Nešťastná neopětovaná láska: Jak se odmilovat, když vaše city neopětuje?

Láska a vztahy

Nemůžete spát, nemůžete jíst a na nic se soustředit. Vaše myšlenky směřují jen k jedné osobě – ta však vaše city neopětuje. Nešťastná láska bolí a mnohdy vám brání posunout se dál. Chlácholíte se falešnou nadějí, že se do vás časem přeci jen zamiluje? Nebo se držíte představy, že se s vaším ex nakonec dáte znovu dohromady?  Bráníte se zuby nehty jiným vztahům, zatímco prožíváte pocity samoty a úzkosti? Je čas jít v životě dál a minulost nechat minulostí. Jak se odmilovat, když prožíváte neopětovanou lásku?

Vyložte karty na stůl

Jste platonicky zamilovaní do člověka, který je pro vás nedosažitelný? Pokud nejde o prezidenta Spojených států nebo celebritu, pramení pocit nedosažitelnosti mnohdy z nízkého sebevědomí. Máte pocit, že pro milovaného člověka nebudete dost dobří, a proto své city raději skrýváte? Bojíte se ponížení a výsměchu? Přestaňte se podceňovat a vyložte karty na stůl. Pozvěte jeho nebo ji na rande a uvidíte, jak se situace vyvine. 

TIP: Miluji tě: 4 seriózní tipy, jak na vyznání lásky

Pokud neseberete odvahu, celý život budete žít s mučivou představou coby kdyby… I když vaše láska zůstane jednostranná, aspoň jste to zkusili. Jak se zbavit zamilovanosti a vědomě opustit své trápení, když ani přes veškerou snahu protějšek city neopětuje? 

Smiřte se s realitou

Pokud jste se pokusili navázat s milovanou osobou vztah a nakonec to nevyšlo, smiřte se s tím, že nemá zájem. To platí také v případě vašich ex, ke kterým můžete stále chovat hluboké city, ale oni už o vztah s vámi nestojí. Neužírejte se představami, že to, co prožíváte, je nenaplněná osudová láska a nikoho lepšího už v životě nepotkáte. Zapomeňte na přemlouvání, bombardování sms či telefonáty nebo dokonce citové vydírání. Nemůžete nikoho přinutit, aby vás miloval. 

Uvažujte racionálně

Přestaňte pasivně čekat, jestli váš protějšek nezmění názor. Pravděpodobně nezmění a vy jen marníte čas. Chcete se zbytečně připravit o měsíce nebo roky života, které můžete prožít šťastně a po boku někoho, kdo vás bude opravdu milovat? Skutečná láska kolem vás může proplout a vy si jí ani nevšimnete – to vše jen proto, že veškerou pozornost a energii vyvíjíte špatným směrem. 

Odpusťte sobě i druhým

Zklamání v lásce patří k životu. Když na vás padá splín, vzpomeňte si na jedno životní moudro – kde se zavřou jedny dveře, otevřou se jiné. Byla by škoda rezignovat na vztahy jen proto, že to s jedním člověkem nevyšlo. Nevláčejte proto životem pocit hořkosti, zklamání a nedůvěry. Ať už jste zažili odmítnutí, nebo dokonce ponižování, kritiku či výsměch, naučte se odpouštět. Nepřenášejte do dalších vztahů negativní emoce vůči opačnému pohlaví, žárlivost, pohrdání či nedůvěru. To vše jen zadusí lásku a všechno krásné, co by mezi vámi mohlo být.

Zaměřte se na budoucnost

Kam v životě směřujete? Jaký je váš cíl? Zamyslete se nad tím, o čem v životě sníte a čeho chcete dosáhnout. Napište si seznam svých snů a plánů a běžte za nimi. Chtěli byste procestovat svět nebo protančit nejedny střevíčky? Splňte si své touhy, i když po boku momentálně nemáte vysněného partnera či partnerku. Pokud na sólo akce zrovna nejste, parťáka na cestování nebo tanec můžete koneckonců najít klidně hned. Na tematickém speed datingu pro cestovatele nebo milovníky tance potkáte nejednu spřízněnou duši. 

Možná jsou vaše přání skromnější a postačí vám dobrá práce, milující rodina a hřejivý domov. Soustřeďte se na své cíle a plňte si své sny krůček po krůčku – vzdělávejte se, zařizujte domov, investujte, abyste v budoucnu zabezpečili rodinu. A nezapomeňte na to, že na dobré věci si někdy musíme počkat. Osudová láska dříve či později přijde, někdy stačí pouze zalovit v jiných vodách

Potkávejte jiné lidi

Ať už jste nešťastně zamilovaná žena nebo zamilovaný muž, nevyhledávejte kontakt s člověkem, který vaše city neopětuje. Tím jen prohlubujete své trápení. Ne nadarmo se říká: sejde z očí, sejde z mysli. Pokud není vaší láskou kolega či kolegyně z práce, které chtě nechtě musíte potkávat, držte se od člověka, do kterého jste nešťastně zamilovaní, dál. 

Zároveň by bylo chybou uzavírat se v samotě. Sejděte se s rodinou, vyrazte do kina s přáteli a začněte potkávat nové lidi. Přijďte se pobavit a seznámit třeba na speed dating v Praze. Možná zjistíte, že je kolem vás spousta báječných a nezadaných lidí, kteří by rádi pluli životem po vašem boku.

Pokud upadáte do depresí nebo úzkostných stavů, máte problém fungovat v běžném životě nebo v práci, vyhledejte odbornou pomoc. Bolest duše je nemoc jako každá jiná, a proto není důvod ke studu.

Autor: Jakub Žwak