Jak pečovat o vousy a plnovous?

Rady a tipy na seznámení

Vousy si může nechat narůst téměř každý muž. Udržet je krásné a upravené už taková legrace není. Pokud si myslíte, že vousy stačí jednou za čas umýt a rozčesat, dopadnete asi jako míšenec Hagrida a Ramcajse. Když se o ně naopak staráte, budete vypadat skvěle, na škále od Brada Pitta až po George Clooneyho. Vousy umí u muže udělat tolik, co make-up u ženy. Jak se starat o vousy, aby vypadaly šarmantně a sexy?

Olej a balzám na vousy

Zdravé a krásné vousy potřebují dostatek výživy a hydratace. O to se postará správná kosmetika na vousy. Přírodní oleje vousy změkčují, vyživují a usnadňují jejich další úpravu. Nebude vás trápit ani suchá kůže pod vousy. Péče vám zabere jen chviličku - olej stačí vetřít do vousů a máte hotovo. Po aplikaci budou jemnější a voňavé - to obvykle dostane do kolen každou ženu.

Balzám na vousy se hodí pro muže, kteří mají obzvlášť tvrdé a „neposedné” vousy. 

Hřeben a kartáč na vousy

Upravený plnovous, knírek či bradka vyžadují každodenní péči. Vaším nejlepším přítelem se proto stane kartáč a hřeben na vousy. Každé ráno vousy rozčesejte hřebenem a uhlaďte kartáčem. 

Holicí strojek na vousy

Tajemství krásných vousů tkví mimo jiné v jejich pravidelném zastřihování. Udržovat pěstěné strniště není složité. Jiné střihy vousů jsou na údržbu náročnější. 

U plnovousu, knírku či bradky je základem pro dokonalý střih hřeben a kvalitní holicí strojek na vlasy a vousy. Platí  pravidlo, že kotlety vyžadují pečlivé zastřihnutí. Klidně na ně zaútočte zastřihovačem bez nástavce. Správnou délku si ale pohlídejte s pomocí hřebene. 

Ať už preferujete jakékoliv styly vousů, krk by měl zůstat hladký. Zarovnané linie na obou stranách obličeje vám pomůže udržet šablona na vousy. Dejte pozor, aby tvar knírku kopíroval linii horního rtu. A pokud toužíte po dokonalém plnovousu, tvarujte ho pomocí delšího nástavce na zastřihovači nebo s pomocí hřebene. 

Na závěrečný styling můžete použít vosk na vousy. Ten zkrotí i ty nejdivočejší vousy a promění je v uhlazenou bradku, knír či plnovous. 

Barva na vousy

Přemýšlíte, jak ve svém plnovousu zamaskovat šediny? Vyzkoušjete barvicí šampón na vousy. Při mytí vousy krásně a decentně obarví. Pro udržení barvy stačí vousy umývat barvicím šampónem každé 2-3 dny. Pokud se vám barevná změna nebude líbit, barvu vymyjete klasickým šampónem na vousy. Protože není barva permanentní, nemusíte se obávat nevzhledných odrostů ani toho, že při výběru odstínu šlápnete vedle. 

Pokud uvažujete spíše o permanentní barvě, svěřte barvení raději do rukou profesionálů v barber shopech. 

Když se budete držet všech rad pro péči a střih vousů, výsledek bude perfektní. A co když vám k dokonalosti chybí už jen partnerka, která by váš pěstěný vous náležitě ocenila? Na rychlém rande v Praze poznáte celou spoustu nezadaných žen. Stačí si vybrat, která vám padne do oka.

Autor: Jakub Žwak