Proč jsou dnes vztahy takové, jaké jsou, aneb od minulosti po současnost

Láska a vztahy

Většinu lidí dnes trápí otázky typu: Jak to, že dříve vztahy bez problémů fungovaly a dnes je problém vydržet se svým protějškem ve vztahu více jak 5 let?

Dnešní svět se díky vlivu techniky hodně změnil. Této změně se samozřejmě musí nějakým způsobem přizpůsobit i lidské vztahy, které jsou nedílnou součástí dění na zemi.

Většinu lidí dnes trápí otázky typu: Jak to, že dříve vztahy bez problémů fungovaly a dnes je problém vydržet se svým protějškem ve vztahu více jak 5 let?
Rozvodovost je na denním pořádku a lidé se trápí. Po rozvodu stejně všichni hledají nový protějšek a snaží se navázat nový partnerský vztah. Tak proč už neudržet ten první vztah a více za něj bojovat, než stále hledat nenalezitelné?
Díky vysokému procentu rozvodovosti se dnešní mladí lidé "z preventivních důvodů" a ze strachu, že jim vztah krachne a budou se muset rozvést, radši ani nevdávají a nežení.
Toto řešení vzniklé situace je ale spíše jistá zbabělost než samotné řešení. Lidé jsou tvorové společenští a rodinné vztahy ke svému bytí prostě potřebují.

Tak proč to tedy ve vztazích moc nefunguje?
Vrátíme se společně do minulosti a zkusíme nahlédnout do umění vztahové komunikace, kterou jsme již díky "komfortnímu životu" zapomněli ovládat...

MUŽ LOVEC
Náplň muže v hierarchii rodiny byla naprosto jasná a jednoznačná: Muž byl LOVEC POTRAVY. Žádné jiné požadavky na něm nebyly vyžadovány.
Muž byl pro tuto svou činnost oceňován především ženou - partnerkou. Dokázala ocenit, že pro zajištění rodiny muž riskoval téměř každý den svůj život.

ŽENA OCHRÁNKYNĚ OBYDLÍ
Role ženy v rovnocenném vztahu byla péče o děti, sběr surovin a komunikace s ostatními ženami. Žena rozhodně nebyla ta, která musela shánět podstatnou část potravy. Mužem byla oceňována za péči o rodinný život.

V dnešní moderní době již tato pravidla neplatí. Role muže a ženy v úrovni rodinné hierarchie se nám promíchaly. Kdo je tedy dnes ten lovec a kdo pečovatel o obydlí? Muži se prolínají v čistě ženském světě a ženy zase v mužském.

Obě pohlaví díky této změně přejímají "geneticky dané chování" od opačného pohlaví.

Ženy se snaží dobývat muže a muži přestávají být iniciativní.

Vztahů si příliš nevážíme a máme pocit, že když "starou a nefunkční věc vyměníme" a nahradíme jí věcí novou, bude vše opět perfektně šlapat. Ano, tak to může fungovat u elektroniky a věcí do domu. Nemůže to však fungovat u mezilidských vztahů.
Od toho je právě umění člověka s druhým komunikovat a problémy "dočasné nefunkčnosti vztahu" vysvětlit, opravit a pokračovat dál.

Měli bychom jít tedy v tomto trochu proti proudu doby a začít se mezi sebou více podporovat a oceňovat.

Autor: Seznamovací večer