Zadaný anebo single? Jaký vliv to má na naše zdraví?

Láska a vztahy

V poslední době se objevuje hodně výzkumů, které se snaží porovnat zdraví lidí žijících v páru a těch takzvaných „single". Závěry vyznívají ve prospěch lidí žijících v páru.

V poslední době se objevuje hodně výzkumů, které se snaží porovnat zdraví lidí žijících v páru a těch takzvaných „single". Závěry vyznívají ve prospěch lidí žijících v páru. Partnerský život ovlivňuje naše tělesné i duševní zdraví. Ženatí nebo v páru žijící se v průměru dožívají vyššího věku než nezadaní, nebo rozvedení. Nejvíce se pozitivní vliv partnerského života projevil u těch, kteří uzavřeli svazek do svých 30 let, u manželství uzavřených později, se průměrný vyšší dosažený věk snižuje souměrně s délkou vztahu. Z manželství více těží muži, aspoň co do vyššího dožitého věku. Ženatí muži žijí v průměru o 7 let déle než nezadaní. Proč tomu tak je? Muži jsou více pod dozorem, jedí zdravější domácí stravu a žijí méně rizikový život.
Člověk, který má partnera se také lépe vyrovnává se stresem. Partner by pro nás měl být oporou a životní silou, která nás žene vpřed. U mužů má partnerský život vliv na jiné stránky zdraví než u žen. Život v manželství velmi kladně ovlivňuje psychickou pohodu žen, u mužů se projevuje lepším fyzickým zdravím. Pro ženy je zásadní empatie a partnerská intimita, která jim dodává jistotu a životní pohodu, tak zásadní pro zdraví.
Pokud máte problémy se spánkem, může to být také proto, že spíte sami. Ti, kteří usínají vedle partnera, mají méně problémů se spánkem. Může to být také proto, že svobodní konzumují více kofeinu a jsou vystaveni většímu stresu než zadaní. Podmínkou příznivého účinku na tělesné i duševní zdraví je to, že jste v manželství spokojeni.
Pokud svého partnera stále hledáte, přijďte se zúčastnit Seznamovacího večera, třeba ho potkáte právě tam.

Autor: Seznamovací večer