Ztráta libida: Nechuť k sexu nemusí znamenat konec vztahu.

Láska a vztahy

Občasný útlum sexuální touhy není ničím neobvyklým. Problém nastává v případě, kdy jde o dlouhodobý stav, který negativně ovlivňuje vaše partnerské vztahy. Zjišťujete, že vaše polovička nemá na milování ani pomyšlení? Anebo jste to vy, koho přepadla nechuť k sexu? Ztráta libida trápí nejen ženy, ale také muže. Spokojený sexuální život je přitom základem zdravého partnerského vztahu. Dlouhodobá frustrace v sexuální oblasti a nedostatek sexu vede mnohdy k odcizení mezi partnery, častějším hádkám nebo dokonce k depresím. Co když ale jeden z páru nemá chuť na sex? Existuje způsob, jak obnovit chuť k sexu?

Co je to libido?

Libido je sexuální touha, která je důležitá pro správný sexuální prožitek i zdravý sexuální život. Naši sexuální touhu ovlivňuje mnoho faktorů, a to jak pozitivně, tak negativně. Naštěstí existuje spousta možností, jak zvýšit libido a navrátit do vztahu chtíč a touhu.

Proč dochází ke snížení libida?

1. Stres, deprese, úzkosti a chronická únava

Psychická nepohoda a velké pracovní vytížení patří mezi nejčastější příčiny, proč naše sexuální touha klesá. Pokud jste permanentně ve stresu, trpíte úzkostí nebo depresí, není divu, že nemáte na sex ani pomyšlení. Současně vás může přepadnout také ztráta chuti do života a pocit, že nic nedává smysl. Z vašeho života se postupně vytrácí radost, štěstí a optimismus. 

Pokud vkládáte maximum energie do své kariéry, výchovy dětí nebo koníčků, není divu, že přestáváte vnímat svou ženskou či mužskou energii a smyslnost. Pokud se vás ve chvíli, kdy padáte únavou, pokusí partner či partnerka svést, nejspíš nemáte náladu na dlouhé vysvětlování a zkrátka jen odseknete: „Nemám chuť na sex”. Když se těchto situací ve vztahu nastřádá příliš, váš protějšek se může začít cítit nemilovaný a nepochopený.

2. Hormonální změny

Ztráta libida u mužů není v dnešní době ničím vzácným, jen o tomto problému muži příliš nemluví. Únava, hektický životní styl a přepracování narušují hormonální rovnováhu. Nízká hladina testosteronu vede ke snížení nebo úplné ztrátě libida. Testosteron je důležitý pohlavní hormon, který pomáhá udržovat sexuální touhu i produkci spermií. Po 30. roku života však jeho hladina klesá zhruba o 1-2 % ročně. Výraznější pokles testosteronu provází také postupné řídnutí vlasů, ztráta svalové hmoty či zvýšená únava. Sex po 40 je také jiný než ve 20.

U žen je chuť na sex také z velké míry ovlivněna hormony. Ke změně poměru hormonů v těle dochází přirozeně v době těhotenství, kojení nebo při menopauze. Vlivem nemocí, špatné životosprávy, stresu a nadváhy však může dojít k rozkolísání hormonů kdykoliv v průběhu života. Hormony pomáhají vyživovat poševní sliznici a udržovat ji pružnou a pevnou. Nerovnováha hormonů způsobuje potíže s nedostatečnou lubrikací a sex se může stát nepřijemným či dokonce bolestivým. Pokud žena zažívá opakovaně nepříjemný či bolestivý sex, může si vytvořit psychický blok. Nehormonální rovnováhu odhalí krevní testy, které si můžete vyžádat u svého gynekologa.

3. Nadváha a onemocnění

Nadváha a obezita se dávají do souvislosti s rozvojem mnoha zdravotních potíží včetně ztráty libida. Chuť na sex může negativně ovlivnit také mnoho nemocí, které mohou probíhat léta skrytě. Často jde o onemocnění štítné žlázy, diabetes, vysoký krevní tlak, srdečně-cévní potíže nebo nejrůznější nádorová onemocnění.

4. Užívání některých léků, alkohol či drogy

Nechuť k sexu může vyvolat nadměrné užívání alkoholu, drogy, ale i některé léky. Negativní vliv mohou mít léky na léčbu vysokého tlaku nebo hormonální antikoncepce. Samostatnou kapitolu tvoří také antidepresiva a sexualita

5. Psychické faktory

Neustálý křik, hádky, kritizování nebo dokonce ponižování mohou vést k psychickému bloku a nechuti k milování s partnerem. V tomto případě je nutné v první řadě zapracovat na obnově vztahu a vzájemné důvěry. 

Na duši zanechá šrámy také nepříjemný, bolestivý nebo vynucený sex. Když žena ztrácí zájem, není dobré tlačit na pilu. Nátlak, vynucování nebo výčitky mohou celou situaci ještě zhoršit. U mužů může psychický blok způsobit dokonce poruchy erekce.

Ztrátu libida mohou vyvolat také změny postavy v období těhotenství či po porodu. Žena se přestává cítit atraktivní a stydí se za změny, které se staly s jejím tělem v souvislosti s narozením dítěte. A nemusí jít pouze o ženy a mateřství. Lidské tělo prochází vlivem stárnutí či nevhodného životního stylu mnoha změnami. Pokud máte pochybnosti o vlastním těle a o své atraktivitě, nespíš se nedokážete u sexu dostatečně uvolnit a podvědomě se mu vyhýbáte.

Jak obnovit chuť k sexu?

1. Upravte životní styl

Dostatek spánku i pohybu, zdravá strava, prostor pro relaxaci a čas strávený ve dvou dokáží mnohdy zázraky. 

2. Vyzkoušejte bylinky na zvýšení libida

Jak zlepšit erekci a zvýšit libido? Přírodní medicína doporučuje pro podporu libida bylinky, jako je kotvičník zemní, ženšen pravý nebo zázvor.

3. Uvolněte se

Najděte způsob, jak se uvolnit u sexu. Nezapomínejte na hlazení, líbání nebo uvolňující masáž. To vše vám pomůže, abyste se naladili na správnou vlnu. Pokud ani přesto na sex nemáte chuť, do ničeho se nenuťte a zůstaňte raději u mazlení nebo masturbace. U sexu si vybírejte jen takové sexuální pozice a praktiky, které jsou vám příjemné.

4. Navštivte odborníka

Tušíte, že za vaše nechuť k sexu pramení z hormonální nerovnováhy nebo máte podezření na jiné onemocnění? Zkonzultujte léčbu se svým praktickým lékařem. Pokud stojí za snížením libida psychika, neotálejte s návštěvou sexuologa nebo psychologa. 

Může vydržet vztah bez sexu?

Vztah bez sexu může fungovat, pokud oběma partnerům vyhovuje. V opačném případě může dříve či později skončit nevěrou nebo rozchodem. Zkuste zapracovat na utužení vzájemné intimity, mějte pochopení pro odlišnosti svého partnera a vyzkoušejte naše rady pro podporu libida

Pokud se ani přes veškerou snahu vztah nepodaří udržet, nezoufejte. Konec jednoho vztahu znamená začátek něčeho nového. Říká se, že lidé do našeho života přicházejí, aby nás něco naučili. A vy už teď víte, co v životě skutečně potřebujete a máte šanci najít partnera či partnerku, se kterými budete ladit po všech stránkách. Rádi vám při hledání spřízněné duše pomůžeme, navštivte naše seznamovací večery pro nezadané v Praze.

Autor: Jakub Žwak