Mezinárodní den žen: Proč se slaví a jak ho oslavit v dnešní době?

Rady a tipy na seznámení

Ženy jsou výjimečné a zaslouží si svůj speciální den. Ačkoliv dnes slavíme spoustu novodobých svátků, jako je Valentýn, Halloween nebo třeba Den Svatého Patrika, na Mezinárodní den žen se zapomíná. Ještě před 30 lety ho přitom provázely bujaré oslavy. Co je původní myšlenkou svátku žen a jak oslavu pojmout v moderním kabátu?

Komunisté a červené karafiáty

Starší generace si ještě za dob socialismu pamatuje oslavy MDŽ s tradičním rudým karafiátem, podnikovými oslavami, básněmi představitelek Svazu žen a televizními estrádami. Komunisté tento den spojili s nechvalně proslulou propagandou socialismu, a tím ho do jisté míry degradovali na úroveň frašky. Ženy se oslavovaly coby pilné pracovnice, matky a budovatelky socialismu. 

Nezřídka oslavy končily tak, že muži popíjeli do noci v hospodě a ženy se vracely ke svým domácím povinnostem. Proto se ještě dnes mnoha Čechům při zmínce o MDŽ vybaví hořká pachuť minulého režimu. A to je škoda.

Vzpomínka na statečnost žen, které změnily svět 

Historie a vznik MDŽ však s komunismem nemá nic společného. Datuje se do dob před 1. světovou válkou, kdy měli právo volit pouze muži. Ženy se začaly scházet jednou v roce, aby prosadily rovnoprávnost pro všechny - muže i ženy. 

V roce 1908 pochodovalo ulicemi New Yorku na protest 40 tisíc žen. Požadovaly politická a volební práva, ale i zkrácení pracovní doby a zvýšení mezd. Svého práva volit se ženy dočkaly ve většině zemí až po 1. světové válce. Na památku boje za rovnoprávnost se v USA slavil od roku 1909 Národní den žen. Do Evropy svátek dorazil o 2 roky později. Připomínáme si ho 8. března

Původní myšlenkou svátku je připomínka solidarity žen, boj za rovnoprávnost, spravedlnost a společenský rozvoj. 

Jak oslavit MDŽ dnes?

Nenechte si ujít příležitost a oslavte MDŽ jaksepatří, protože je rozhodně co slavit. Právo studovat, volit, svobodně pracovat nebylo pro ženy odjakživa samozřejmostí. A protože ani dnes není jednoduché být ženou, zaslouží si dámy plným právem svůj den a pořádnou oslavu. Tento den je ve znamení silných, láskyplných a obětavých žen, bez kterých byste nebyli tím, kým jste. Proto na ně nezapomínejte. 

Dnes už jsou ovšem karafiáty a pánské vysedávání v hospodě pasé. Možností, jak vyjádřit ženám, že jsou výjimečné, je celá spousta. Obdarujte přítelkyni, manželku, kolegyni v práci, kamarádku nebo maminku kytičkou nebo bonboniérou či jiným malým dárkem.

Pokud slavíte v páru, dopřejte si večeři v restauraci, kino, domácí pohodu u skleničky nebo třeba wellness. Pokud nemáte s kým slavit, vyrazte na rychlé rande v Praze a seznamte se za 1 večer hned s několika báječnými nezadanými protějšky. Příští MDŽ už můžete jaksepatří oslavit se svou polovičkou. 

Autor: Jakub Žwak