Jak se vypořádat s trémou při seznamování

Láska a vztahy

Zbavte se trémy, máme pro Vás několik tipů, které zvýší vaši šanci na pohodové rande.

Většina z nás trpí trémou. Nepříjemné pocity máme spojené s něčím, na čem nám opravdu záleží nebo čeho se obáváme. V krku nám naroste knedlík, žaludek se sevře a zapomínáme správně dýchat. Máte-li tyto pocity, když se chystáte oslovit někoho cizího, pojďte číst dál.

Nebuďte v tom sami, svěřte se

Sdělená starost, poloviční starost. Pánové, pokud máte před schůzkou, nebo dámy, pokud se právě chystáte pozvat sympatického kolegu na kávu, neuzavírejte se do sebe, svěřte se kamarádovi/kamarádce nebo kolegovi z práce. Budete mít pocit, že v tom nejste sami, a ještě se máte následně s kým podělit o nabyté dojmy. Kamarád vás v úsilí jistě podpoří a dodá odvahu.

Sebevědomí vám zvedne příjemný vzhled a vystupování

Na sebe si oblečte to, o čem jste přesvědčeni, že vám sluší a v čem se cítíte dobře. Dámy, pokud nejste zvyklé chodit ve vysokých podpatcích neberte si je ani na první rande. Pánové, pokud oblek vytáhnete jen na svatbu nebo pohřeb, rozhodně ho nechte ve skříni. Člověk se může slušivě obléci jak sportovněji, tak elegantně, každý má svůj styl. Dbejte ale na to, aby vaše oblečení nebylo oprané, obnošené nebo dokonce špinavé. Pánové, pokud jste v posledních 3 týdnech nebyli u holiče, tak ho navštivte, ať jste šik.

Vytvořte si pozitivní obraz toho, jak bude vaše setkání probíhat

Přitahujeme k sobě to, na co myslíme. Zkuste si v hlavně přehrát, jak by schůzka měla ideálně proběhnout. Zkuste zajít i do podrobností. Tato představa vám pomůže, aby večer proběhl tak, jak byste si přáli. Alfou a omegou je cítit se dobře, tak budete působit i na své okolí. Pokud budete uvolnění, budete působit příjemně.

Pamatujte, že úsměv vás zdobí více, než cokoli jiného

Úsměv na tváři dokáže divy. Pokud jste ale nervózní, úsměv nepůjde tak lehce. Existuje trik, který může mnohým pomoci mozek ošálit. Vybavte si situaci, kdy jste se dobře bavili. Dobrá nálada, která nám úsměv vykouzlí na tváři je jen chemická reakce v našem těle, kterou spouštějí hormony jako dopamin, endorfin a další. Tělo každého z nás reaguje trochu jinak, někomu stoupne nálada při sportu, jinému, když si pochutnává na čokoládového dortu nebo poslouchá oblíbenou hudbu. Sami víte, kdy se cítíte nejlépe. Myslete na to, co funguje u vás. Pokud si dokážeme situaci věrně vybavit, příjemný pocit se dostaví sám.

Naplánujte i ty menší detaily

Přehrajte si v hlavě, jak by měla taková schůzka probíhat. Strašákem mnohých může být chvíle, kdy se nebudete mít o čem bavit, hodiny tikají, čas narůstá nervozita stoupá a vy se začínáte červenat a ztrácíte jistotu. Můžete si dopředu připravit několik otázek, které použijete nebo téma, o kterém se můžete bavit. Vždy pak budete mít kam sáhnout. Uvědomte si, že na rande jsou na to oba stejně, váš partner může být stejně nervózní nebo ještě nervóznější než vy, pamatujte na to.

Jak je to s alkoholem

Ke schůzce určitě může patřit sklenka dobrého vína. Pijte ale s mírou a nedávejte si více než dvě skleničky. Nikdy nepijte alkohol ještě před schůzkou. Nepijte ani velké množství kávy nebo energetických nápojů na povzbuzení. Dobře se před schůzkou vyspěte a neplánujte si ten den příliš úkolů, ať na schůzce nemyslíte na pracovní záležitosti a můžete se soustředit na partnera.
Pamatujte, že není až tak rozhodující, co říkáte, ale jak to říkáte a jak se u toho cítí ten, komu to říkáte. Pokud budete nervózní, protistrana to vycítí a nebude mít z rozhovoru s Vámi dobrý pocit.

Hlavu vzhůru

Ne nadarmo se říká „Hlavu vzhůru!" Rovná záda a vzpřímená hlava jsou dalším ze signálů, které vašemu okolí mimoděk napoví, že máte zdravé sebevědomí.
Tip: Zvedněte ramena co nejvíce k uším, pak je dejte dozadu a dolů. Dlaně mějte otevřené. Nežmoulejte v rukou kapesník nebo papír.


Nezapomínejte dýchat

Nervózní člověk často zapomíná správně dýchat, mozek se málo okysličuje a nepodává správné výkony. Dýchejte pomalu a pokud možno nosem. Výdech by měl být dvakrát tak dlouhá jako nádech. Dýchejte do břicha, nikoli povrchně.

Pohled z očí do očí

Neuhýbejte očima. Dívejte se zpříma. Dokázat se druhému podívat do očí mimo jiné znamená, že máte čisté úmysly.

Nebojte se odmítnutí

Buďte připraveni na to, že někdy to prostě nevyjde. Můžete udělat všechno správně, ale očekávaný efekt to nepřinese. V takovém případě musíte jít dál a zkusit to znovu.

Při speed datingu nikoho na rande zvát nebudete, uděláme to za vás

Pokud si stále nejste jistí a nechcete si domlouvat schůzku, můžete využít Speed dating. V takovém případě termín a místo setkání určí organizátor akce. Vy na akci pouze přijdete a můžete si v klidu pohovořit s ostatními. Předávání kontaktu funguje jednoduše na základě vzájemných sympatií. Na konci večera zakroužkujete na papír ty, kteří se Vám líbili. Pokud budou sympatie na obou stranách, kontakty Vám vymění organizátor speed datingu. Je to efektivní a pohodlné.

Autor: Seznamovací večer