Tinder seznamka: Ano či ne?

Láska a vztahy

Až 45 % nových partnerských vztahů vzniká podle průzkumů v Česku online. A proto není divu, že seznamovací aplikace využívá okolo 59 % Čechů. Nejznámější a nejoblíbenější je Tinder seznamka. Na Tinderu vznikají známosti na jednu noc, nová přátelství, ale i vážné vztahy. Je však Tinder dobrou volbou, pokud hledáte především vážné seznámení?

Co je Tinder?

Seznamovací aplikace Tinder spatřila světlo světa v roce 2012 a rychle získala popularitu takřka ve všech koutech světa. Dnes používá Tinder aplikace přes 50 milionů uživatelů. Pokud chcete apku vyzkoušet, nemusíte rozbíjet prasáko. Tinder funguje v základní verzi jako bezplatná seznamka, kterou stáhnete jednoduše do mobilu v App Store a v Google Play Store. Pokud vás lákají rozšiřující placené funkce, můžete vyzkoušet varianty předplatného – Tinder Premium nebo Tinder Gold. Cena se liší podle zvoleného tarifu. Pokud si vystačíte se základními funkcemi, můžete používat Tinder zdarma.

Jak funguje Tinder?

Přihlášení na Tinder funguje jednoduše. Stáhnete si appku, kterou propojíte se svým Facebookem, nahrajete fotky a vyplníte informace v profilu. Nakonec zvolíte, jestli máte zájem o muže či o ženy, zadáte věkovou kategorii a vzdálenost od vás. Tinder vám okamžitě začne zobrazovat profily uživatelů, kteří odpovídají zadaným kritériím. A potom vás čeká zábava – posunutím doleva „vyřadíte ze hry” ty, kteří vám nepadli do oka, doprava posunute protějšky, které chcete pustit do „dalšího kola”. Pokud se jim také líbíte a získáte shodu (match), Tinder vás vzájemně propojí a můžete začít chatovat.

Jak začít konverzaci na Tinderu?

Když získáte propojení, buďte aktivní a nečekejte, až vás někdo osloví. Pokud máte zájem o vážný vztah a nechcete protějšek zbytečně odradit, dopředu si promyslete, jak začít konverzaci. Zapomeňte na otřepané univerzální fráze, které u adresáta nevzbudí patřičný zájem. Projděte si její nebo jeho profil a zkuste najít něco, od čeho se můžete odrazit. Zabrousit můžete třeba do oblasti koníčků a zájmů. První zpráva by měla být pozitivně nebo humorně naladěná a měla by nalákat k další konverzaci. 

Seznamování na Tindru může být zábava, ale…

Trávit čas na Tindru může být skutečná zábava, která vám mnohdy zvedne sebevědomí i náladu. Právě to je hlavní důvod, proč okolo 50 % uživatelů Tinderu vnímá apku spíše jako hru nebo formu odreagování. Aplikace vám umožní flirtovat s desítkami mužů a žen z pohodlí domova, bez nutnosti překročit svou komfortní zónu. A to zní pro mnoho lidí velice lákavě. Kde jinde o vás během pár hodin projeví zájem několik mužů a žen? Na skutečné rande podle statistiky vyrazí pouze 17 % uživatelů. To může být nevýhoda v případě, kdy nehledáte jen povyražení a flirt, ale stojíte o vážný vztah. Tinder je zkrátka seznamka pro zadané i nezadané. Vyfiltrovat protějšky, kteří skutečně stojí o vážný vztah, může stát spoustu úsilí i času. 

Zkušenosti a recenze Tinder uživatelů jsou také různé. Na Tinder app můžete najít osudového partnera, na každý pád se ovšem musíte obrnit značnou trpělivostí. Narazíte tady totiž na různorodou skupinu lidí – nezadané, ale i zadané, kteří hledají milenky a milence, nejrůznější sexuální loudily, kteří vás zahrnou lavinou obskurních zpráv, nemravných návrhů nebo nahých fotek. Potkáte tady také cizince, kteří do Čech přijíždí za zábavou a povyražením. 

Nejčastěji se na Tinder přihlašují muži a ženy ve věku 20-35 let. Poznat zde můžete také mladší či starší, se stoupajícím věkem však vhodných protějšků na seznámení ubývá. 

Psychologové před seznamovacími aplikacemi varují

Využívání seznamovacích aplikací, jako je Tinder nebo Badoo, s sebou podle psychologů nese také riziko, že snáze přehlédnete partnera či partnerku, se kterými by vám to mohlo klapat. Předčasně můžete zlomit hůl také nad slibně se vyvíjející známostí. Pokud dostáváte každou chvíli nový match, můžete nabýt dojmu, že na vás čeká ještě někdo lepší. Možná ano, možná ne. 

Seznamovací aplikace podle psychologů činí naše vztahy povrchnější. Snáze také ztrácíme motivaci na jejich udržení pracovat a při prvních potížích zbytečně rezignujeme.

Vážný vztah hledá pouze pětina uživatelů

Mnoho uživatelů vnímá Tinder jako seznamku na sex a zábavu. Životního partnera hledá v seznamovacíh aplikacích pouze pětina českých uživatelů. Vyplývá to z průzkumu antivirové firmy Kasperský lab. 50 % dotazovaných přichází za zábavou a desetina hledá pouze sex. 57 % respondentů přiznává, že při online seznamování lžou nebo nejsou upřímní, aby vypadali lépe a zvýšili své šance na úspěch. 11 % dotazovaných zjistilo, že jim protějšek lhal o svém současném vztahu. Jeden z deseti se na v seznamovacích aplikacích setkal s podvodníkem, který se z něj snažil vylákat citlivé osobní údaje. Častou negativní zkušeností je také rozesílání spamů, škodlivých programů a virů, které mohou poškodit vaše zařízení. 

Pokud nechcete zbytečně riskovat a ztrácet drahocenný čas, vyzkoušejte bezpečnou a zábavnou formu seznamování – takzvaný speed dating. Jde o rychlé rande, které neprobíhá ve virtuálním světě, ale rovnou tváří v tvář. Během jednoho večera poznáte osobně hned několik nezadaných protějšků, kteří stojí o vážný vztah. Pokud vzájemně přeskočí jiskra, moderátor vám po skončení večera vymění kontakty. Pokud to vzájemně nezajiskří, nic neriskujete. Celý večer je naprosto diskrétní a anonymní. Vyhnete se odmítnutí tváří v tvář i dalším nepříjemným situacím, kterým byste mohli čelit na rande domluveném přes Tinder. Přijďte se pobavit, seznámit a třeba i zamilovat na seznamovací večery v Praze.

Další seznamovací akce naživo, které vás možná zaujmou:

Seznamovací procházky v Praze

Seznamování s degustací zmrzliny (Crème de la Crème)

Seznamka pro rodinu a vážný vztah (když už do toho chcete opravdu praštit)

Seznamka pro lidi s titulem (academic singles)

VIP seznamka pro náročné

Seznamka pro vysoké

Seznamka pro cestovatele (pro lidi co mají rádi cestování)

Seznamka pro sportovce (pro aktivní lidi)

Seznamka pro rozvedené a rodiče s dětmi

 

➡️  Všechny tematické seznamovací akce naživo.

Autor: Jakub Žwak