Jak se vyrovnat s rozchodem a začít nový život?

Rady a tipy na seznámení

Vaše láska je už minulostí. Vytratila se blízkost a s ní také všechny společné sny a plány. Máte zlomené srdce a hledáte způsob, jak se vyrovnat s bolestí a prázdnem, které po vaší bývalé lásce zůstalo. Poradíme vám, jak překonat tuto bolestivou etapu a začít nový život

Smutek ke ztrátě milované osoby patří

Vyrovnat se s rozchodem může trvat dlouhé týdny i měsíce. Možná máte pocit, že už se nikdy nebudete radovat. Ale pravdou je, že každá bolest jednou přebolí, i když tomu v tento moment nedokážete uvěřit.

Podle psychologů probíhá vyrovnání s rozchodem v 5 fázích.

  • Popření

 Přijde vám to absurdní a nedokážete uvěřit, že je konec. Doufáte, že je to jen špatný vtip, nedorozumnění nebo zlý sen.

Popíráním skutečnosti ale vede pouze k tomu, že bolest ze své ztráty prohlubujete a prodlužujete své emocionální uzdravení. 

  • Vztek

 Obviňujete sebe, svého ex partnera i okolí. Snažíte se najít viníka, který pošlapal vaše štěstí. Pocity viny střídá vztek. 

Na rozchodu obvykle nesou svůj podíl oba partneři. Chybami se ale učíte a posouváte dál. Díky těmto zkušenostem můžete v dalším vztahu některé věci udělat jinak a lépe.

  • Smlouvání

 Jste odhodlaní bojovat za vaši lásku, bombardujete ji/jeho smskami a telefonáty, sondujete u společných přátel a na sociálních sítích. Představujete si, že se všechno urovná a vrátí do starých kolejí. Myslete ale na to, že láska je svobodná a dobrovolná, nemůžete si ji podmanit ani vybojovat.

Nejspíš se také snažíte vzbudit žárlivost, změníte image a chování. Jak dlouho se ale vydržíte přetvařovat? Věřte, že i na vás čeká partner, který vás bude milovat takové, jací jste. 

  • Deprese

 V této fázi už vnitřně cítíte, že je rozchod konečný a definitivní. Smutek a bolest se začíná projevovat v plné síle. Cítíte se unavení, zanedbáváte přátele, koníčky a možná i práci. Máte pocit, že nic nemá smysl a trápí vás obavy, že zůstanete sami, že už nikdo nebude jako váš bývalý partner.

Izolací a přerušením kontaktů se světem nic nevyřešíte, ba naopak. I když se právě necítíte dobře, nezůstávejte sami se svými chmurnými myšlenkami. Zajděte si do kina, na sportovní zápas nebo třeba do divadla. Obnovte vztahy s bývalými přáteli, na které jste neměli čas. Vyzkoušejte nové aktivity nebo koníčky. Vybijte svůj vztek sportem. Možností je celá spousta.

Snažte se myslet pozitivně a nepropadejte depresím. Opakujte si, že teď se sice cítíte mizerně, ale co nevidět to bude lepší. 

  • Smíření

 „Rozchod bez nenávisti je pokračování lásky v jiné formě.“                                                             Jean Paul

Smířili jste se s cítím, že partner odešel z vašeho života. Jste ochotní se posunout dál a hledáte své nové já. 

V této fázi jste také připravení začít nový vztah. Najít životního partnera přitom nemusí být složité. 

Nová láska, nový život

Pokud ve svém okolí nemáte štěstí na nezadané partnery a děsí vás online seznamky, vsaďte na serióznější speed dating. Za 1 večer můžete poznat až 12 nezadaných protějšků, kteří touží po vážném vztahu. 

Na rozdíl od Tinderu a jiných seznamek neztrácíte čas dopisováním, složitým plánováním rande a navíc hned poznáte, jestli přeskočila jiskra. Na rande můžete jít třeba už dnes večer! Speed dating můžete navštívit v Praze i dalších větších městech.
Autor: Jakub Žwak