Rande po rozvodu

Láska a vztahy

Rande po rozvodu: Jak se připravit na první schůzku a o čem si povídat?

I když máte za sebou bolestivý rozvod, neuzavírejte se před dalšími vztahy. Láska, důvěra a intimita do života patří a jsou jeho nedílnou součástí, ať už je vám dvacet nebo sedmdesát. Randění po rozvodu může být ze začátku složité. Hlavou se vám možná honí spousta otázek a obav – o čem si povídat, jaké volit téma k diskuzi a co sex na prvním rande? Přečtěte si, jak se na rande připravit a vyšvihněte se zpátky do sedla. Bude to stát opravdu za to! 

Počkejte, až budete připravení

Neexistuje univerzální pravidlo, kdy začít randit po rozvodu. Někdo se cítí připravený po pár měsících, jiný potřebuje více času. Pokud se na nový vztah ještě necítíte, nikam nespěchejte. Dopřejte si čas truchlit, uzavřete v sobě všechna prožitá traumata a odpusťte sobě i svému protějšku.

Myslete pozitivně

Po těžkém rozchodu máte možná obavy a nejste si jistí, jestli dokážete znovu někomu věřit. Obzvlášť pokud jste ve vztahu zažili spoustu hádek, neporozumění, nebo dokonce fyzické či psychické týrání. Myslete také na to, že každý člověk je jedinečný, stejně tak i každý vztah. Byla by škoda házet všechny muže a ženy do stejného pytle. I když jste napoprvé neměli štěstí, stejný osud vás nemusí potkat znovu. Na světě žije spousta mužů a žen a někde mezi nimi je také vaše spřízněná duše.

Věřte, že randění po rozvodu může být začátkem něčeho nového a vzrušujícího. Díky předchozímu vztahu navíc máte možnost poučit se z dřívějších chyb a tentokrát začít znovu a lépe. Je pro vás obtížné překonat prožitá traumata a pracovat na obnovení důvěry ve vztazích? Nebuďte na tuto složitou životní situaci sami, vyhledejte pomoc terapeuta.

Nevymlouvejte se na děti

Pokud máte s bývalým partnerem či partnerkou děti, je důležité brát ohled na jejich potřeby a emoce. To ale neznamená, že se vaše životní role omezí pouze na úlohu rodiče. Nemusíte si vybírat mezi rolí otce či matky a partnera či partnerky. Můžete mít klidně obojí. I s dětmi můžete navázat nový, láskyplný a pevný vztah. Při seznamování nového protějšku s dětmi nicméně postupujte opatrně. Domů si zvěte pouze člověka, se kterým to myslíte vážně a jste v pohledu na vážný vztah a společnou budoucnost na jedné vlně. Pro děti není nic horšího, než mít doma každý měsíc nového „strejdu či tetu”. 

Pokud cítíte, že jste potkali svou spřízněnou duši, nenechte se odradit počátečním vzdorem dětí. Některé děti nemusí být z nového partnera či partnerky nadšené. To ovšem neznamená, že na vztah musíte rezignovat. Dopřejte dětem čas, aby se mohly s novou situací vyrovnat, a netlačte na pilu. 

Neopakujte stejné chyby

Někteří lidé mají tendenci do svého života přitahovat stále stéjné typy osobností. Při hledání nového partnera či partnerky buďte obezřetní  – vyhněte se všem toxickým a patologickým osobnostem, závislým na alkoholu či drogách, gamblerům, lidem, kteří dluží kudy chodí, a nezralým nesamostatným mamánkům. S toxickým partnerem vám štěstí nepokvete. Dejte na svůj instinkt, pokud se vám v hlavě rozsvítí červená kontrolka, neignorujte ji! Vybírejte novou lásku nejen srdcem, ale také rozumem. 

TIP: Manipulátor ve vztahu: Jak poznat manipulátora a jak se vyhnout manipulaci?

Choďte mezi lidi

I když se možná po rozvodu cítíte mizerně a trápí vás splín, neuzavírejte se mezi čtyřmi stěnami. Vyrazte si s přáteli do kina, na výstavu nebo třeba na party. Pokud jste připravení na nový vztah, můžete vyzkoušet moderní formu seznamování – speed dating neboli rychlé rande, kde se za jeden večer seznámíte tváří v tvář hned s několika protějšky. Pobavíte se, získáte nové kontakty a kdo ví, třeba potkáte i osudovou lásku. Navštívit můžete speciální seznamovací večer pro rozvedené rodiče s dětmi, nebo další tematické večery pro nezadané.

Vyhněte se faux pas a přešlapům

Nejspíš už uplynulo několik (desítek) let od doby, kdy jste byli naposledy na rande. A tak se nejspíš sami sebe ptáte: O čem se bavit s holkou nebo klukem? Jak navázat konverzaci, pokud se vůbec neznáte? Co si vzít na sebe? Kdo bude platit útratu? Co polibek a sex na prvním rande

Před schůzkou se připravte – vezměte si čisté oblečení a prádlo, dejte si rychlou sprchu a vyčistěte si zuby. Nedomlouvejte si proto raději rande hned po práci, abyste na hygienu a převlečení měli dostatek času. Oblečení volte pohodlné a úměrné místu, kam se s protějškem chystáte vyrazit. Do divadla nebo luxusní restaurace nechoďte v roztrhaných džínách a vytahaném tričku. Na procházku či výlet si neberte večerní šaty a lodičky na jehlách.

Témata k diskuzi obvykle sama vyplynou. Mluvit můžete o svých koníčcích, o tom, jak rádi trávíte čas, kam jezdíte na dovolenou, co rádi čtete nebo jaké filmy sledujte. Snažte se být pozitivní, a proto se vyhněte rozhovorům o vaší komplikované minulosti či přítomnosti i o vašich ex – nepomlouvejte a nerozebírejte peprné detaily vašeho vztahu. Nechte minulost minulostí a soustřeďte se na svou budoucnost. Vhodným tématem na první rande není ani politika, preference v oblasti sexu nebo vaše zdravotní potíže. V neposlední řadě naslouchejte, neskákejte protějšku do řeči a neveďte monolog. 

TIP: Návod pro muže: Jak se chovat na rande?

Co se týče polibku nebo sexu na prvním rande, platí jedno pravidlo. Nedělejte nic, co vám není příjemné. Pokud se na to ještě necítíte, do ničeho se nenuťte. V otázce placení útraty naopak jednoznačné pravidlo neexistuje. Muž může nabídnout, že útratu zaplatí, stejně tak je možné platit účet na půl. 

Pokud během schůzky zjistíte, že konverzace vázne, nebo je zřejmé, že s protějškem nejste na jedné lodi, rande zkrátka slušně ukončete. Nevyšlo to jednou, vyjde to podruhé.

TIP: Jak se chovat na prvním rande?

Autor: Jakub Žwak