Emoční inteligence a nedostatek empatie: Jak ovlivňuje partnerské vztahy?

Láska a vztahy

Schopnost vyjadřovat emoce a porozumět emocím druhých má významný vliv na kvalitu našich vztahů.Cítit partnerovu podporu, lásku a porozumění je velice důležité. Co když tento aspekt ve vašem vztahu chybí? Na vině může být nízká emoční inteligence a nedostatek empatie.

Co je emoční inteligence?

Emoční inteligence, známá pod zkratkou EQ(Emotional Quotient), vyjadřuje schopnost porozumění a řízení vlastních emocí, ale i schopnost rozumět emocím druhých. Chápat, co druhý člověk prožívá, je důležitá dovednost, kt erá by neměla chybět ve zdravých vztazích.

Emoční inteligence nám pomáhá vyjádřit partnerovi empatii a efektivně komunikovat.

Studie ukazují, že lidé s vysokou emoční inteligencí zvládají lépe stres, mají lepší schopnost sebeovládání, dokáží udržet emoce pod kontrolou a jsou schopni lépe navazovat a udržovat zdravé vztahy. 

Nedostatek empatie naopak ukazuje na problémy se schopností vcítit se do pocitů a potřeb druhých lidí. Na vině bývá nedostatečný vývoj emoční inteligence, prožitá traumata, ale i časté trávení času v online světě. Svůj podíl na snížení empatie mívá také stres a velké pracovní vytížení. Nedostatek času, únava, pocit vyhoření a vyčerpání… Když nemáte čas sami na sebe a prožívání svých emocí, nemůžete mít čas se vcítit ani do emocí druhých, ani s lidmi navazovat hlubší a kvalitní vztahy. Nedostatek empatie je typický také pro sobce, kteří nemají zájem chápat potřeby druhých lidí, narcisy, psychopaty a manipulátory.


Pokud si chcete ověřit, jak na tom jste vy nebo vaše polovička, vyzkoušejte test emoční inteligence. Pokud zjistíte, že vy nebo váš protějšek postrádá schopnost empatie, nemusíte okamžitě utíkat ze vztahu. Některé dovednosti se dají natrénovat, třeba s pomocí kurzů emoční inteligence

Ve vztahu s člověkem bez emocí

Pod vlivem růžových brýlí se občas může stát, že ledacos přehlédneme. Osobnost a charakter partnera většinou neodhalíme po třech schůzkách. Když zamilovanost vyprchá, může se stát, že najednou zjistíte, že žijete s člověkem bez emocí a bez empatie.

Existuje několik znaků, které vám napoví, že jste ve vztahu s člověkem s nízkou emoční inteligencí:

  • Nezdvořilost

Chová se partner nezdvořile k vám nebo vašemu okolí? Stává se vám, že po příchodu domů ani nepozdraví a rovnou si lehne s mobilem na gauč? Nebo si utahuje z vaší postavy či kamarádů? Křičí na vás nebo mluví nepříjemným tónem? Nezdvořilost může mít mnoho podob. Od vtipkování na cizí účet přes nevhodné poznámky a komentáře až po naprosté ignorování druhých lidí.

  • Nedostatek sebereflexe

Lidé bez empatie nedokáží reflektovat dopady svého chování. Neumí se vcítit do druhých a netuší, jak je může jejich chování nebo slova zraňovat. 

  • Nulová lítost

Člověk bez empatie necítí lítost. A proto nečekejte, že se za své chování omluví, nebo se alespoň chytí za nos, když si o jeho chování promluvíte.

  • Lhaní

Lhaní nevyvolává v člověku bez emocí obvykle žádné pocity viny. A proto vám klidně bude lhát, pokud lží získá nějaký prospěch.

  • Nulové emoce

Smích, pláč, nervozita, smutek, radost… Lidé každý den prožívají širokou paletu emocí, které vyjadřují gesty nebo mimikou. Lidé bez emocí se v jakékoliv životní situaci tváří většinou stále stejně bezvýrazně. Bezcitný člověk necítí téměř žádné emoce. A kde nejsou emoce, nemůže být ani vztah. 

Nedostatek empatie – velký problém virtuálního světa

V současné době, kdy se vztahy přesouvají ze skutečného světa do světa virtuálního, se nedostatek empatie stává rozšířeným, celospolečenským problémem. Virtuální komunikace se odehrává bez nonverbálních signálů a emočních nuancí, které jsou důležité pro schopnost a rozvoj empatie, ale i vytváření hlubších vztahů. 

Stále více lidí se seznamuje a navazuje vztahy prostřednictvím internetu a online seznamek, kde mohou vybírat z nepřeberného zástupu mužů i žen. Proč se snažit udržet funkční vztah, když na mě čeká spousta dalších příležitostí? Tento způsob myšlení už bohužel není ničím vzácným a podle psychologů stojí za rozpadem mnoha vztahů. Seznamujte se raději ve skutečném světě. Pokud vám chybí příležitosti, přijďte  se pobavit, seznámit a třeba i zamilovat na seznamovací večery v Praze. Seriózně, diskrétně a bez zdlouhavého dopisování, které mnohdy stejně vyšumí do ztracena. 

Autor: Jakub Žwak