Proč (ne)dělat kompromisy ve vztahu?

Rady a tipy na seznámení

Říká se, že vztah je o kompromisech. Dlouhodobé vztahy se opravdu bez drobných ústupků a hledání schůdných řešení neobejdou. Kdy jsou kompromisy ještě součástí zdravého vztahu, a kdy už se pohybujete za hranou? Zjistěte, v jakých situacích je dobré stát si za svým a neustupovat ze svých pozic.

Kompromis? Ano, ale…

Pokud se dva lidé milují a váží si jeden druhého, snaží se ve vztahu najít kompromis – společný bod, kdy budou spokojení oba dva. Kompromis by neměl být ústupkem, kterým uspokojíte partnera a zažehnáte hádku. Pokud ustoupíte jen proto, aby byl partner spokojený, i když s řešením vnitřně nesouhlasíte, zaděláváte si do budoucna na vztahové problémy. Obzvlášť pokud se tento vzorec neustále opakuje. Po čase může ustupování partnerovým přáním a potřebám na úkor vlastního štěstí přejít v nespokojenost ve vztahu, ztrátu vlastní identity, úzkosti či deprese. 

Na kompromis přistupte ve chvíli, kdy máte z navrhovaného řešení dobrý pocit. Ve zdravém vztahu by nemělo být vítězů ani poražených. Samozřejmě neplatí, že občas druhému nemůžete vyhovět i za cenu vlastního drobného ústupku. Když partnerovi na věci moc záleží a tolik po ní touží, z lásky k němu můžete tu a tam ze své pozice ustoupit, pokud vám partnerova radost vykouzlí úsměv na tváři. A tak místo na dovolenou na Kanáry pojedete letos třeba na horskou chalupu. Neměli byste ovšem cítit negativní myšlenky – pocit viny, strach, úzkost… Pokud ustupujete ze strachu, s láskou to nemá příliš společného.

4 situace, kdy je kompromis slepou uličkou 

  • Rozdílné představy o budoucnosti

Chcete děti, ale partner se na založení rodiny v nejbližších letech rozhodně necítí, nebo děti nechce vůbec? Nebo touží po domu se zahradou, zatím co vy jste ryze městský typ a život na venkově si neumíte představit? Chcete se věnovat kariéře, ale  partner vás vidí spíše v domácnosti? V těchto případech společný kompromis, ve kterém budete spokojeni oba, nejspíš nenajdete. Situace buď – anebo se kompromisem zkrátka řešit nedají. 

Slevit ze svých životních hodnot nebo představ o budoucnosti se v tomto případě příliš nevyplácí. Dříve či později se nejspíš dostaví pocit nespokojenosti, který se odrazí nakonec i ve vašem partnerském soužití. Odtud už je jen krůček k rozchodu. Vzájemná shoda v hodnotách, životních postojích a představách o budoucnosti je pro zdravý a harmonický vztah naprosto klíčová.   

  • Rozdílné pohledy na věrnost

Láska a pohled na věrnost může mít mnoho podob. Otázka nevěry není v moderní společnosti tak jednoznačná, jako tomu bylo dříve. Shodnete se na tom, co pro vás je, anebo není za hranou? Jak se díváte na nezávazný flirt, výměnu lechtivých sms s jinými muži či žena nebo na polyamorii? Těžko může fungovat vztah romanticky založené duše, pro kterou je věrnost jednomu partnerovi vším, a vyznavače polyamorie. Přistoupit z lásky k partnerovi na jiný model věrnosti, než který v srdci vyznáváte, je cestou do pekel. Není nic horšího, než se po zbytek života trápit a užírat žárlivostí.

TIP: Polyamorie: Nevěra nebo novodobý otevřený vztah?

  • Závislosti 

V otázce závislosti – ať už na alkoholu, drogách nebo třeba pornu, není radno přistupovat na kompromisy. Závislosti je potřeba léčit. Pokud závislý člověk pomoc odmítá, nebo své problémy zlehčuje, nezmůžete nic. Omlouvat nebo tolerovat jeho jednání, které poškozuje nejen jeho zdraví, ale i váš vztah, je cestou do pekel. 

  • Domácí násilí a psychický teror

Bití, fyzické násilí, manipulace, ponižování ani psychické týrání do vyrovnaného vztahu nepatří. Nenechte se ukolébat sliby, že už se to víckrát nestane, ani se nenechte zastrašit vyhrožováním, výčitkami nebo obviňováním. Na kompromisy v tomto případě rovnou zapomeňte. Toxický vztah, kde se nejde daleko k facce nebo psychickému týrání, ukončete dříve, než se psychicky zhroutíte. 

Cesta ze slepé uličky? Rozvážnost

Pokud máte za sebou několik nepodařených vztahů, ve kterých se jedna ze 4 situací neustále opakuje, zkuste přemýšlet, proč narážíte na podobné protějšky se stejným vzorcem chování a čím je do svého života přitahujete. Sepište si na papír, co je pro vás v životě důležité a co očekáváte od životního partnera. Zapracujte také na svém sebevědomí a sebeúctě. 

TIP: Ideální Partner: 7 vlastností, které prozradí, že randíte s tím pravým

Když potkáte nového partnera či partnerku, nejděte do vztahu okamžitě po hlavě, ale zkuste nejprve přemýšlet nad jeho perspektivou. Máte podobné představy o budoucnosti? Shodujete se v pohledu na věrnost a životní hodnoty? Jak je na tom váš protějšek se vztahem k alkoholu a drogám? Neslevujte ze svých požadavků a nepřehlížejte varované signály jen proto, abyste nebyli sami. 

Jednou z možných příčin, proč se vám nedaří najít ideálního partnera, může být také seznamování na nevhodných místech. Problematické mohou být známosti z barů, hospod, alkoholových večírků, ale i online seznamek. Virtuální svět dává více prostoru pro lež, přetvářku a faleš. Vyzkoušejte příště serióznější formy seznámení, jako je například speed dating. Výhodou speed datingu je nejen rychlost seznámení, ale také bezpečnost, anonymita, serióznost a diskrétnost. Za 1 večer potkáte až 12 protějšků, kteří jsou single a touží po vážném vztahu. Okouzlí vás také příjemná atmosféra seznamovacího večera, která rozplyne vaše obavy, strach a stud. 

Autor: Jakub Žwak