Řešení partnerské krize? Začněte nejdřív u sebe

Rady a tipy na seznámení

Partnerská krize je přirozenou součástí všech vztahů. Každý vztah musí mnohokrát čelit výzvám a krizím, které prověří jejich pevnost a stabilitu. Jak řešit problémy a neshody, aby vaše láskyplné pouto překonalo nejednu bouři a posunulo vás ve vztahu dál?

Krize se nevyhýbají ani nejpevnějším vztahům

Začátky vztahu bývají krásné, je však pouze otázkou času, kdy přijde první krizeKdyž se najednou vytratí společné romantické chvíle i obdiv k partnerovi, nemusí to hned znamenat konec vztahu. 

Spouštěče vztahové či manželské krize mohou být různé – od potíží v komunikaci přes finanční potíže, nedostatek společně stráveného času, nevěru, vztah ve třech, sexuální nesoulad až po různé životní změny, jako je narození potomka, stěhování, změna práce či odchod dospělých dětí z domu. Jak zlepšit vztah, který prochází krizí? A jak řešit odcizení v manželství?

Komunikujte a naslouchejte jeden druhému

Partnerská krize může váš vztah posílit a upevnit. Základem řešení každého trápení ve vztahu je ovšem upřímná, otevřená a respektující komunikace. Naslouchejte, pokuste se pochopit emoce vašeho protějšku i to, jak vaše neshody prožívá. Ptejte se, co potřebuje, aby se cítil ve vztahu dobře. Otevřeně partnerovi sdělte také vaše potřeby, pocity a náhled na věc. I když to není vždy jednoduché, snažte se vyhýbat výčitkám, obviňování a manipulaci. Pokuste se najít společné řešení situace či kompromis, který uspokojí obě strany. Ve spokojených a funkčních vztazích totiž nejsou vítězové a poražení, ale dva rovnocenní partneři, kteří dokáží najít vzájemnou shodu. 

Začnete u sebe

Zapomeňte na výčitky, hádky a obviňování. Tím vším jen přiléváte olej do ohně. Začněte malými změnami sami u sebe. Omezte kritiku, chvalte a oceňujte partnera, pokuste se doma navodit příjemnou atmosféru a nevyhledávejte zbytečné konflikty. Když se začnete měnit vy, začnou se měnit také lidé kolem vás.

Investujte čas do vztahu

Páry, které překonaly už nejednu krizi, vědí, že na každém vztahu se musí pracovat. Vztah je jako květina – potřebuje pozornost, čas a pravidelnou péči, aby mohl růst a sílit. Za každým povzdechem „nebaví mě vztahjsem ve vztahu, ale chybí mu šťáva… rozešli jsme se a chybí mi…” se obvykle skrývá  dlouhodobé zanedbávání partnera nebo neřešení problémů. Teď jste jeden tým, a proto už nemůžete kopat každý sám za sebe. 

Nebojte se otevřít vztahové otázky a témata. Když vztah ochladne, je to varovný signál, který byste neměli ignorovat. Zajímejte se jeden o druhého, projevujte si lásku, náklonnost, pochopení a podporu. Neméně důležitý je také společně strávený čas. Snažte se najít zájmy a aktivity, které můžete prožívat společně. Vypněte televizi, odložte mobil a vnímejte jeden druhého. To vše podporuje vzájemné pouto a intimitu. 

Pokud máte děti a jste neustále v kolotoči – práce, děti, domácnost – domluvte si pravidelné hlídání. Pokud nemáte k dispozici babičky nebo dědečky, domluvte se s přáteli, nebo si zaplaťte chůvu a vyrazte na rande. 

Nebojte se vyhledat pomoc

Pokud cítíte, že je odcizení mezi vámi a partnerem či partnerkou natolik hluboké, že už stěží najdete společnou řeč, neváhejte vyhledat pomoc odborníka. Ať už manželské poradny, vztahového kouče či terapeuta. Nestranný odborník nabídne nový úhel pohledu na třecí plochy ve vašem vztahu. Zároveň vám poskytne prostor pro hlubší porozumění problémům, nastíní možnosti řešení a nabídne psychickou podporu. 

Rozchod je posledním řešením

Pokud přítelkyně či přítel odmítá řešit problémy, nebo se vám ani přes veškerou snahu nepodaří obnovit vzájemné pouto a důvěru, zvažte, jestli chcete ve vztahu pokračovat. Dlouhodobé napětí, dusná atmosféra, vzájemný nesoulad a nespokojenost mohou mít dopady na vaši psychiku, zdraví a spokojenost se životem. Cítíte, že jste pro nápravu vztahu udělali, co jste mohli, a přesto jste se dostali do mrtvého bodu, kdy vám vztah více bere než dává? Máte pocit, že by vám bylo bez partnera lépe? V tom případě bude rozchod nebo rozvod manželství možná nejlepším řešením. 

TIP: Jak odejít ze vztahu a jak se vyrovnat s rozchodem? 

Stůjte si za svým 

Mnoho nešťastných párů spolu zůstává, i když vztah nemá budoucnost. Důvodem je často strach z reakcí okolí nebo strach ze samoty. Pocity osamělosti jsou v nefunkčním vztahu mnohdy větší než po rozchodu. I když jsou první měsíce po rozchodu nebo rozvodu opravdu náročné, čeká vás nová životní etapa a nová perspektiva. Máte šanci začít znovu a lépe. Nepropásněte svou šanci.

Věříme, že na každého čeká jeho spřízněná duše. A proto pomáháme spojovat páry, které stojí o vážný vztah. Navštivte naše seznamovací večery v Praze.

Autor: Jakub Žwak