Chci dítě! Kde najít muže pro založení rodiny?

Láska a vztahy

Chtějí dítě, ale jsou single. Anebo partnera mají, ale v otázce založení rodiny se názorově neshodnou. Žen, které touží po dítěti, ale nemají po svém boku vhodného partnera, přibývá. Kde najít muže, se kterým budete v otázce rodičovství na jedné vlně? 

Mladí muži se do rodičovství příliš nehrnou

Stále častěji ženy ve vztazích naráží na zásadní problém – zatím co se na roli matky cítí připravené a jejich biologické hodiny bijí na poplach, muži se zplodit potomka ještě nechystají. Léta nezadržitelně běží a řada žen začíná přemýšlet, jak si udělat dítě. Šance na přirozené početí u žen po 35. roce života rapidně klesá a jsou si toho vědomy.

Muži dozrávají k rozhodnutí stát se otcem obvykle později než ženy. Podle studie R. Kyzlinkové a A. Šťastné z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí plánuje v budoucnu založit rodinu pouze 57 % českých mužů ve věku 25-29 let. Tři čtvrtiny žen stejného věku přitom děti chtějí. K mateřství dozrávají ženy sociálně i osobnostně dříve než muži. To dokládá i statistika – Češky rodí první dítě v průměrně ve 28 letech, muži se stávají poprvé otci průměrně ve 33 letech. 

Nutit muže do přijetí nové role, na kterou se ještě necítí, může být osudovou chybou. Narození dítěte je zatěžkávací zkouškou každého vztahu, a proto by měli být oba rodiče připraveni přijmout zodpovědnost za péči o dítě i jeho výchovu. Často tak ženy ve vztazích stojí před Sofiinou volbou: dítě nebo milovaný partner? 

Přibývá dobrovolně bezdětných

Přibývá také mužů, ale i žen, kteří se dobrovolně rozhodnou pro život bez dětí. Rodinu neplánují založit ani v budoucnu. Problém nastává v případě, kdy jeden z páru začne přemítat: „chci dítě, bez něj není naše rodina kompletní”.

Co když se pár v otázce založení rodiny nebo správného načasování neshodne? Pokud toužíte po rodině, ale partner dítě odmítá, obvykle neexistuje žádný kompromis. Zkuste si s partnerem upřímně promluvit, jak vidí váš společný život za 2, za 3 roky nebo za 5 let. Pokud nenajdete společné win-win řešení, které bude přijatelné pro oba, vztah nejspíš nemá budoucnost. 

Pokud se jeden z páru cítí poražený a dotlačený k rozhodnutí, se kterým nesouzní, vztah se obvykle dříve či později rozpadne. Je lepší ho ukončit, než se po zbytek života trápit. 

TIP: Proč (ne)dělat kompromisy ve vztahu?

Online seznamky založení rodiny příliš nepřejí

Neméně složitou situaci řeší ženy, které touží po dítěti, ale jsou single. Když navíc potkávají protějšky, kteří při slovu dítě nebo rodina berou do zaječích, může to být velice frustrující. Češi se nejčastěji seznamují přes internet nebo kamarády. A tady může být zakopaný pes.

Najít na online seznamce partnera pro založení rodiny není sice nemožné, podle zkušenosti většiny žen je to ovšem značně obtížné. Instantní vztahy z internetu naopak řadu žen odradí a často i znechutí v dalším hledání partnera. Místo Tindru, Badoo a jiných internetových seznamek zkuste raději speed dating neboli rychlé rande. Za jeden večer se seznámíte tváří v tvář až s 12 nezadanými protějšky. Tím ušetříte spoustu času, který byste na online seznamce strávili zdlouhavým dopisováním, které stejně mnohdy vyšumí do ztracena. 

Pokud toužíte po rodině, není nic snazšího, než navštívit tematický speed dating „Rodina a vážný vztah” určený pro nezadané, kteří chtějí v blízké budoucnosti založit rodinu. Budete mít jistotu, že otázce pořízení společného potomka budete s potenciálními partnery na stejné vlně. Celý večer se nese v zábavném a uvolněném duchu, a proto hodnotí naprostá většina návštěvníků speed dating velice pozitivně. Na rozhovor s 1 protějšekem máte pouze 5 minut – to je dost na to, abyste zjistili, jestli přeskočila jiskra. A málo na to, abyste se nudili s někým, kdo vám není sympatický. 

Autor: Jakub Žwak