Umíte pochválit partnera?

Láska a vztahy

Pochvala, nic nestojí, přesto má významný vliv na kvalitu vztahu. Podle vědců, prodlužuje délku trvání vztahu a to velmi významně.

Pochvala, nic nestojí, přesto má významný vliv na kvalitu vztahu. Podle vědců, prodlužuje délku trvání vztahu a to velmi významně. Chcete mít spokojenější a lépe fungující vztah? Naučte se partnera chválit. Pochvala by měla být konkrétní. "Ty jsi takový můj zlatý brouček." Není pochvala. Pochvalou může být věta: „Tím, že jsi vyluxoval, jsi mi moc pomohl."

Chválit potřebují muži i ženy. Muži, kteří jsou od mala vedeni k tomu, že měřítkem jejich hodnoty je míra úspěchu, které v životě dosáhnou, potřebují více chválit.

Jistě najdete aspoň drobnost, za kterou můžete váš protějšek pochválit. Jaká pozitiva může pochvala přinést? Chválený si bude pochvalu pamatovat a vytvoří to v něm opakující se vzorec pozitivního chování. Chvála také podporuje dialog. Je to logické. Pokud pronesete: „Co si to zase udělal, takového nešiku jsem neviděla." Po této větě ztratí váš protějšek chuť pro další rozhovor. Buď jen vzdychne v mlčenlivém provinění, nebo bude v paměti pátrat po situaci, kdy se nepovadlo zase něco vám, aby Vám škodolibou poznámku oplatil. Naopak pozitivní pochvala partnera podpoří v další konverzaci a ta je pro zdravý vztah živnou půdou.

Důvod k pochvale se najde vždy. Nebuďte zpočátku příliš nároční a chvalte i za drobnosti.

Není vhodné zhodnotit námahu partnera, který právě vyluxoval, slovy: "Zase si zapomněl vyluxovat šatnu, říkám ti to pokaždé." Tak to je chyba. Snažte se vyzdvihnout to pozitivní.

Odborníci ve studii partnerských vztahů došli k jasnému závěru. Páry, u kterých převládla kritika nad pozitivním hodnocením, se rozcházejí několikanásobně častěji.

Autor: Seznamovací večer