Hormon lásky oxytocin: Jak doteky a objímání ovlivňuje naše zdraví a vztahy?

Láska a vztahy

Moderní věda potvrzuje, že dotyky, mazlení, objímání a láska jsou důležité jak pro pevné zdraví, tak pro vytváření harmonických mezilidských vztahů. Při dotecích se totiž uvolňuje hormon lásky zvaný oxytocin. Podle nejnovějších výzkumů ovlivňuje v našich životech mnohem více, než jsme si mysleli.

Oxytocin u porodu

Oxytocin znají nejspíš všechny maminky, je totiž spojený s porodem. Oxytocin při porodu vyvolává kontrakce, a tím napomáhá zdárnému průběhu porodu. Jeho objevení znamenalo velký průlom v porodnictví. Pokud porod nepostupuje a ohrožuje zdraví maminky i děťátka, podává se injekční formou. Oxytocinový zátěžový test zase pomáhá porodníkům v případě, kdy nastávající maminky přenášejí více než 10 dní po termínu. Podání oxytocinu vede mnohdy k vyvolání porodu a hladšímu narození miminka. 

Po porodu vyvolává oxytocin kontrakce svalů v mléčných žlázách a usnadňuje kojení. Přestože je obecně nejznámější jako hormon zodpovídající za porod a kojení, důležitou roli hraje v průběhu celého života. A to nejen u něžnějšího pohlaví, oxytocin u mužů je stejně důležitý jako u žen. 

Oxitocin jako hormon lásky a věrnosti

Dotyky, mazlení a hlazení spouštějí uvolňování oxytocinu z hypofýzy. Univerzita v San Francisku prováděla výzkum, který odhalil převratné novinky. Ženy spokojené v partnerském vztahu vykazovaly větší hladinu oxytocinu než ženy žijící single nebo v neuspokojivých vztazích. Nikdy bychom proto neměli v partnerských vztazích zapomínat na důležitost hlazení a objímání, při kterém se uvolňují hormony lásky a štěstí. Dopřávejte si mazlení nejlépe každý den.

Další zajímavé zjištění přinesl výzkum chování hrabošů. Zatímco hraboši prérijní žijí monogamně s jednou samicí a podílí se na péči o potomky, hraboši z hor střídají několik samic a o potomky pečují pouze samice hrabošů. Vědci zjistili, že hraboši prérijní mají v mozku více receptorů pro oxytocin než hraboši z hor. Při páření u hrabošů prérijních dochází k uvolňování oxitocinu, zatím co u hrabošů z hor k uvolnění hormonu štěstí a rozkoše nedochází. Když vědci do mozků hrabošů prérijních vložili gen pro oxytocin, dříve promiskuitní samci se změnili v monogamní. 

Ve farmaceutickém průmyslu vyvolalo toto zjištění rozruch. Věrného muže by totiž měla doma ráda každá žena. Oxytocin ve spreji by mohl v budoucnu proměnit chování notorických záletníků a na straně druhé zvýšit zisky farmaceutických firem za jeho prodej.

Oxytocin jako hormon důvěry a harmonických vztahů

Zkoumáním mozku molekulární biologové odhalili další paletu účinků oxitocinu. Podílí se na procesech paměti, učení, sociálním chování, rodičovství, utváření partnerských vztahů nebo odpovědi na stres. Vliv má také na vznik a léčbu zhoubných nádorů. 

Vědci z německého Bonnu a britské Cambridge zjistili, že malá dávka oxytocinu dodává mužům schopnost empatie a emociální vnímavosti, která je běžně výhradní doménou žen. Podle studie studentů z univerzit v Curychu podávání oxytocinu zvyšuje u lidí důvěru, která je nezbytná pro zdravé partnerské, přátelské i společenské vztahy. 

Oxytocin v potravinách ani doplňcích stravy nenajdeme, k jeho uvolnění potřebujete tu správnou stimulaci a blízkost milované osoby. Pokud nemáte partnera či partnerku, obejměte své přátele, rodiče nebo alespoň vašeho zvířecího mazlíčka a dopřejte si pořádnou dávku hormonu lásky a štěstí. Nebo přijďte na naše seznamovací večery v Praze a najděte svou spřízněnou duši.

Autor: Jakub Žwak