Co je to láska a kde najít osudovou polovičku?

Láska a vztahy

Cítíte motýlky v břiše, motá se vám hlava a jste šťastní jako nikdy předtím. Jste ale také trochu zmatení a neradi byste prožili další zklamání. Proč některé romantické vztahy po pár měsících či letech končí, i když byly na začátku tak nádherné a opravdové? Jak rozeznat pravou lásku od citového poblouznění a kde ji v dnešní uspěchané době najít?

Jak se pozná láska?

Trávíte čas s kamarádkou, kolegou v práci nebo možná potkáváte někoho zajímavého při volnočasových aktivitách. Najednou se přistihnete, že na ni nebo na něj myslíte čím dál víc. Představujete si, že jste spolu, přemýšlíte o tom, co příště řeknete a sníte o fyzickém sblížení? Když se setkáte, rozbuší se vám srdce a podlamují kolena. Je to láska? Nebo jen erotické poblouznění? To záleží...

Jak poznat tu pravou lásku a kdy vyprchá zamilovanost

Pokud vás přitahuje hlavně krása a na svou polovičku myslíte spíš jako na objekt touhy než na potenciální partnerku či partnera, nejspíš je to jen chvilkové vzplanutí, které časem vyprchá. Pokud nestojíte o pouhý románek, raději včas zařaďte zpátečku. 

Když se vám líbí také jeho či její osobnost, povaha, názory a máte podobný pohled na společnou budoucnost, může váš vztah přerůst v opravdovou lásku. Pokud se na druhou stranu vaše názory diametrálně liší, máte rozdílné představy o životě i společné budoucnosti, platonická láska pro vás bude lepší než nešťastný vztah, ve kterém byste se trápili.

Richard Cookerly – definice lásky: „Opravdová zdravá láska je silný, životně důležitý a přirozený proces, kdy si milovaného hluboce vážíme, toužíme po něm, často jednáme v jeho prospěch a máme potěšení z jeho blahobytu.“

Ve vztahu, který spojuje pravá láska, si pár váží času stráveného spolu, dokáží si být oporou a táhnout za jeden provaz, zajímají se jeden o druhého a chtějí společně bok po boku zestárnout. Zamilovanost obvykle nejpozději do dvou let vyprchá. Skutečná láska ale narozdíl od citového poblouznění ustojí i přechod do další, zralejší fáze vztahu. 

Pravá láska čeká i na vás

Máte pocit, že vás pravá láska v životě míjí? Máte smůlu na špatné partnery? Pak neponechávejte věci náhodě. Poznávejte nové lidi, seznamujte se a dříve či později svou spřízněnou polovičku najdete. Pokud vám chybí příležitosti k seznámení, vsaďte na speed dating. Za 1 seznamovací večer můžete poznat osobně 7-12 nezadaných potenciálních partnerů. A to by bylo, aby z toho něco nebylo!

Autor: Jakub Žwak