Rozvod po padesátce: Má smysl začínat znovu od nuly?

Láska a vztahy

Rozvod po padesátce? Dnes už poměrně běžný jev. Děti odešly z domu, komunikace skřípe, chybí společné zájmy a manželství už prakticky nic nepojí. Vyrovnat se se ztrátou partnera, se kterým jste prožili dvacet nebo třicet let, není jednoduché. Rozvodem však život nekončí. Konec jedné životní etapy znamená začátek nové, která může být ještě lepší než předchozí.

Uzavřete za sebou všechny nevydařené vztahy

Máte za sebou léta hádek, vyčítání, malicherných sporů, bolestných nevěr? Nebo vaše manželství provázelo spíše odmítavé mlčení a postupného odcizení? Život v toxickém či nenaplněném vztahu bývá stresující a zanechá na duši mnoho šrámů. Po rozvodu se mnoho mužů i žen po padesátce uzavře do samoty. Nízkou sebedůvěrou trpí především lidé, kteří zažili ze strany partnera či partnerky ponižování, nedostatek ocenění a neustálé výčitky. Prožít dalších 30 nebo 40 let v osamění a zahořklosti je ale velká škoda. Každý podvědomě toužíme po spřízněné duši, se kterou můžeme sdílet každodenní trápení i radosti. A věk na tom nic nemění! 

Nevyšlo to jednou, vyjde to podruhé. Na rozdíl od svého mladšího já už víte, jakého partnera či partnerku po svém boku potřebujete, a máte dostatek vztahových zkušeností. Poučili jste se také z vlastních chyb a chápete, že na spokojeném vztahu musí pracovat oba partneři? To vše jsou ideální předpoklady k tomu, abyste mohli začít znovu a lépe.

Vztah po 50 bývá stejně krásný jako ve 20

Vztahy ve věku okolo dvacítky nebo třicítky bývají bouřlivé, plné vášně a silných emocí. Na druhou stranu, přes všechny vášně a rozbouřené hormony člověk snadno přehlédne spoustu věcí v chování a charakteru svého protějšku, které by měly v hlavě spustit varovnou kontrolku. Po několika letech, kdy opadne zamilovanost, může přijít kruté vystřízlivění.  

Vztah po padesátce bývá klidnější a vyrovnanější. Hysterické scény, bouřlivé hádky nebo hlídání partnera či partnerky na každém kroku? To už nemáte zapotřebí. Milovat však můžete stejně silně a opravdově, jako když vám bylo dvacet. 

Seznámení po 50 už není tabu

Randění po padesátce nebo po šedesátce? Nad tím už se nikdo nepozastaví. Na internetu existuje nejedna seznamka 50+, seznamka 60+ nebo seznamka pro seniory. Pokud se nemáte kde seznámit, vyzkoušejte populární druh seznamky- seznamovací večery, kterým se říká speed dating neboli rychlé rande. Oproti online seznamkách má speed dating spoustu výhod. Už žádné zdlouhavé dopisování, vyplňování profilů a prohlížení retušovaných fotek, které mají k realitě většinou hodně daleko. Na speed datingu potkáte za jeden večer tváří v tvář hned několik nezadaných protějšků. 

Během večera prohodíte s každým pár slov a na konci se rozhodnete, s kým byste chtěli vyrazit na další rande. Pokud panuje shoda, moderátor vám předá kontakty. Další rande už bude plně ve vaší vlastní režii. Pokud shoda nepanuje, vyhnete se trapnému odmítnutí. Celý večer je totiž anonymní a kontakty na sebe dostanou pouze páry, které si vzájemně padly do oka. Navštivte zábavné seznamovací večery v Praze a přesvědčte se, že randění po padesátce stojí za to!

Autor: Jakub Žwak