5 rad, jak udržet vztah na dálku pevný a láskyplný

Rady a tipy na seznámení

Každodenní stesk, pocit osamění a nulový fyzický kontakt… To vše prověří váš vztah i vaši lásku. Jak dlouho vydrží vztah na dálku, než se partneři odcizí? Má vůbec šanci na přežití? Známé rčení říká: kde je vůle, je i cesta. Zjistěte, jak udržet vztah na dálku pevný a intimní, i když vás dělí stovky, nebo dokonce tisíce kilometrů.

  • Udržujte každodenní komunikaci

Komunikace je alfou i omegou každého vztahu, v případě vztahu na dálku to platí dvojnásob. Když partneři nevěnují pravidelně čas jeden druhému, roste mezi nimi napětí a pocit postupného odcizení. Udělejte si každý den čas alespoň na krátký telefon nebo videohovor. Během dne potěšte svůj protějšek textovkou: „Myslím na tebe… Chybíš mi… Jaký máš den?” Zažívat pocit vzájemného propojení a sdílení každodenních maličkostí je pro udržení vztahu velice důležité. 

Každý potřebuje v jakémkoliv okamžiku svého života spřízněnou duši, která dokáže vyslechnout, povzbudit, utěšit a je tady pro vás, když se cítíte mizerně nebo osaměle. Sdílejte své pocity a emoce, i když je váš partner zrovna v jiném městě nebo státě a nemůže vás obejmout. Možná máte pocit, že je zbytečné zatěžovat partnera svými starostmi a splíny, a tak si je raději necháváte pro sebe, nebo se svěříte blízkým přátelům. To je ovšem cesta k postupnému odcizení, které je častým důvodem rozpadu vztahu. Povídejte si s partnerem o všem, co vás trápí, i o všedních maličkostech, jako by byl přítomný vedle vás.

  • Nezanedbávejte vzájemnou intimitu

Páry, které udržují vztah na dálku, si často stěžují na nedostatek sexu a intimity. I když nemáte svou lásku každý večer po svém boku, nemusíte rezignovat na vzájemné intimní propojení. Pošlete svému partnerovi lechtivou sms, láskyplné foto či video, nebo si večer domluvte společné „rande” a zavolejte si s kamerou. Fantazii se zkrátka meze nekladou. Pokud jste s partnerem virtuální intimnosti nikdy neprovozovali a cítíte stud, začněte napřed textovkou a postupně se propracujte k osobnějším formám, jako je telefon či video.

  • Navštěvujte se jak jen to jde

Pokud vás dělí tisíce kilometrů, nejspíš se nemůžete vídat každých čtrnáct dní. Přesto si můžete vytvořit pravidelný plán návštěv, na které se můžete těšit. I kdyby to měl být jen prodloužený víkend. Nečekejte na levné letenky a nehledejte výmluvy, proč to nejde. Pár ušetřených korun můžete oželet, za odcizení ve vztahu určitě nestojí. 

  • Mějte vlastní koníčky a zájmy

Žili jste dříve jen pro partnera a trávili veškerý volný čas ve dvou? Ve snaze vytvořit pevný vztah občas zapomínáme sami na sebe, a tak zanedbáváme své dřívější zájmy i přátele. Když se najednou ocitnete na dlouhý čas sami, nejspíš na vás dolehne pocit osamění a nudy. Nenechte se pohltit nepříjemnými emocemi. Věnujte se aktivně koníčkům, vyrazte si ven s přáteli nebo se zapište na kurz a začnete se učit něco nového. O své zážitky se poté můžete podělit s partnerem.

  • Plánujte společnou budoucnost

Dávejte si najevo, že že se těšíte na společnou budoucnost, i když jste momentálně každý na jiném místě. Plánujte, co všechno spolu po návratu partnera podniknete. Dovolená, stěhování nebo třeba svatba?

Když vztah na dálku nefunguje, čestně ho ukončete

Pokud vaše pouto zůstane pevné jako skála i přes všechny překážky a nástrahy, váš vztah bude silnější než kdykoliv předtím. Zkoušky nám umožňují růst a posilovat vzájemnou důvěru. Pokud se s partnerem naopak i přes veškerou snahu odcizíte, nechcete dále na udržení vztahu pracovat a nevidíte společnou budoucnost, buďte upřímní. Jste pevně rozhodnutí vztah ukončit? Tak to prostě řekněte. Nečekejte, až se partner z vašich náznaků, delšího odmlčení nebo chladných zpráv dovtípí, že je pro vás uzavřenou kapitolou. Nečekejte s rozchodem ani na návrat, pokud víte, že do setkání zbývají ještě dlouhé týdny či měsíce. Váš partner si zaslouží vědět, že už s ním ve svém životě nepočítáte. 

TIP: Jak odejít ze vztahu a vyrovnat se s rozchodem.

Některé situace ve svém životě zkrátka nezměníme ani neovlivníme. Pokud se nepodaří ve vztahu najít řešení, ve kterém budete spokojeni oba, netrapte se výčitkami svědomí. I vy máte právo mít po boku člověka, se kterým budete na jedné vlně. Nezůstávejte v nefunkčním vztahu ze strachu ze samoty. „Co když už si vhodného partnera nenajdu? Co když zůstanu sám?” Tyto obavy jsou přirozené, ale v moderním světě naprosto liché. 

Seznámit se můžete vždy, a to v jakémkoliv věku. Speed dating v Praze je toho důkazem – pomáháme nezadaným lidem, kteří hledají vážný vztah. Přečtěte si recenze párů, které se našly na našich seznamovacích večerech

Autor: Jakub Žwak