Seznámení a vztah se starším mužem či ženou? Ano, ale…

Láska a vztahy

V moderním světě potkáváme stále častěji páry s větším věkovým rozdílem. Vztah se starším mužem či ženou může být krásný a naplněný. Přináší řadu benefitů, zároveň ale bude plný výzev a možná i předsudků okolí. Zjistěte, co vás ve vztahu se starším partnerem čeká a na co byste se měli připravit.

Jaké jsou benefity vztahu se starším partnerem?

  • Zralost a životní zkušenosti

Zatím co vaši vrstevníci mnohdy teprve hledají sebe sama a své místo v životě, chtějí objevovat a nezávazně experimentovat, starší partner už má období hledání za sebou. Ví, co od života chce, nebojí se tolik závazků a plánování společné budoucnosti. Starší partner může do vztahu vnést také cenné životní zkušenosti, nadhled a jiný úhel pohledu na život i na vztahy, který umožní oboum partnerům vzájemně růst. 

  • Finanční stabilita

Zatím co mezi dvacítkou a třicítkou začínáte budovat kariéru, což s sebou obvykle přináší nižší výdělek a menší finanční jistoty, s přibývajícím věkem se situace obrací. Slušně rozjetá kariéra a vyšší výdělky znamenají větší finanční jistotu, a ta je bezesporu důležitá. Obzvlášť, pokud hledáte vážné seznámení a plánujete založit rodinu. 

  • Emoční stabilita

Vztah se starším partnerem může být stabilnější a vyrovnanější. Starší lidé už mají nejbouřlivější období za sebou, navíc se poučili z předchozích vztahů a nechybí jim odhodlání dělat věci jinak a lépe. Neřeší už obvykle každou maličkost, protože vědí, že nikdo není dokonalý a na každém vztahu se musí pracovat.

  • Rovnováha a vzájemné obohacení

Ve vztahu se starším partnerem se můžete učit jeden od druhého a vzájemně svůj život obohatit. Mladší partner obvykle dodává vztahu dynamiku, mladistvý zápal a spontánnost, starší ho vyrovnává svým klidem a rozvahou. 

Na jaké výzvy byste měli být připraveni?

  • Generační rozdíly

Generační rozdíly, které se nejčastěji projevují různými názory a přístupem k životu, mohou do vztahu vnášet napětí a nedorozumění. Otevřená, respektující komunikace a ochota ke kompromisům může pomoci tyto názorové rozdíly překonat. Kde je vůle, je i cesta.

  • Rozdílné životní fáze

Ačkoliv to mezi vámi na počátku vztahu klape, za deset, dvacet let může být věkový rozdíl patrnější. Obzvlášť pokud jste už od počátku vztahu vy ti aktivnější. Straší partner může s přibývajícím věkem ztrácet zájem o náročnější aktivity a upřednostňovat domácí klid a pohodu. S věkem může také pozvolna klesat zájem o sex a experimentování. Může být velký rozdíl mezi tím, co chce chlap v posteli ve třiceti a po čem touží v padesáti. V neposlední řadě musíte počítat s tím, že se ve vyšším věku začínají výrazněji projevovat také nemoci a zdravotní obtíže, které mohou být pro váš společný život a trávení volného času velmi limitující.

  • Nepochopení okolí

Přestože jsou vztahy starší žena – mladší muž, nebo starší muž – mladší žena čím dál častější, část společnosti se na tyto páry stále dívá skrz prsty. Setkat se můžete s nepochopením okolí, odmítavým postojem rodiny, vtipy kamarádů na váš účet a dalšími nepříjemnými situacemi, které vás mohou zaskočit. Ženy okolo 50 let po boku zajíčků zkrátka stále budí rozruch. Stejně tak páry tvořené starším mužem a svůdnou dvacítkou.

  • Rozdílné pohledy na založení rodiny

Pokud se zamilujete do staršího muže nebo starší ženy, můžete narazit v otázce plánování rodičovství. Starší partner může mít děti z předchozího vztahu a po dalších toužit nemusí. Buďte k sobě naprosto upřímní a nebojte se s partnerem toto téma otevřít. Pokud se na tak důležitém životním rozhodnutí, jako je založení rodiny, neshodnete, měli byste zbystřit. Konfliktní situace do vztahu může vnést také výchova a péče o partnerovy děti. Dobře zvažte, jestli jste na tak náročný úkol připraveni. S novým partnerem přijímáte do svého života také jeho potomky.

Single muži po 40 bývají v otázkách rodičovství mnohdy také velice obezřetní. Jsou často zvyklí na svůj životní styl, svobodu a pohodlí. Představa, že jejich poklidný život nabourá narození dítěte, jim nemusí být po chuti.

TIP: Jak poznat, že je to ten pravý a že mě miluje?

Může věkově nerovný vztah fungovat?

Přestože jsou vztahy s menším věkovým rozdílem obvykle jednodušší, i ve starším partnerovi můžete najít svou spřízněnou duši na společnou cestu životem. Pokud se však po zvážení všech pro a proti na vztah se starším partnerem necítíte, trápí vás obavy z budoucnosti, nebo se rozcházíte v důležitých životních postojích a hodnotách, buďte upřímní k sobě i svému protějšku. Proč se trápit ve vztahu, ve kterém nevidíte budoucnost? Cesta rozchodu je férovější, než když se muž či žena přestane ozývat a vztah postupně vyšumí do ztracena.

Jak si najít přítele či přítelkyni, kteří vám budou věkově blíže? Jak se seznámit, najít lásku na celý život a partnerské štěstí? Nemusíte spoléhat na osud, náhodu ani online seznamky. Přijďte na naše seznamovací večery v Praze. Za jeden večer se můžete seznámit hned s několika protějšky, kteří stojí o vážný vztah. Vyberte si z volných termínů nejen podle věkových kategorií, ale třeba i podle zájmů a koníčků.

Autor: Jakub Žwak