Jak odejít ze vztahu a jak se vyrovnat s rozchodem?

Láska a vztahy

Špatný rozchod nás může poznamenat na hodně dlouhou dobu. Pokud chcete odejít ze vztahu, snažte se napáchat co nejméně škod. Hádky, vzájemné obviňování, kritika, pomluvy, dávání falešných nadějí a slibů… Tomu všemu byste se při ukončení vztahu nebo rozvodu manželství měli vyvarovat. Jak se rozejít důstojně a jak přežít rozchod s milovanou bytostí?

Jak poznat nefunkční vztah?

Přemýšlíte, jak poznat špatný vztah, který nemá budoucnost? Pokud jeden ve druhém necítíte vzájemnou oporu, netěšíte se na společně strávený čas, nemáte žádné společné zájmy ani plány do budoucna, neshodnete se na životních prioritách a hodnotách, nejspíš se nacházíte ve slepé uličce. Vztah nemá budoucnost ani s toxickým člověkem, manipulátorem, alkoholikem, despotou, gamblerem, chorobným žárlivcem a dalšími patologickými osobnostmi.

Jak se rozejít s partnerem?

Lámete si hlavu, kdy a jak odejít ze vztahu, který dlouhodobě nefunguje? Vyzkoušeli jste už všechny možnosti, jak napravit vztah, ale nic nefunguje? Pokud jste se pro rozchod definitivně rozhodli, nemá smysl dlouho otálet. Pokud jste však na vážkách a chcete do vztahu hodit vidle jen proto, abyste vzbudili pozornost, raději se rozmyslete. Demonstrativní rozchod nemusí dopadnout podle vašich představ a obvykle není řešením vašich vztahových potíží.

Jak ukončit vztah, který ani přes veškerou snahu nefunguje a nemá budoucnost? Na rozchod prostřednictvím SMS nebo vzkazu na ledničce raději zapomeňte. Váš partner si zaslouží znát důvody, proč se s ním rozcházíte. Mluvte na rovinu a vysvětlete, co vás k ukončení vztahu vede. Pokud si některé věci mezi sebou nevyříkáte, mohou vás trápit po celé měsíce, někdy i roky. Buďte citliví, ale upřímní, i když to může bolet. Zároveň protějšku nedávejte žádné falešné naděje, pokud mu další šanci dát nechcete. 

TIP: Čeká vás rozvod manželství a nejste si jistí, jak se rozvést bez zbytečných průtahů? Přečtěte si nejjednodušší návod, jak podat žádost o rozvod.

Neprodlužujte trápení

Ať už se rozvádíte nebo řešíte rozchod s milenkou, několik týdnů či měsíců po ukončení vztahu bývá náročných. Jak se chovat po rozchodu, aby ztráta milovaného partnera bolela co nejméně? Když vztah ukončíte, odstěhujte se nejlépe okamžitě ze společného bydlení. Dočasný azyl vám může poskytnout kamarád, kamarádka nebo třeba rodina. Pokud zůstanete déle než je nutné, riskujete, že se budete neustále točit v kruhu. Zapomeňte také na sex na rozloučenou a jiné přešlapy, kterých se často rozcházející se páry dopouštějí. 

Najděte odvahu ze vztahu odejít se vším všudy a neprodlužujte zbytečně své trápení. Vyhněte se také zbytečnému kontaktu včetně dopisování. Výzkumy ukazují, že se páry po rozchodu emočně zotaví daleko rychleji, pokud omezí veškeré kontakty. Neexistuje univerzální pravidlo, kdy se ozvat po rozchodu. Pokud máte s bývalým partnerem společné děti, kontaktu se nejspíš nevyhnete. I v tomto případě platí, že se vyplatí komunikovat věcně, stručně a především s chladnou hlavou.

Nepomlouvejte a nesnažte se to ex natřít

Ať už byl váš ex partner jakýkoliv, nesnižujte se k pomluvám a intrikám. Nepředvádějte se ani na sociálních sítích a nesnažte se mu to natřít fotkami a statusy, jak je vám bez něj nebo bez ní skvěle. Nepátrejte po tom, co na sítích zveřejňuje vaše bývalá polovička a jestli je ještě single, nebo má novou známost. 

Nepodléhejte chvilkovým emocím

Konec vztahu provází spousta emocí. Páry po rozchodu často přepadá splín, smutek a pocit osamění. I když si racionálně dokážete zdůvodnit, že nefunkční vztah nebo vztah bez lásky neměl budoucnost, srdce může zpívat jinou písničku. A tak není divu, že vás mohou přepadnout myšlenky, jestli vám s partnerem přeci jen nebylo lépe. V takových chvílích si zkuste sepsat seznam, proč jste vztah ukončili a v čem je váš život bez ex lepší. Návratem do vztahu byste nejspíš pouze prodloužili svou bolest a trápení z opakovaných rozchodů. Pokud přeci jen dospějete k závěru, že bylo ukončení vztahu chybou, nevěšte hlavu. Stále existuje naděje a možnosti, jak obnovit vztah po rozchodu.

Obklopte se nejlepšími přáteli

Jak se dostat z rozchodu, když se cítíte osamělí a bez nálady? Obklopte se partou přátel. I když se cítíte pod psa a nejraději byste týden nevylezli z postele, přátelé vás vytáhnou z nejhoršího. Vyrazit ven s bezva partou je lepší, než sedět doma na gauči a zajídat stesk pytlem brambůrků nebo tabulkou čokolády. Vyvarujte se také sledování romantických filmů, které vás přinutí stále dokola přemýšlet, proč to zrovna vám dvěma nevyšlo. Nechte minulost minulostí a pusťte si raději komedii, která rozptýlí vaše černé myšlenky.

Pokud se cítíte deprimovaní, přepadají vás stavy úzkosti nebo panické ataky, neváhejte a navštivte psychologa, který vám rozchod pomůže zpracovat. 

Soustřeďte se na budoucnost

Netrapte se nekonečnými myšlenkami a úvahami „co by kdyby”. Nevyčítejte si, co jste mohli udělat jinak a lépe. Důležité je se z chyb poučit a nepřenášet je do dalšího vztahu. Soustřeďte se na to, co v životě potřebujete, kam směřujete a jakého partnera byste si v budoucnu přáli mít po svém boku.

I když se po rozchodu můžete cítit osamělí, přejít ze vztahu do vztahu nemusí být nejrozumnější řešení. Nový vztah byste měli začít teprve ve chvíli, kdy za sebou jednu životní etapu definitivně uzavřete a jste připraveni vyrazit na další cestu s čistým štítem.

Netrapte se ani tím, že byste si nedokázali najít partnera. Na každého v životě čeká jeho spřízněná duše. Až budete připraveni, vyjděte osudu naproti a přijďte se seznámit na seznamovací večery v Praze.

Autor: Jakub Žwak