I když už možná máte vše, o čem jste snili – rozjetou kariéru, děti, slušné úspory, procestovali jste půlku světa – uvnitř vás můžou sžírat pochybnosti, jestli jste v životě nepromeškali něco důležitého. Vtíravé myšlenky mohou snadno přerůst v depresi nebo pocit vyhoření. Krize středního věku bývá složitým obdobím. I přesto může být krize skvělou příležitostí k objevení sebe sama, porozumění svému vnitřnímu já, novým začátkům a životnímu naplnění. Jak poznat začínající krizi? Jak zatočit s depresí a vytěžit z náročného období maximum?
Krize středního věku přichází nečekaně
Krize středního věku se podle statistik potýká až 80 % mužů ve věku 35 až 50 let. Nevyhýbá se však ani ženám. Střední věk, tedy období zhruba mezi čtyřicítkou a padesátkou, je pro mnoho z nás dobou bilancování. Život se pomalu začíná překlápět do druhé poloviny. Začínáte si uvědomovat nevyhnutelné stárnutí i časové omezení života. Čas najednou ubíhá rychleji, a proto vás mohou přepadnout obavy, jestli stihnete vše, co jste si v mládí vysnili. S krizí přichází občas také úzkosti a deprese.
Současně se ve vašem životě může odehrávat spousta stresujících změn – dospělé děti odcházejí z domu, začínáte se starat o své stárnoucí rodiče, rozpadá se vám dlouholeté manželství nebo přichází první zdravotní potíže.
Krize u mužů i u žen vypadá podobně. Začínáte si klást nepříjemné otázky: „Dosáhl/a jsem všeho, co jsem od života chtěl/a? Co mě čeká v dalších letech?” Je naprosto přirozené hledat odpovědi na to, jestli jste v životě šťastní, a co byste mohli udělat pro to, abyste cítili pocit naplnění.
Problém může nastat, pokud místo řešení skutečných problémů začínáte stavět vzdušné zámky. A proto si zejména muži ve středním věku řeší své krize mladší milenkou, založením nové rodiny nebo pořízením drahého auta. Bohužel mnoho z nich nakonec zjistí, že pocit štěstí a naplnění není ve věcech nebo lidech okolo nás, ale v nás samotných.
TIP: Řešení partnerské krize? Začněte nejdřív u sebe
Fenoménem moderní doby je také krize mladého věku, která může přijít po pětadvacátém roku života. Stojí za ní obrovský tlak na rozjezd kariéry, svatbu a založení rodiny, který mladé lidi zahání do kouta a vystavuje je nadměrnému stresu. Najít vhodného partnera a stihnout založit rodinu ještě před třicítkou může být obtížné.
TIP: Jak na seznámení, když vám začínají tikat biologické hodiny?
Po padesátce život nekončí
Šťastný, spokojený a naplněný život můžete žít i po čtyřicítce nebo po padesátce. Když si tohle uvědomíte, máte napůl vyhráno. Neutápějte se v minulosti a nepřemýšlejte o tom, co mohlo být jinak. Neobviňujte ani své blízké. Žijte tady a teď. Mnohdy stačí udělat jen malé změny a život rázem nabere nový směr.
Zoufat si nemusíte ani v případě, kdy jste zůstali sami, cítíte se osamělí a pochybujete o tom, že byste se mohli ještě znovu zamilovat. Randění po čtyřicítce nebo po padesátce je v dnešní době naprosto běžné, navíc má od mladšího věku spoustu benefitů. Nemusíte už většinou řešit hlídání malých dětí, honit se za kariérou a nejspíš už také víte, co je ve vztazích opravdu důležité.
TIP: Rozvod po padesátce. Má smysl začínat znovu od nuly?
Jak najít cestu z krize?
- Sebereflexe
Zamyslete se nad svými dosavadními úspěchy a neúspěchy a napište si seznam, co byste ještě chtěli zažít a čeho chcete dosáhnout. Nemusí to hned znamenat, že opustíte práci, rodinu, najdete si nového partnera či partnerku a odjedete meditovat do Nepálu. Pracovat se obvykle dá s tím, co už máte. Stačí své vize a touhy citlivě komunikovat vašim nejbližším.
- Najděte si nové koníčky a zájmy
Pokud se vám zdá dosavadní život nudný, najděte si koníčky. Nové zájmy vám mohou pomoci odhalit nepoznané stránky vaší osobnosti a otevřít nové obzory.
- Vylaďte životní styl
Pravidelná fyzická aktivita, relaxace a zdravá strava jsou důležité pro dobrou kondici a duševní pohodu. Úprava životosprávy vás zároveň nabije novou pozitivní energií, díky které doslova omládnete.
- Odbourejte stres
Najděte si čas na odpočinek, relaxaci a věci, které vás těší. Vyzkoušet můžete také meditaci nebo jógu, která vám pomůže zatočit s úzkostí a depresí.
- Zapracujte na komunikaci
Neuzavírejte se do sebe, mluvte se svými blízkými o svých pocitech i o tom, co byste mohli společně zlepšit.
- Najděte si osobního kouče nebo terapeuta
ušený kouč nebo terapeut vás může v životě nasměrovat správným směrem a přinést nový pohled na vaši situaci. Pomůže vám také objevit vnitřní motivaci, díky které najdete sílu dotáhnout pozitivní změny ve vašem životě do konce.