Nebezpečné vztahy: jak poznat toxického partnera hned v počátku?

Láska a vztahy

O tom, co dovedou v životě napáchat toxické vztahy, jste se mohli přesvědčit v pořadu Nebezpečné vztahy s moderátorem Honzou Musilem. Jak se takových vztahů vyvarovat a jak je utnout hned v počátku?

Jak poznat zlatokopy, žárlivce, despoty a jiné „toxické” partnery?

Ze začátku může být všechno růžové a zalité sluncem. Toxičtí partneři často své negativní osobnostní rysy a závislosti maskují minimálně do té doby, než ucítí, že vás mají v hrsti. Patří sem nejrůznější zlatokopové, psychopati, tyranové, despotičtí diktátoři a žárlivci, chroničtí povaleči, alkoholici a obecně závislí na návykových látkách, ale také mamánkové.

Prozradíme vám, jak rozpoznat ty nejčastější typy ještě než to mezi vámi začne být vážné:

  • Zlatokopové

 Když jdete na rande, zapomene si vždycky doma peněženku? Anebo rovnou očekává, že platit budete vy? Plánuje drahé aktivity a společné dovolené, ale nehodlá přispět ani korunu ze svého? Neustále vyžaduje důkazy lásky ve formě drahých dárků a pozorností? Pokud nechcete do konce života vydělávat na rozmary vaší polovičky, vemte nohy na ramena. Skutečnost je taková, že když partnera přestanete dotovat, nejspíš vás stejně opustí.

  • Mamánci

 Volá denně mamince, obden je u ní na návštěvě, nebo u ní dokonce po třicítce ještě bydlí? Nerozhodne se dřív, než se poradí s maminkou? Dává přednost víkendu u maminky před schůzkou s vámi? Možná máte ještě růžové brýle a přijde vám hezké, že má s maminkou hezký vztah. Buďte ale realisti a přiznejte si pravdu. Pro mamánka budete vždycky až na druhém místě!

  • Asociálové

 Musí mít neustále kontrolu a přehled nad tím, kam jdete, s kým jdete a co děláte? Volá vám několikrát denně a nerozpakuje se udělat žárlivou scénu, když to zrovna nezvedáte? Vnuceje vám své názory a ponižuje vás, když s něčím nesouhlasíte? Nechá si pro korunu vrtat koleno a na narozeniny vás odbyde cetkou z výprodeje a levným vínem? Má doma křeslo obalené igelitem, abyste mu na něj náhodou něco nevylili? Anebo mu naopak doma hnijí měsíc staré odpadky? Je už zase bez práce a nenamáhá se ani projít pracovní nabídky? Potom na nic nečekejte a utíkejte!

Všichni extrémní žárlivci, despotové, manipulátoři, chroničtí uklízeči nebo bordeláři, ale i povaleči a šetřílkové jsou extrémně toxičtí a nehodí se do žádného vážného vztahu. Tady vám štěstí a láska zkrátka nepokvete.

Jak poznat nebezpečí ve virtuálním světě?

Seznamování na online seznamkách se raději část nezadaných vyhýbá obloukem. Není divu. Nikdy si nemůžete být jistí, kdo se za klávesnicí skutečně skrývá. Pokud jen přeci randíte na Tindru nebo jiné seznamce, držte se 3 základních bezpečnostních pravidel:

1. Nikdy si nedomlouvejte rande na odlehlém místě. První schůzka na horách nebo u jezera je jistě romantická, ale u online seznamování na to raději zapomeňte a potkejte se na místě, kde nebudete sami. Třeba v kavárně nebo restauraci. 

2. Varovná kontrolka by se vám měla v hlavě rozsvítit také v případě, kdy se člověk, se kterým se seznamujete, ptá hned zpočátku na neovyklé věci. Třeba kolik vyděláváte, jestli máte vlastní byt či dům nebo jakým autem jezdíte. V tomto případě asi nebude to hlavní láska, co tento člověk hledá.

3. Ruce pryč byste měli dát také od člověka, který se od vás pod různými záminkami snaží vylákat peníze. Tito lidé umí být skutečně vynálézaví a dokáži hrát na city. Obrňte se proti podobným podvodníkům a řekněte jasné NE. 

TIP: Místo online seznamky raději vsaďte na speed dating, kde se seznamujete s potenciálními partnery tváří v tvář, bezpečně a na veřejném místě. Skutečné vztahy totiž neprobíhají na internetu. Seznamovací večery můžete navštívit třeba v Praze, ale i v dalších větších městech.

Autor: Jakub Žwak