Nejjednodušší návod, jak podat žádost o rozvod

Rady a tipy na seznámení

Nebudeme vám lhát, rozvod manželství je nelehkou událostí, obzvlášť pokud máte společné děti. Zraněné srdce vyléčit neumíme. Rádi vám ale poradíme, jak nejlépe podat žádost o rozvod i co v návrhu uvést, abyste měli celou záležitost za sebou co nejrychleji a bez zbytečných komplikací.

Kde a jak podat žádost o rozvod manželství?

Pokud jste se pro rozluku definitivně rozhodli, podejte návrh na rozvod na soud. Ten se podává u okresního soudu v místě vašeho posledního společného bydliště, pokud v něm alespoň jeden z vás stále žije. V případě, že jste se na rozvodu vzájemně dohodli, návrh můžete podat společně. V opačném případě postačí, když ho podá jeden z manželů. 

Jak vyplnit rozvodové papíry?

Protože je rozvod soudním řízením, má svá pravidla, která musíte dodržet. Na internetu můžete zapátrat po předvyplněných dokumentech, stačí zadat do vyhledávače - žádost o rozvod vzor nebo formulář ke stažení.
Do hlavičky dokumentu napište své jméno, datum narození, adresu. Stejně vyplňte i údaje o manželce/manželovi. Dále byste měli uvést, kterého soudu se podaný návrh týká a kde sídlí. Do nadpisu napište, že jde o návrh na rozvod manželství. 

Potom můžete přejít k samotnému textu. Ten by měl obsahovat informace o tom, kdy a kde bylo vaše manželství uzavřeno, kolikáté je to manželství, jestli se v něm narodily děti a zda jsou zletilé či nezletilé. 

Pokud podáváte návrh společně, dále stačí uvést jen informaci, že oba považujete vaše manželství za trvale a nenapravitelně rozvrácené a jeho obnovení není možné. Vhodné je uvést také alespoň přibližné datum, od kdy spolu jako manželé už nežijete. K návrhu přiložte kopii oddacího listu. Vhodné je přiložit rovnou také dohodu nebo návrh na majetkové vypořádání.

Na závěr dokumentu doplňte datum a váš podpis či podpis obou manželů. Elektronická žádost o rozvod se neobejde bez elektronického podpisu, který potvrdí identitu žadatele. 

Rozvod dohodou nebo sporný rozvod?

Rozvod dohodou, neboli nesporný rozvod, je nejjednodušší a v návrhu stačí dodržet pokyny uvedené v předchozím odstavci. V případě, že jeden z manželů s rozvodem nesouhlasí, je potřeba důvody rozluky popsat podrobněji. Pokud jde o sporný rozvod, své argumenty můžete podpořit také doplněním důkazů (fotografie, kopie e-mailu, dopisy, videa aj.) nebo výslechem svědků. 

Jak na rozvod s dětmi?

Rozvod manželství, ve kterém se páru narodilo společné dítě či děti, je složitější a zdlouhavější než rozvod bezdětného manželství. Pokud je v době rozvodu alespoň jednomu ze společných dětí méně než 18 let, musí nejprve proběhnout soud o děti. Ten rozhodne, komu budou svěřeny do péče, kdo a kolik bude platit na výživném a určí se také styk druhého rodiče s dětmi. Teprve potom přichází na řadu samotný rozvod manželství. 

Jak se rozvést nejrychleji a kolik to bude stát?

Návrh podávaný k soudu je potřeba opatřit kolkem v hodnotě 2 000 Kč, nebo složit stejnou částku na účet soudu jako soudní poplatek. 

Nejrychlejší a nejlevnější cestou je nesporný rozvod. Manželé se vzájemně dohodnou na rozvodu manželství, svěření dětí do péče i majetkovém vypořádání. Sepíší společně dohodu a pravost dokumentu nechají ověřit právníkem. Poplatek za advokátní služby činí u nesporných rozvodů zhruba 1 000 Kč, u sporných se může vyšplhat klidně na desítky tisíc. Rozvodový právník, znalecké posudky, soudní poplatky… to vše něco stojí. Sporný rozvod se může navíc může táhnout klidně roky, v případě nesporného rozvodu dohodou budete rozvedení do několika měsíců. 

Pokud je to alespoň trochu možné, snažte se najít schůdnou cestu, která bude vyhovovat oběma stranám. Vleklé soudní spory, dohadování, složité výslechy svědků a vytahování špíny neprospěje vám ani dětem.  

Rozvod jako nový začátek

Rozvodem končí jedna životní kapitola. Ale každý konec znamená nový začátek. S vyřešenou minulostí se můžete znovu zamilovat a prožít všechny ty krásné okamžiky plné lásky a něhy znovu. Tentokrát s jednou nespornou výhodou - nejspíš už víte, jakého partnera vedle sebe potřebujete a poučili jste se z minulých chyb. To vám dává velkou šanci najít si spřízněnou duši, se kterou prožijete naplněný a láskyplný vztah do konce života.

Rádi vám v hledání osudové lásky pomůžeme. Navštivte naše seznamovací večery v Praze a začněte znovu a lépe.

Autor: Jakub Žwak