Chcete si udržet dlouhodobý vztah? Poradíme, jak na to.

Láska a vztahy

Jste ve fázi, kdy jste si našli partnera a cítíte se prostě skvěle. Zamilovanost, motýlci v břiše, úsměv od ucha k uchu.

Jste ve fázi, kdy jste si našli partnera a cítíte se prostě skvěle. Zamilovanost, motýlci v břiše, úsměv od ucha k uchu. To všechno je teď moc fajn. Buďte ale v pozoru. Zamilovanost jednou skončí a zůstanou dvě osobnosti, které spolu musí umět vycházet. Jak si tedy udržet dlouhodobý a šťastný vztah?

Začátky jsou tak krásné

Na začátku vztahu se může vše zdát růžovější. Partner je krásný, chytrý a vtipný. Nemá žádnou chybu! Nevěříte, že jste zrovna vy měli to štěstí a našli si dokonalého partnera. Zdá se, jakoby vypadl přímo z vašeho snu, či naopak jste o někom takovém ani nesnili. Zde si dávejte pozor.

Buďte k sobě upřímní od samého začátku

Nikdo není dokonalý. Všichni máme nějaké chybky a čím dříve si je uvědomíme, tím lépe se s nimi dokážeme srovnat v budoucnu. Jak u sebe, tak u druhého. Je sice skvělé, že si partnera stavíte na piedestal, ale není to rozumné.
Připustit si nedokonalosti u druhých není nic špatného, naopak. Upřímný pohled na druhého je to nejlepší, co pro sebe a partnera můžete udělat. Zaprvé se tím zbavíte nepříjemného překvapení, až zamilovanost opadne a zadruhé toho druhého nazačnete, většinou dost pozdě, kritizovat. Na některých nedokonalostech se dá zapracovat a některých ne, tak to prostě je.
Hned, jak si všimnete nějaké nedokonalosti se zkuste zamyslet do budoucna. Je lepší být upřímný na začátku, než po několika měsících.

  • Dá se ta nedokonalost zmírnit?
  • Je to něco, co mě štve u jiných lidí?
  • Dokážu si představit, že mě to bude ovlivňovat dlouhodobě?

 

Komunikace je klíč, porozumění nutnost

Kde není komunikace, tam není budoucnost. Je to občas nepříjemné, ale nic jiného vám nezbývá. Pokud to drhne v této oblasti, tak se to jednou negativně projeví i na vašem vztahu.
Sepište si obavy a zamyslete se.

  • Proč a jak tyto obavy vznikly?
  • Kdo za nimi stojí? Jen partner, nebo v tom figuruji i já?
  • Můžu pro zlepšení situace něco udělat?

Nezapomeňte, že váš partner během komunikace zažívá rozdílné pocity. Dokážete si představit jaké? Odpovíte-li ano i ne, je důležité se partnera zeptat. Neházejte na něj jen kritiku, zeptejte se, proč se chová, tak jak se chová. Uvědomuje si, že vám to vadí? Zajímá ho to vůbec? Vzájemné porozumění je velice důležité. Bez něho se ve vztahu velice těžko funguje, hlavně ženám. Ženy chtějí cítit souznění. Nesnášejí, když muž jejich city ignoruje.
Nikomu do hlavy nevidíme a tak je nutné své pocity vyjádřit. Máme odlišné životní příběhy. To, co nevadí vám, může druhému drásat nervy. Bezohlednost a necitlivost do vztahu nepatří. Stejně tak nezapomeňte, že agresivita je konverzační zabiják. Pokuste se rozhovor vést klidně, ať následně nelitujete vlastních slov.

A je to tady - vztahová ponorka

Ponorka je častá nejen u partnerů, setkávají se s ní kamarádi, rodiče s dětmi i spolupracovníci. Jak jí vlastně předejít a je to možné?
Na začátku vztahu se se vidíte skoro každý den. Hrozně vás to baví a chcete v tom pokračovat. Ale co když ten druhý to má jinak? Někteří lidé jsou samotářští a není na tom nic špatného. Zeptejte se toho druhého, jak často se chce setkávat a co mu vyhovuje. Následně se dohodněte na variantě, která časově vyhovuje oběma stranám.
Důležitým milníkem vztahu je společné stěhování. Pokuste se zjistit, co ten druhý potřebuje ke spokojenosti. Možná by si přál být jeden den vztahově offline. Třeba si chce číst a nebo trávit čas o samotě. Respektujte přání partnera, stejně jako se snažte vysvětlit, jak to máte vy. To, že s někým bydlíte nemusí znamenat, že budete trávit veškerý volný čas společně. To samé platí pro smsky a jiné zprávy. Doopravdy musíte být v kontaktu celý den? Někteří lidé chtějí trochu volnosti a samoty.

Trávení společného času

Oboustranně jste si vyčlenili volný čas a chcete ho strávit společně. Odložte telefon a věnujte se tomu druhému. Nepozorujte koutkem oka, jestli vám nebliká telefon, je totiž pravděpodobné, že toho druhého urazíte a vše se zvrhne v hádku. To asi nechcete, že?
Partner chce mít pocit nepostradatelnosti a jedinečnosti. Mluvte s ním a řekněte mu, že si společného času vážíte.
Aktivit, které spolu můžete sdílet, je obrovské množství. Vyjádřete se. Možná chcete vyzkoušet něco nového a nebo vás aktuální činnost příliš nenaplňuje. Nebojte se partnera informovat a navrhněte jinou variantu. Pokuste se však do aktivity prvně ponořit a až poté hodnotit. Pokud vás aktivita doopravdy nebaví, tak to řekněte. Nikdy však záliby svého partnera nezesměšňujte.

Přemýšlíte nad společnou budoucností? Napište dopis

Vztah už se posunul a vy byste rádi měli jasno. Máte do budoucna stejné představy? Je spousta témat, která lze rozebrat. Děti, bydlení, finance a jiné. Tato témata bývají rozhodující a je dobré vědět, na čem jste. Třeba to máte rozdílně.
Na druhého příliš netlačte. S některými to proberete hned a s některými to bude trvat déle. Když máte jasnou představu o budoucnosti, tak je na místě trvat na odpovědích.
Pokud partner toto téma stále odkládá, zkuste napsat "dopis", ve kterém vyjádříte veškeré své představy. Stejný dopis může napsat i on. Pro některé je lehčí psaní, než komunikace z očí do očí. Dalším plusem je to, že se počas čtení nebo psaní snadněji uklidníte a jasněji vyjádříte. Tato metoda se hodí i u jiných situací - můžete předejít hádce a nebo se tímto způsobem po hádce omluvit.

Přátelé vítáni

Občas se stává, že lidé v průběhu vztahu odsunou přátelství na druhou kolej. Je to však nutné? Není. Zaprvé to není spravedlivé vůči přátelům, ale ani vám. Podpora přátel je během vztahu skvělá. Můžete s nimi probrat vše, co vás trápí a pomůžete si navzájem. Přátelství vám nabídne spoustu radosti, legrace a jiný pohled na věc.
Svému partnerovi přátele nazakazujte, není to správné. Vztah má mít určitou volnost a to přátelé nabízejí.
Udržet si vztah s trochou snahy a píle není těžké. Už na začátku vztahu se snažte být upřímní nejen k partnerovi, ale i k sobě. Ne vždy je vám partner souzený a je lepší to zjistit hned. Pokud však máte pocit, že vztah si vede dobře, tak se na něm naučte pracovat. Uvidíte, jak vám vztah pokvete. Přejeme vám, aby vás vztah naplňoval a vzešlo z něj jen to dobré.

Autor: Seznamovací večer