Jak přežít v důchodu a nezbláznit se?

Rady a tipy na seznámení

Sbalili jste si pár osobních věcí, rozloučili se s dlouholetými kolegy a za jednou životní etapou navždy zavřeli dveře. I když jste se na odchod do důchodu možná těšili, najednou nevíte, co s volným časem? Začínáte se bát prázdnoty, nudy a osamění? Jak přežít v důchodu a nezbláznit se?

Plánujte

Pořiďte si diář a začnete plánovat. Zapište si všechny narozeniny a svátky vašich příbuzných a přátel, objednejte se na masáž, na pedikúru, projeďte program divadel, muzeí a kin. Nezapomeňte ovšem také na čas vyhrazený odpočinku a relaxaci. 

Věnujte se koníčkům

V důchodu můžete mít konečně dostatek času na své koníčky a zájmy. Pokud jste se koníčkům věnovali už dříve, máte vyhráno. Pokud jste na zábavu a vlastní zájmy neměli příliš času, nevadí. Zkuste přemýšlet o tom, co by vás bavilo. Může to být cokoliv - od sběru mincí a známek přes nejrůznější kreativní činnosti, cestování až po sport či turistiku. Svou vášeň pak můžete sdílet s podobně naladěnými lidmi. Můžete se přidat do klubu sběratelů, cestovatelů nebo vášnivých turistů.

Učte se novému

Projděte seznam kurzů, které nabízí střediska volného času ve vašem okolí. Spoustu vzdělávacích videí a kurzů ze všech možných oblastí najdete také na internetu - zahradničení, kutilství, cizí jazyky, vaření, cvičení, fotografování, malování a mnoho dalšího. Díky nim se můžete naučit spoustu praktických věcí a získat nové koníčky. Nejrůznější vzdělávací programy pro aktivní seniory nabízí také univerzity třetího věku. 

Navštěvujte přátele

Nečekejte doma u telefonu, až vám někdo zavolá nebo přijde na kus řeči. Raději sami zvedněte telefon a domluvte si setkání s přáteli či rodinou. Navrhnout můžete také pravidelné společné aktivity - co třeba vyrazit jednou týdně na šálek dobré kávy do oblíbené kavárny? Pokud přátelé bydlí daleko, alespoň jim pravidelně zavolejte nebo napište.

Hýbejte se

Snažte se v rámci možností sportovat a trávit čas na čerstvém vzduchu. Nemusíte zrovna sjíždět svahy na snowboardu nebo běhat maraton. Vyrazte každý den alespoň na malou procházku. Vzít s sebou můžete partnera či partnerku, kamarády nebo třeba čtyřnohého mazlíčka. Pohyb vás nabije pozitivní náladou a energií a navíc utuží zdraví. 

Cestujte

Objevujte nová místa a poznávejte všechny krásy světa. Nemusíte přitom utratit majlant. Spoustu krásných míst najdete také v Česku, Polsku nebo na Slovensku. Po 65. narozeninách můžete využít slevy na jízdném a projet naši republiku křížem krážem. 

Seznamujte se

Zůstali jste sami a společnost vám dělá maximálně váš domácí mazlíček? Najděte svou spřízněnou duši. I po šedesátce máte spoustu možností, jak se seznámit. Využít můžete online seznamky pro seniory nebo speed dating - takzvané rychlé rande. Speed dating je rychlá a bezpečná forma seznámení v každém věku. Během jednoho zábavného večera potkáte hned několik potenciálních partnerů či partnerek. Přijďte se pobavit, seznámit a najít nové přátele nebo dokonce svou osudovou spřízněnou duši. Speed dating pro seniory můžete navštívit v Praze. Stačí si vybrat místo a čas

Autor: Jakub Žwak