody mlčením a tichou domácností? Jsou vaše postoje natolik odlišné, že už neodkážete najít společnou řeč? Komunikace, snaha hledat kompromisy, mluvit i o nepříjemných záležitostech – to jsou dovednosti, které jsou základem spokojeného a zdravého vztahu. Kde nefunguje vzájemná komunikace, nemůže fungovat ani vztah.

TIP: 7 tipů, jak zvládnout hádky a komunikaci ve vztahu

Neúcta

Vzájemná úcta a respekt je alfou i omegou každého vztahu. Jak poznat, že si mě partner neváží? Nebere ohledy na vaše názory, potřeby a přání, shazuje vás před rodinou či přáteli, nebo zlehčuje vaše problémy? Na prvním místě je obvykle on a jeho ego. Nezřídka v komunikaci používá sarkasmus, ironii, nebo dokonce vulgarity? V takovém vztahu by se necítil dobře nikdo.

Mrtvý vztah: Konec nebo nový začátek? 

Pokud cítíte, že váš vztah nefunguje, nemusí být ještě vše ztraceno. Kde je vůle je i cesta. Promluvte si upřímně se svou polovičkou, jak vaši současnou situaci vnímáte. Popište, co cítíte a co byste ve vztahu potřebovali, aniž byste se uchylovali k obviňování a výčitkám. Naslouchejte také slovům vašeho protějšku. Pokud chcete na vztahu oba pracovat, můžete se odrazit ode dna a znovu se do sebe zamilovat. Začněte nejlépe okamžitě, bez zbytečných výmluv a odsouvání na neurčito. 

TIP: Řešení partnerské krize: začněte nejdříve u sebe

A co když váš protějšek do nápravy vztahu nechce investovat, nevidí žádný problém, nebo vaše trápení zlehčuje? Na vztah musí být dva, pokud jeden z páru situaci řešit nechce a staví se k problémům zády, ve vztahu se nejspíš budete trápit. Zvažte, jestli chcete ve vztahu setrvat, nebo z něj odejdete. Život v nefunkčním vztahu je jako jízda na mrtvém koni. Nikam se nevyvíjí a nikam nesměřuje. Dříve či později přijdou pocity osamění, nespokojenosti a neporozumění, které mohou vyústit dokonce až v deprese či úzkost. 

Nezůstávejte v mrtvém vztahu jen proto, že se bojíte samoty. Ať už je vám dvacet nebo sedmdesát, zasloužíte si partnera, který si vás bude vážit a budete pro něj na prvním místě. Možnosti seznámení jsou dnes nepřeberné – vyzkoušet můžete například speed dating. Na speed datingu poznáte za jeden večer až 12 nezadaných protějšků. To vše zábavnou formou, diskrétně, bez strachu z odmítnutí a studu. Zjistěte o speed datingu více.

Autor: Jakub Žwak